Domuz vücudunda insan organı yetiştirmek için bir adım daha

Kategori: Sağlık Gündemi Print

embriyoAmerika Birleşik Devletleri’ndeki bilim insanları, insanlara nakledilmek üzere domuzlarda insan organları geliştirmeyi deniyor. Domuz embriyolarına enjekte edilen kök hücreler ile “chimera” olarak bilinen insan-domuz melezi embriyoları geliştirilme çalışmaları başlatıldı. Bu çalışma, dünya çapında karşılanamayan organ nakli ihtiyacı için bir alternatif bulma arayışının parçası olarak yürütülüyor. California Davis Üniversitesi’ndeki ekip, geliştirilen domuz embriyolarının, normal domuzlara benzer yapıda ve biçimde olduklarını ancak organlarından birinin insan hücrelerinden oluştuğunu söylüyor.

İnsan kök hücreleri domuzlara naklediliyor

Chimera embriyolarının geliştirilmesi iki aşamada oluyor.

  • İlk olarak CRISPR olarak bilinen bir genetik değiştirme yöntemiyle yeni oluşan bir domuz embriyosunun DNA’sı ayrıştırılıyor.
  • Sonra da embriyoda oluşan boşluğa gen manipülasyonu yöntemiyle “iPS” denilen hücreler yerleştiriliyor.

Yetişkin bir insandan alınan iPS hücreleri manipüle edilerek kök hücreye dönüştürülüyor ve böylece domuzun vücudunda herhangi bir organa dönüştürülme potansiyeline kavuşuyor. Bu insan kök hücrelerinin domuz embriyosundaki boşluktan faydalanarak embriyonun insan pankreası oluşturması bekleniyor.

Yakın gelecekte hayvanların vücudunda insan organları yetiştirmek mümkün olabilir

Oluşacak pankreasın insanla genetik olarak aynı özelliklere sahip olacağı vurgulanıyor. Bu yöntemle organ bağışına ihtiyacın azalabileceği ya da vücudun nakledilen organı reddetmesi gibi vakaların engellenebileceği ifade ediliyor. Halihazırda yeni bir böbrek ya da karaciğer gibi organların nakli için milyonlarca insanın bağış beklediği tahmin ediliyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla