Gereksiz katarakt ameliyatları konusunda kamu denetimi artmalı

Yazan Hatice Pala Kaya
Kategori: Katarakt, Sağlık Gündemi, Üye Yazıları Print

Hüseyin KılavuzKatarakt ameliyatlarının dikkat çekici seviyede yüksek olduğunu söyleyen Dünyagöz Ankara Bölge Direktörü Hüseyin Kılavuz, SGK’nın provizyon sistemini hayata geçirmesi gerektiğini belirtti. Ankara’daki kamu hastanelerinde yılda 4 bin-4 bin 500 katarakt ameliyatı yapıldığını, özel hastanelerde ise bu rakamın 11 bin civarında olduğunu dile getiren Kılavuz, “Özel sağlık sigortaları katarakt ameliyatı için provizyon istiyor. SGK’nın da katarakt ameliyatı için provizyon istemesi durumunda sanıyorum mevcut ameliyat sayısı önemli düzeyde azalacaktır. Özel hastaneler içinde Dünyagöz yılda 4 bin ameliyat gerçekleştiriyor ama sadece 3 doktor ile bir günde 25 katarakt ameliyatı yapan merkezler var. Dünyagöz olarak biz 21 doktor ile günlük 5 ameliyatı yapabiliyoruz. Bu durumda, 3 doktor ile 25 ameliyat nasıl yapılır diye düşünmek gerekir” diye konuştu.

Sağlıkta erişimin kolaylaşmasının ardından bütün hastanelerde yoğunluk oluştuğunu ifade eden Hüseyin Kılavuz, kamu hastanelerindeki göz servislerinin randevu sürelerinin uzadığını, bunun sonucu bireylerin özel sağlık kuruluşlarına yöneldiğini belirterek, böylece özellikle katarakt ameliyatları konusunda istismara açık bir durumun ortaya çıktığını belirtti. Kılavuz, Bakanlık ve SGK’nın bu konuda provizyon istemek dahil denetim mekanizmalarını artırması gerektiği görüşünü savundu.

Katarakt nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

İzmir hastanesi tamamlanıyor

Hüseyin Kılavuz, Dünyagöz’ün yurtdışında Almanya’nın Frankfurt ve Köln, Gürcistan’ın Tiflis, Azerbaycan’ın Bakü ve Hollanda’nın Amsterdam şehirlerinde toplam 5 noktada hizmet verdiğini belirterek, Türkiye’de 11 ildeki 20 merkezle birlikte toplamda 25 hizmet noktası bulunduğunu kaydetti. Dünyagöz’ün İzmir’in Alsancak semtindeki yatırımını tamamlamak üzere olduğunu kaydeden Hüseyin Kılavuz, sağlık donanımı ile birlikte 30 milyon dolar dolayında bir yatırım gerçekleşeceğini ve 2018 sonu 2019 başında hizmete başlamayı planladıklarını anlattı.

Sağlık turizmi konusunda önemli gelişme sağlandı

Dünyagöz’ün kendi alanındaki en önemli sağlık yatırımlarından biri olduğunu, günde 8 bin poliklinik ve bin ameliyat kapasitesi ile önemli bir büyüklüğe ulaştığını belirten Hüseyin Kılavuz, sağlık turizmi alanında da ciddi bir seviyeye eriştiklerini kaydetti. Dünyagöz Hastaneler Grubunun her ay ortalama 2 bin 500 yabancı hastanın göz ameliyatını gerçekleştirdiğini anlatan Kılavuz, yılda 40 binden fazla yabancı hastaya tedavi sunduklarını açıkladı.

Genetik faktörler göz hastalıkları konusunda önem taşıyor

Hüseyin Kılavuz, göz sağlığı konusunda toplumun daha duyarlı olması gerektiğini belirterek, özellikle kalıtsallık taşıyan hastalıkların yeterince bilinmediğini, oysa göz sağlığında kalıtsallığın önemli bir yer tuttuğuna dikkati çekti.

Prof. Dr. Öztürk: Türkiye genelinde çok sayıda yeni inme merkezleri kurulacak

Bireylere düzenli göz kontrolü tavsiye eden Hüseyin Kılavuz, “Göz sağlığına etki eden faktörlerin başında kalıtım geliyor. Örneğin; ailesinde glokom olan herkes gözlerini düzenli olarak kontrol ettirmeli. Çevresel ve mesleki faktörler de aynı kalıtımsal faktörler gibi, göz hastalıkları konusunda ciddi anlamda önem taşıyor. Özellikle çocukların, herhangi bir rahatsızlık belirtisi olmasa dahi her yıl düzenli göz kontrollerinin gerçekleştirilmesi, yetişkinlerin ise diyabeti varsa 6 ayda bir, gözlerini muayene ettirmesi gerekli. Böylece erken teşhis ile gelecekte oluşabilecek ciddi rahatsızlıkların önlenmesi daha kolay olacaktır” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla