Her yıl 100 binden fazla kişi ilaç yan etkileri nedeniyle hayatını kaybediyor

Kategori: Farmasötik / İlaçlar, Kongreler Print

personal-medicineBireye özgü tıp Adverse İlaç Reaksiyonları’na bağlı bu ölümleri azaltabilir! 
Sağlık bilimlerinde özellikle son 10 yıla çok önemli bir paradigma değişiminin söz konusu olduğunu söyleyen Dr. Candan Hızel, günümüzde artık ’hastalık merkezli’ tedavi kavramından ‘insan merkezli’ tedavi konseptine geçildiğini belirterek “Bireye Özgü ve Öngörüsel Tedavi kavramı hastalığın tanısında, önlenmesinde ve tedavisinde bireylerin kişisel özellikleri ile genetik profillerini temel alan ve yaşam boyu süren, bireysel merkezli sağlık hizmeti yaklaşımıdır. Bireye özgü tıp; doğru kişiye, doğru dozda, doğru ilaç şeklinde özetlenebilir” dedi.

candan_hizelTürkiye dahil olmak üzere tüm ülkelerde ilaç kullanımı çeşitli sorunları birlikte getirdiği için Adverse İlaç Reaksiyonları (AİR) günümüzdeki tedavi süreçlerinin en büyük sorunlarından birisi olduğunu vurgulayan Dr. Candan Hızel, şu bilgileri verdi: “Bu sorun günümüzde temel bir halk sağlığı problemidir. İstatistikler göre ABD’de ve Avrupa’da, yanlış ve yetersiz ilaç tedavisi senede ülke ekonomisine yaklaşık 1 milyar dolara mal olmakta, senede 2 milyonun üstünde kişi yanlış ilaç tedavisi yüzünden hastaneye yatmakta ve 100 binin üstünde kişi AİR’ler gibi önlenebilecek sebeplerden dolayı hayatını kaybetmektedir. İlaç reaksiyonlarına bağlı ölümler sıralanan nedenler arasında 4. ve 6. basamakta yer almakta ve diyabet ve pnömoninin önünde gelmektedir. Genetik faktörler ilaç yanıtındaki bireyler arasındaki genetik farlılıkların en az %20-40’ından ve AİR’lerinyaklaşık %50 sinden sorumlu tutulmaktır.”

Bireye özgü tıp: Doğru kişiye, doğru dozda, doğru ilaç
genetik-agri-ilacDoğru kişi için doğru dozda doğru ilaç seçimini kolaylaştıran ve bireye özgü tedavinin önemli yapı taşının farmakogenetik olduğunu söyleyen Dr. Candan Hızel, “İçinde bulunduğumuz çağda çok büyük bir önem ve ivme kazanmış olup farmakogenetik gibi genetik tabanlı sağlık ürünleri geleceğin en önemli ürünleri arasına girmesine ve de farmakoekonomi için büyük potansiyel imkânlar yaratmasına rağmen ilaç tedavisinde kliniğe yeterince yansıtılamamıştır. Öngörüsel ve bireye özgü ve tıp kavramının ve de dolayısıyla farmakogenetik testlerinin günümüz rutin tıp ve eczacılık alanında uygulanmasındaki en önemli engel teknik değil fakat bu konudaki bilinçsizlik, ilgisizlik, bu konuda eğitim eksikliği ve de bunlara bağlı olarak farmakogenetik testlerinin geri ödeme politikasındaki önemli eksikliklerdir” dedi.

Advances in Predictive & Personalized Medicine Sempozyumu 2-3 Nisan 2015 tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak!

2-3 Nisan 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan ‘Advances in Predictive & Personalized Medicine – Öngörüsel ve Bireye Özgü Tıp’ta Gelişmeler Sempozyumu’nda bu alanda yaşanan önemli gelişmelerin ele alınacağını dile getiren Dr. Candan Hızel, şu bilgileri verdi: “Bu bağlamda, Acıbadem Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Bireye Özgü Tıp ve farmakogenomik Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Türk P4 Tıp Dermeği, bünyesinde ve Hollanda Erasmus Üniversitesi, Fransa Lorraine Üniversitesi ve de European Society of Pharmacogenomics and Personalized Theraphy (ESPT) katılımlarıyla İstanbul Acıbadem Kerim Aydınlar kampüsünde “Advances in Predictive & Personalized Medicine – Öngörüsel ve Bireye Özgü Tıp’ta Gelişmeler” uluslararası sempozyunu 2-3 Nisan 2015 tarihlerinde düzenlemektedir.

genetik-karikatur-sembolBu sempozyum sırasında EU-PIC proje toplantısında gerçelcecektir. “Piloting Personalised Medicine in Health & Care Systems: The European Pharmacogenetics Implementation Consortium (Eu-PIC)” projesinin amacı bu proje çerçevesinde seçilen ülkelerin belli kurumlarında yeni bir model oluşturarak farmakogenetik test çalışmalarının klinik düzeyde geliştirilmesi olacak. Türkiye de dâhil olmak üzere 17 Avrupa ülkesini kapsayan 15 milyon Avro bütçeye sahip bu projenin 2. Lansmanın bu uluslararası semposyum vasıtasıyla yer olarak İstanbul seçilmesi bu projenin temsilcisi bulunduğum Türkiye için de çok prestijli bir durumdur.

İnsan sağlığına önem veren hekimlerin, eczacıların, ilaç firmalarının ve de sağlık politikasıyla ilgili yetkililerin programa aktif olarak bulunmanız günümüzde gerek insan sağlığı ve gerekse ülke farmakoekonomisi açısından her geçen gün çok önem kazanan Bireye Özgü İlaç Tedavisi konusundaki farkındalığa ve uygulamaların güncel hayata geçirilmesine yardımcı olacağı kuşkusuzdur.
Bilim Komitesi adına
Dr. Candan HIZEL

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla