Geniş bel çevresi ölçüsü önemli bir diyabeti göstergesi!

Kategori: Arşiv Print

diyabet-bel-gobek-obezİngiltere’deki Kamu Sağlığı Merkezi’nden yapılan açıklamada tip 2 diyabet geliştirme riskini kontrol etmek için bel ölçüsünün kontrol edilmesi çağrısında bulundu. Açıklamada bel genişliğinin erkeklerde 102 cm kadınlarda ise 88 cm olduğu kişilerde tip 2 diyabete yakalanma riskinin önemli oranda arttığı belirtildi. Kamu Sağlığı Merkezi’ne göre bel genişliği 94-102 cm arasındaki erkekler ve 80-85 cm genişliğindeki kadınlar da riskli grupta bulunuyor.

Merkezin verdiği bilgeye göre Ulusal Sağlık Hizmeti’nin (NHS) bütçesinin yüzde 10’u tip 2 diyabet hastalığı üzerine harcanıyor. Tip 2 diyabet, kişinin kan şekerini dengede tutamaması durumuna verilen isim. Bu hastalığa sebep ise çoğu zaman dengesiz beslenme ve fazla kilo. Tip 2 diyabet uzun vadede kalp hastalıklarına, böbrek yetmezliğine ve hatta körlüğe sebep olabiliyor. Uzun dönemli etkileri arasında sinir sistemi hasarı da bulunuyor.

İngiltere’de bu hastalık yüzünden her hafta 100 kişinin ayağı kesilmek zorunda kalıyor. 50 yaşından sonra hastalığı geliştiren kişilerin hastalığın olmadığı durumlara kıyasla 6 yıl erken öldüğü belirtiliyor. Metformin gibi ilaçlar, kan şekerini düşürmeye ve normal sınırın altında tutmaya yarıyor.BBC

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla