Domuz gribi vakalarının sayısı artıyor! Paniğe gerek var mı?

Yazan Prof. Dr. Paşa Göktaş
Kategori: Üye Yazıları Print

pasa-goktas

Prof. Dr. Paşa Göktaş

Gelişim Tıp Laboratuvarları’na gelen hasta örnekleri üzerinde yapılan çalışmalara göre, “Domuz Gribi” adıyla bilinen Influenza A H1N1 vakalarının sayısında artış görülmektedir.
2014 yılının son üç ayında gelen 164 vaka incelenmesinde hiç H1N1 vakası tespit edilmemişti. 2015 yılının Ocak ayında incelenen 76 hastadan 2 (%2.6)’sinde, Şubat ayında 51 örnekten 5 (%9.8)’inde, Mart ayının ilk 14 günü içinde ise 54 hastadan 10 (%18.5)’unda H1N1 virüsü saptanmış bulunmaktadır. Mart ayı itibariyle, toplam H1N1 vakalarının sayısı 17’ye ulaşmış durumdadır.

Ancak burada dikkat çeken durum, grip ön tanısıyla gönderilen hasta örnekleri üzerinde yapılan incelemede, Ocak ayında %2.6 olan H1N1 pozitiflik oranının Şubat’ta %9.8’e, Mart’ta ise % %18.5’a ulaşmış olmasıdır. Yani hem vaka sayısı artmakta, hem de H1N1 hastaları oran olarak artmaktadır.

Paniğe Gerek Var mı?
Bilindiği üzere, birkaç yıl önce ilk domuz gribi vakaları ortaya çıktığı zaman, bir önceki Sağlık Bakanı çok abartılı biçimde konuyu gündeme taşımış ve her alanda abartılı önlemler alınmasına neden olmuştu. Bu amaçla, yine abartılı aşı stoklarına büyük paralar ödenmişti.

grip-virusBöyle bir panik havası oluşturulmasına gerek olmadığını düşünüyoruz. Görünen odur ki, şu anda domuz gribi virüsü H1N1 aramızdadır ve halen devam etmekte olan grip vakalarının yaklaşık %18.5 gibi önemli bir oranı H1N1 vakalarıdır. Bundan kaçış yoktur. Şu anda devam etmekte olan grip vakalarının önemli bir kısmının H1N1 virüsü ile olduğunu ve önlemlerimizi daha dikkatli almak zorunda olduğumuzu bilmek durumundayız.

Vakaların % 18.5’u H1N1 ile oluşurken, Mart ayı itibariyle 54 vakadan 29’u, yani %53.7’si Influenza B virüsü ile oluşmaktadır. Influenza B’nin tablosu, biraz daha hafif seyretmektedir.17 H1N1 hastasının 9 (%53)’u 35 yaşın altındadır. 4’ü 41-56 yaş arasıdır, 4’ü de 60 yaş üzerindedir.

Domuz Gribi Virüsü Tanısını Nasıl Koymaktayız?
Bu tanıyı, multipleks Real- Time PCR denilen moleküler bir yöntemle koymaktayız.
Bu yöntemle, H1N1 dahil, solunum yollarında hastalık oluşturabilen 18 virüs ve diğer yöntemlerle saptanması güç olan 4 atipik pnömoni etkeni bakteri olmak üzere, toplam 22 mikrobik etken tek tek ve ayrı olarak saptanabilmektedir.
Kullanılan kitler Avrupa üretimi ve CE onaylıdır.

Prof. Dr. Paşa Göktaş
Tıp Laboratuvarları Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı
tiplab@tiplab.org

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla