Hacettepe’den Nobel kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar, için açıklama

Kategori: Sağlık Gündemi Print

aziz-sancar-hacettepeÜniversitemiz Ziyaretçi Öğretim Üyesi ve 2013 yılı Hacettepe Üniversitesi Bilim Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, 2015 yılı Nobel Kimya ödülünü almaya hak kazanmıştır. DNA tamir mekanizmaları üzerine yapmış oldukları çalışmalar ile Prof. Dr. Aziz Sancar, ödülü Prof. Dr. Tomas Lindahl ve Paul Modrich ile paylaşmıştır.

Sayın Sancar’ın bilime bağlılığı ve katkısı birçok bilim kurumunun da ilgisini çekmiş ve kendisi çok farklı ödüllere ve üyeliklere layık bulunmuştur. Prof. Aziz Sancar, bilime evrensel düzeyde yaptığı katkılar ve mütevazi kişiliği nedeniyle,  her yönü ile örnek bir Türk bilim insanı olup 2013 Yılı için Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri alanında Bilim Ödülüne layık görülmüştür.

Üniversitemiz Yönetim Kurulunun 09.07.2014 tarih ve 2014-2035 sayılı kararı ile Ziyaretçi Profesör Ünvanı verilen Prof. Dr. Aziz Sancar ile o tarihten sonra Üniversitemiz ile çok boyutlu eğitim araştırma işbirlikleri devam etmektedir.

Halen North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde görev yapan Prof. Dr. Aziz Sancar’ın hayat boyu süren bilimsel çalışmaları üç temel konuda, bilim dünyasına sıradışı düzeyde ve önemde katkı sağlamıştır. Bu konular, “DNA Tamir Mekanizmaları”, “Hücre Döngüsü Kontrol Noktaları”, “Kriptokrom ve Sirkadyan Ritim” olarak sınıflanabilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla