Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu son yolculuğuna uğurlandı

2 Nisan 2020   |    4 Mayıs 2020    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Bir süredir koronavirüs tedavisi gören ve dün hayatını kaybeden İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşçıoğlu, son yolculuğuna uğurlandı. 67 yaşında hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu için Nakkaştepe Mezarlığı’nda cenaze namazı kılındı. Cenazeye oğlu Onur Taşçıoğlu, ailesi ve yakınları katıldı. Cenaze namazı  koronavirüs tedbirleri kapsamında maskeli ve sosyal mesafe korunarak kılındı. Bugün sabah saatlerinden itibaren binlerce sağlık çalışanı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu için Türkiye genelinde yüzlerce hastane ve klinikte saygı duruşu yaptı. #CemilTascioglu için sosyal medyada binlece başsağlığı ve saygı duruşu mesajı yayımlandı.Bir süredir korona virüsü tedavisi gören Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun ölüm haberini Taşçıoğlu’nun oğlu Onur Taşçıoğlu, sosyal medya hesabından duyurdu. Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu, Türkiye’de virüs nedeniyle ölen ilk doktor oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Taşçıoğlu’nun ölümüne ilişkin yaptığı açıklamada, “Büyük bir acı. Allah’tan rahmet diliyorum. Çok iyi bir insandı. Görevinin başında son güne kadar hizmet etti. Bütün camiamıza sabır diliyorum” dedi.

Türk Tabipler Birliği’nden yapılan açıklamada, “Hocamız, meslektaşımız Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nu kaybettik. Covid-19 salgınında sağlık hizmeti sunan hekimler ne yazık ki ilk kayıplarını verdiler. Sağlık çalışanlarını koruyacak tedbirlerde aksama olmamasını bir kez daha hatırlatır, değerli hocamızın ailesine başsağlığı dileriz” denildi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, Taşçıoğlu’nun tedavisinin fakülte hastanesinde çok sayıda uzman hekimin olduğu bir kurul tarafından sürdürüldüğünü ancak tüm müdahalelere rağmen kaybedildiğini söyledi.

Tükek, “Hocamız bütün tıp camiasının hayranlıkla izlediği bir isim. Kendisini öğrencilerine ve hastalarına adamaya devam etti. Asistanından öğrencisine kadar herkesin sevdiği bir ulu çınar. Maalesef bir hastadan kapmış olduğu koronavirüs nedeniyle 15 günlük yoğun bakım mücadelesi sonlandı. Bu süreçte inanılmaz bir çaba gösterildi” diye konuştu.

Profesör Dr. Cemil Taşçıoğlu, hastalık semptomlarını gösterdiği için 16 Mart’ta hastanede karantinaya alınmıştı. Taşçıoğlu karantina altındayken sosyal medyada yayınladığı videoda, “kendisini iyi hissettiğini, zorunlu bir bekleyiş içinde olduğunu” söylemişti.

Kısa bir süre sonra oğlu Onur Taşçıoğlu sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, babasının test sonucunun pozitif çıktığını açıklamış ve mesajında babasının durumunu, “Ateşi yok, solunumu normal, herhangi bir cihaza bağlı durumda değildir. Dünden bugüne durumu stabil seyretmektedir” sözleriyle anlatmıştı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla