İnsülin zararlı mı, kilo aldırır mı? En çok merak edilen sorular

17 Mart 2016   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Diyabet Print

Diyabet, vücudunuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili kullanılamaması sonucu gelişen bir hastalıktır. Diyabetli kişi, yediği besinlerden kana geçen şekeri (glikozu) kullanamaz ve kan şekeri yükselir. Ömür boyu süren bu hastalığın insülin ile tedavisi mümkün olsa da, toplumda insülinin zararlı olduğuna dair genel bir görüş var. Çoğu diyabet hastası insülinin zararlı olduğunu düşündüğü için tedaviye yanaşmıyor. Bu yüzden de tedaviye geç kalınıyor ve görülen komplikasyonların insülin tedavisi nedeniyle oluştuğu sanılıyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Süleyman Karaman, insülin kullanımı hakkında kapsamlı bilgiler verdi:

İnsülin tedavisi nedeniyle şişmanlamazsınız

İnsülinle az bir miktar kilo (1-2 kg) alınabilir. Büyük kilo artışlarının nedeni ise beslenme, diyet programına uyulmaması, egzersiz yapılmaması ve gereğinden fazla dozda insülin kullanımından kaynaklanır. İnsülin duyarlılaştırıcı ilaçlar ile kilo alımını azaltabilirsiniz.

İnsülin nedir, ne için kullanılır? İnsülin direncinin belirtileri ve tedavisi

İnsülin kullanımı böbreklere ve göze zarar vermez

Genelde insülin tedavisine başlanan  hastalar uzun yıllardır diyabeti olan ve kan şekeri yüksek seyreden hastalardır. Bu hastalarda insüline başlandığında organ hasarı ve buna bağlı yakınmalar başlamış olduğu için hastalar bunları insülin tedavisine bağlayabilirler.

Spor yapmanıza engel değil

İnsülin kullananlarda düzenli spor insülin direncini azaltır ve insülin ihtiyacı azalır. Burada hastanın kan şekerinin düzenli izlenmesi önemli yer tutar. Egzersizin şekline göre insülin dozu azaltılabilir, ara öğün yenebilir ve ek gıda alınabilir. Egzersizi sabah yapmanız yararınıza olacaktır.

Gebelikte tedavi çocuğa zarar vermez

İnsülin bebeğe geçmez, aksine gebelikte kan şekerinin düşürülmemesi veya kontrole alınamaması bebeğe zarar verir.

Kan şekeri hapı, insülin tedavisinin yerini tutmaz

Kullandığınız şeker hapının dozunu artırmanız, insülin tedavisine geç başlamanıza ve kontrolsüz diyabete bağlı organ hasarlarına yol açabilir.

İnsülin yalnızca kan şekeri çok yüksek kişilerde kullanılmaz

Az yükselmiş ya da normal seyreden kan şekeri durumlarında da insülin kullanılabilir.

Tip 2 diyabet nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Beslenmenin kurallarına uyulmalı

Dr. Süleyman Karaman, dengeli ve besleyici bir diyetin diyabet tedavisinin temel bileşeni olduğunu söylüyor. Her birey kendi boy, kilo ve günlük aktivitesine göre kalori ihtiyacını belirlemeli. 3 ana ve 3 ara öğün yemek ise diyette dikkat edilmesi gereken en önemli madde.

“DENGELİ VE BESLEYİCİ BİR DİYETİN DİYABET TEDAVİSİNİN TEMELİDİR.”

İnsülin direnci nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

İnsülin dozajı önemli

İnsülin tedavisi günde tek doz, iki doz, çoklu doz ve sürekli subkutan infüzyon (insülin pompası) şeklinde uygulanabilir. Tip 2 diyabetli hastalarda oral antidiyabetik ilaçlarla insülin kombinasyonları yapılabilir. Oral antidiyabetiklerle genellikle uzun etkili ve tek doz insülin uygulaması tercih ediliyor. İnsülin tedavisi ile hipoglisemi, enjeksiyon bölgelerindeki cilt altı yağ dokusunda lokal şişlik, insülin ödemi, insüline karşı antikor gelişmesi, insülin alerjisi, insülin direnci gibi komplikasyonlar görülebiliyor. Dozajın doğru ayarlanması, diyete uyum ve enjeksiyon yerlerinin dönüşümlü kullanılması olası komplikasyonları azaltıyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla