Göz kanlanması ihmale gelmez! Nedeni çok iyi araştırılmalı

8 Şubat 2012   |    21 Kasım 2021    |   Kategori: Göz Sağlığı Print

Göz kanlanması, pek farklı sorundan kaynaklanabildiği gibi pek çok göz hastalığının da habercisi olabilir. Bu nedenle özellikle geçmeyen veya sık sık tekrar eden göz kanlanması durumunda mutlaka bir göz hekimine başvurmak gerekir. Göz kanlanmasının; üveit, enfeksiyon ve troid gibi ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir. Göz kanlanması, gözün beyaz olan kısmının ön yüzeyini örten zar tabaka olarak bilinen konjoktiva yüzeyindeki damarların genişlemesi sonucu oluşur. Çok ender olarak da bu damarlarda olan çatlamalar kanlanmaya neden olur. Kanlanma tek bir gözde, sıklıkla da her iki gözde görülür.

Bazı zamanlar göz yorgunluğu, klimalı, aşırı sıcak veya soğuk ortamlar ya da bilgisayar başında uzun süre çalışmak gibi nedenlerin tetiklediği göz kanlanması, üveit, göz tansiyonu, troid ve ramotolojik gibi ciddi hastalıkların da habercisi olabilir.

Göz kanlanmasının nedeni iyi araştırılmalı

Özellikle tek gözde yaşanan kanlanma riskli olabilir. Kanlanma genelde konjoktiva tabakasını da içeren bir tahrişe veya iltihabi sürece bağlıdır. Göz kuruluğu, allerjik reaksiyonlar, mikrobik durumlar, yabancı cisimler, travma, ani çıkışlı göz tansiyonu, üveit olarak bilinen göz içi iltihabı, kirpik dibi iltihabı, güneşe ve ultraviyole ışıklara maruziyet, sistemik hastalıklar göz kanlanmasının nedenlerinden birkaçıdır.

Göz kanlanması ile ilgili yeni hazırlanan yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz:>>>

Göz kanlanması neden olur, nasıl geçer? Tedavisi ve öneriler

Romatolojik hastalıklar ve tiroid hastalıklarında da gözlerde kanlanmalar görülebilir. Gözde kan oturmaları ise belli bir bölgede yerleşimli olup genelde kol tansiyonun yüksekliğine, travmalara ve ıkınma gibi ani göğüs kafesi basıncı artışına bağlı olarak oluşur. Göz kanlanması ihmal edilmemeli, bir hekime başvurulup nedenleri araştırılmalı.

Göz kanlanması ile birlikte ağrı ve sulanma varsa acil durum…

Göz kanlanmalarının özellikle ağrı, sulanma ve görme kalitesinde azalmayla birlikte olduğu zaman acil durum teşkil eder. Tedavi altta yatan etkene göre yapılır. Yabancı cisim varlığında cismin çıkartılması, ani göz tansiyonu varlığında tansiyonun düşürülmesi ve tedavisi, üveitlerde gerekli tedavinin yapılması ve sistemik rahatsızlıkların araştırılması, ultraviyole yanıklarında gözün uygun ilaçlar eşliğinde belirli süre kapatılması gerekebilir.

Göz kızarıklığına neden olan olay göze kimyasal bir sıvının veya gazın gelmesi ise ilk yapılacak olan iş saniyeler içerisinde gözün ve çevresinin bol suyla yıkanması sonrasında en yakın sağlık merkezine ulaşılması olacaktır. Kontakt lens kullanıcılarında olan kanlanma ve ağrılarda kontakt lens kullanımı kesilip en kısa zamanda göz muayenesi yapılmalıdır. Alerjik durumlarda güneş gözlüğü ve gölgelikli şapkaların kullanımı önerilir. Şiddetli alerjik reaksiyonları tedavisi kısa sürede başlanılmalıdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
ahmet
ahmet
8 yıl önce

Göz altına aldım darbe sonucu gözüm kanlandı. Ağrım acım yok ama kanlanma gün gün arttı doktoro gitmem gerekirmi yoksa kendisinden gecermi

Araç çubuğuna atla