Kalp hastalarına altın kıymetinde öneriler

Kategori: Kalp Hastalıkları Print

kalp damarlarıUzun kış aylarından sonra havaların ısınması sevindirici bir haber olsa da, bu durum özellikle kalp hastalıkları ve hipertansiyonu olanlar için tehlikenin habercisi olabiliyor. Aşırı soğuk havalar kalp damarlarının kasılmasına yol açarak kalp krizlerini tetiklerken, sıcak ve nemli havalar kalp hızının artmasına, damarların genişlemesine, tansiyonun düşmesine ve böylelikle kalp krizlerinin ve ritim bozukluklarının artmasına zemin hazırlıyor. Peki her geçen gün sıcağın kendini hissettireceği yaz aylarına kalbimizi korumak için neler yapmamız gerekiyor?

Medipol Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Oğuz Karaca’ya göre yaz aylarında kalp ve tansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken 8 altın kural şöyle;

– Kendinizi serin tutun: Gerekirse vantilatör veya klima kullanın. Saat 11 ile 16 arasında dışarıda olmamaya çalışın. Serin tutacak, açık renkli, rahat ve bol kıyafetler tercih edin.

– Su için: Kaybettiğinizden daha fazla su için. Kahve, kola gibi kafeinli içeceklerden ve alkol alımından uzak durun, çünkü bunlar susuzluğu arttırır. Günde en az 8 bardak su için.

– Hafif yiyin: Sindirim sistemini fazla çalışmak zorunda bırakacak ağır ve yağlı gıdalardan uzak durun. Sebze ve meyveyi bol tüketin.

– Tuza dikkat edin: Terle birlikte vücudumuzda elektrolit, özellikle de sodyum kaybı fazla olacağından, doktorunuzun fikri doğrultusunda tuz kullanın.

– Yüzün ama dikkat edin: Denize, sabah ve akşam saatlerinde aç karnına girin, kumda güneş banyosu yapmayın, denizde kıyıya paralel olarak yüzün.

– İlaçlarınıza dikkat edin: Doktorunuza danışarak hipertansiyon ilaçlarınızın yaza göre düzenlenmesini sağlayın.

– Kilonuzu ölçün: Özellikle kalp yetersizliğiniz varsa günlük olarak kilonuzu ölçün. Günde 1 kg’dan fazla kilo alırsanız ya da kaybederseniz doktorunuza başvurun.

– Stresten uzak durun.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla