Koroner kalsiyum düzeyi kalp krizinin önemli bir göstergesi

17 Ocak 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Güncel / Literatür, İç Hastalıkları, Kardiyoloji Print

Diabetes Care dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmaya göre, koroner arterlerde biriken kalsiyum, diyabet ve metabolik sendrom hastalarında kalp krizi ve inmenin önemli bir habercisi; koroner kalsiyum bulgusuna rastlanmayan hastalarının kalp hastalığı riski ise sağlıklı kişiler kadar düşük.

California Üniversitesi Irvine Kalp Hastalıkları Önleme Programı araştırmacıları, koroner kalsiyum bulgusuna rastlanmayan diyabet ve metabolik sendrom hastalarının kalp hastalığı riskinin, sağlıklı kişiler kadar düşük olduğunu ortaya koydu. Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından desteklenen çok etnikli bu ateroskleroz çalışmasına, yaşları 45 ila 84 arasında 6600 kişi dahil edildi. Bu hastaların %16’sı diyabet (genellikle tip 2); %25’i kardiyovasküler hastalık (KVH) ve diyabet ile sonuçlanabilen metabolik sendrom hastasıydı.

Çalışmanın amacı, kalp taraması ile koroner kalsiyuma ilişkin veri elde edilip edilemeyeceğini veya boyun karotis arterinin ultrasonu ile yüksek kolesterol, sigara, yüksek kan basıncı gibi, kalp krizi ve inme riski olan hastaların değerlendirilmesinde ilave standart faktörlerin belirlenip belirlenemeyeceğini araştırmaktı.

Çalışmanın araştırmacılarından California Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Hastalıkları Önleme Programı Direktörü Prof. Dr. Nathan Wong, diyabet ve metabolik sendrom hastalarında KVH risklerinin değerlendirilmesinde çok sayıda faktörün göz önünde bulundurulması gerektiğini ve kalpte koroner kalsiyum taraması ve nispeten daha az etkili olan karotis arter ultrasonu ile risk altındaki hastaların belirlenebileceğini belirtti.

Çalışmanın bir diğer araştırmacısı olan Dr. Shaista Malik de, anlamlı derecede yüksek koroner kalsiyum düzeyi veya kalın karotis duvarına sahip kişilerin, ilgili risk faktörleri açısından tedavi edilmesi ve yakından takip edilmesi gerektiğini hatırlattı. Bu gözlemler, geçtiğimiz yıl Amerikan Kalp Cemiyeti ve Amerikan Kalp Derneği tarafından yayımlanan kılavuzları ile de tutarlıdır. Bu kılavuzlarda da, bilinen bir KVH hastalığı olmayan 40 yaş ve üzeri diyabet ve metabolik sendrom hastalarına tarama yapılması öneriliyor.

KAYNAK: Prevalence and Characteristics of Painful Diabetic Neuropathy in a Large Community-Based Diabetic Population in the U.K. C. A. Abbott, R. A. Malik, E. R. E. van Ross, J. Kulkarni, A. J. M. Boulton. Diabetes Care, 2011; 34 (10): 2220 DOI: 10.2337/dc11-1108

Çalışmanın tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://care.diabetesjournals.org/content/34/10/2220.abstract?sid=2edb479e-7ff8-471e-a24a-2bfc0d87dbe3

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla