Göz çevresi serumu nedir? Ne işe yarar, nasıl kullanılır?

5 Eylül 2020   |    26 Mart 2023    |   Kategori: Göz Sağlığı Print

Agresif dış etkenler, kirlilik, bilgisayarda çalışmak, televizyon seyretmek veya kitap okumak… Günlük rutinlerimiz ve zamanın acımasızlığıyla birleşen tüm bu faktörler, koyu göz altı halkaları, şişlik ve kaz ayaklarının oluşmasına zemin hazırlar. Bu yüzden herkesin iyi bir göz çevresi bakımı için göz serumuna ihtiyacı vardır.

Göz Çevresi Serumu Nasıl Kullanılır?

Her cilt bakımı rutininde olduğu gibi göz çevresine bakım uygulamadan önce de yüzünüzü iyice yıkayın. Yüzünüzü yıkarken sıcak ya da ılık su kullanmayın. Direkt soğuk su kullanmayı tercih edin. Yüzünüzü soğuk suyla yıkadıktan sonra cildinizi nemlendirmek için temizleyici kullanın. Temizleme işlemi bittikten sonra göz çevresi serumunuzu kullanabilirsiniz.

Nasıl mı?

Göz çevresi serumunuzu parmak uçlarınıza hafifçe (1-2 damla) damlatın ve göz altı bölgenize hafifçe uygulayın.

Göz Çevresi Serumu Nasıl Sürülür?

Göz çevresi serumunu uygulamak için parmak ucunuza fındık büyüklüğünde bir damla sıkın ve göz çevrenizdeki bölgeye nazikçe masaj yapın. Dış çizgileri azaltmak ve ifade çizgilerini yumuşatmak için dışarı doğru masaj yapmaya özen gösterin. Cilt çok ince ve sarkmaya yatkın olduğundan, göz çevresini çok şiddetli ovalamamanız gerekir. Bu aydınlatıcı göz bakımı işlemini düzenli uygularsanız, doku şişmesi ve koyu göz altı halkaları azalır.

Göz Çevresi Serumu Ne İşe Yarar?

Göz çevresi serumu nemlendirici kadar gerekli midir ya da günlük cilt bakımı rutininizin zorunlu bir parçası olmak zorunda mıdır?

Cevap kesinlikle evettir. Neden mi?

Kaz ayaklarından koyu halkalara ve kırışıklıklara kadar birçok soruna sebep olduğu için göz çevreniz bakıma ihtiyaç duyar. Bu bölge o kadar hassastır ki, yüzünüzün veya vücudunuzun herhangi bir yerinden daha fazla ilgiye ihtiyaç duyar.

Peki bu konuda ne yapabilirsiniz?

Her gece kırışıklık karşıtı göz bakımı için göz serumu uygulayarak, göz altlarınızı daha sağlıklı ve genç tutabilirsiniz. Bu uygulamaya erken yaşalarda başlarsanız, herhangi bir yaşlanma belirtisi ortaya çıkmadan önce önlem almış olursunuz.

Göz çevresi serumu ayrıca cildinizi nemlendirir, daha eşit bir ton verir ve hatta bakışlarınıza bir ışıltı katar. Her gün temizlik rutininizden sonra sabah ve gece uygulamanız tavsiye edilir.

Hangi Göz Çevresi Serumunu Seçmelisiniz?

Son derece ince ve hassas olduğu için göz çevresine özel ürünler seçmek çok önemlidir. Fakat bu konuyla ilgili öncelikle bilmeniz gerekir ki, göz çevresi serumları genellikle yüz kremlerinden daha pahalıdır, ancak yalnızca küçük bir miktar gerektiği için ve daha uzun süre kullanabileceğinizden buna değer.

İyi bir göz çevresi serumunun temel özelliklerinden biri nemlendirmedir. Bölgede su kaybını önlemek için nem seviyelerini artıran hyaluronik asit veya retinol bileşenleri serumunuzda bulunmalıdır. Yaşınız ilerledikçe elastikiyeti artırmak için antioksidan ve kolajen içeriğinin de serumunuzda bulunması gerekir. Alkol, üre veya salisilik asit içeren kozmetik ürünlerden kaçınmanız gerekir. Çünkü bu tür maddeler böylesine hassas bir bölge için çok zararlı olabilir.

Son olarak yaşınız ilerledikçe cildinizin ihtiyaçları değiştiği için serumları yaşınıza göre seçmeniz gerekir. Göz çevresi serumlarını 20’li yaşlarda kullanmaya başlamanız tavsiye edilir. Siz de göz çevresi serumunun sayısız faydasından yararlanmak için en iyi göz çevresi serumuna ulaşmak isterseniz, gerekli araştırmaları yapın ve farklı mağazalardaki göz çevresi bakımı ürünlerini karşılaştırmayı unutmayın.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla