DSÖ: Hava kirliliği nedeniyle dünyada her yıl 7 milyon kişi ölüyor!

Kategori: Sağlık Gündemi, Solunum / Enfeksiyon Print

81-ilin-41-inde-hava-kirliligi-limiti-asti-123428-5Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre 2012 yılında yedi milyon kişi hava kirliliği ile bağlantılı nedenlerden dolayı öldü. Bulgular hava kirliliği ile kalp hastalığı, solunum problemleri ve kanser arasında bir bağlantı olabileceğini düşündürüyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) küresel düzeyde sekiz ölümden birinin hava kirliliği ile bağlantılı olduğunu ve bunun hava kirliliğini “dünyanın en büyük çevre sağlığı riskini” yarattığını açıkladı. Ölümlerin yaklaşık altı milyonunun Güney Doğu Asya ve Batı Pasifik bölgesinde görüldüğü belirtiliyor. WHO hava kirliliğinin azaltılması ile milyonlarca kişinin hayatının kurtarabileceğini açıkladı.

WHO bu bölgelerdeki düşük ve orta gelirli ülkelerde, yaklaşık 3,3 milyon kişinin kapalı mekanda hava kirliliğinin sonucu olarak, 2,6 milyon kişinin de dış mekanda hava kirliliği ile bağlantılı şekilde öldüğünü söyledi.

Havayı temizleme zarureti
dso_logoWHO yetkilisi Doktor Maria Neira, ” Hava kirliliği riskleri, özellikle kalp hastalığı ve felç için, daha önce düşünülenden çok daha fazla. Bugün küresel sağlık üzerinde hava kirliliğinden daha büyük etkisi olan pek az risk var.Bulgular hepimizin nefes aldığı havayı temizlemek için ortak eylem ihtiyacına işaret ediyor” dedi.

Hava kirliliğinin bedeli ağır
WHO’nun aile, kadın ve çocuk sağlığı yetkilisi Dr Flavia Bustreo da “Soluduğumuz havayı temizlemek, bulaşıcı olmayan hastalıkların yanı sıra kadınlar, çocuklar ve yaşlılar da dahil olmak üzere hassas gruplar arasında hastalık risklerini de azaltır. Yoksul kadınlar ve çocuklar kapalı mekan hava kirliliğinin bedelini ağır ödüyor.Evde daha fazla vakit geçirdiklerinden, kömür ve odun sobalarından sızan duman ve isi daha fazla soluyorlar.” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla