Kronik yara bakımında yeni tedavi yöntemleri

Kategori: Diğer Hastalıklar, Diyabet Print

diyabetik yara tedavisi

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ercan Cihandide ve Yara Birimi Koordinatörü Hemşire Deniz Yahcı kronik yara bakımında Dünyada ve Türkiyede uygulanan yeni tedavi yöntemlerini anlattı. Ülkemizde sağlık sektöründe son yıllarda dikkati çeken en önemli konuların başında kronik yara bakımı ve tedavisi geliyor. Kronik yaranın dinamik, değişken ve dirençli bir sorun olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Ercan Cihandide yaranın iyileşmesinin, kişinin yaşına, yara oluşma şekline ve oluşma yerine göre farklılık gösterdiğine dikkat çekti.

Kronik yara bakımında yeni tedavi yöntemlerini uyguladıklarını açıklayan  Yrd. Doç Dr. Cihandide, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve sigara sebebiyle damarların tıkanması, daralması sonucu oluşan dolaşım bozukluklarına bağlı yaraları, uzun dönem yatağa bağımlı hastalarda oluşan bası yaralarını ve diyabet hastalığı sonucu oluşan ayak yaralarını uyguladıkları yeni tedavi yöntemleri ile iyileştirdiklerini söyledi.

Kronik yara bakımı ve diyabet hastalarında yara tedavi yöntemleri

Yrd. Doç. Dr. Cihandide, “Öncelikle ayak yaralarının oluşma nedenini araştıyoruz ve multidisipliner yaklaşımla işe kaynağı yok ederek başlıyoruz. Daha sonra yara bakımında kullandığımız modern yara bakım ürünleriyle yarayı takip ediyoruz. Önceliğimiz hastanın kendi dokularını kullanarak, yaranın kapanmasını sağlamak. Kapanmadığı takdirde cilt ve doku nakillerini devreye sokuyoruz. Açık yarayı küçültüp, serbest doku nakilleri, komşu bölgelerden uygulanan flepler ve cilt yamaları gibi ameliyatlar ile yarayı kapatarak tedaviyi tamamlamış oluyoruz “dedi.

Kök Hücre ve Büyüme Faktörü ile  Diyabetik Ayak Yarasında Yeni Tedavi Yöntemi

Diyabete bağlı oluşan ayak yaraların kapanmaması durumunda yeni tedavi yöntemlerine başvurduklarını söyleyen Yrd. Doç Dr. Cihandide ve Deniz Yahcı  “Diyabetik ayak yaraları, diyabet hastalığının en yaygın komplikasyonlarından birisidir. Bu yaralara uygulanan ölü dokuların uzaklaştırılması, bypass damar cerrahisi ve antibiyotik tedavileri gibi geleneksel tedavi yöntemleri çoğu zaman başarısız kalabilir.

Hatta, ayak ve bacakların kesilmesi kaçınılmaz hale gelebilir. Yaranın hızlıca kapanmasını ve iyileşmesini sağlayan yeni tedavi yöntemlerinden biri olan büyüme faktörlerini başarıyla uyguluyoruz.  Bu tedavi yöntemini diyabetik ayak yaralarına sahip birçok hastamızda uyguladık ve amputasyon (uzvun kesilmesi) kararı alınmış birçok hastamızı amputasyona gerek kalmadan bu yöntemle tedavi ettik” dedi.

Yara bakımı ve yaranın iyileşme süreci ile ilgili uyarı ve öneriler

Bazı hastalara kök hücre nakli uyguladıklarını belirten Yrd. Doç Dr. Cihandide, “Vücudumuzda çok sayıda bulunan farklılaşmış hücreler ciddi hasar görmüş yada hastalanmış ise doğal yollarla yenilenemezler. Kök hücreler ise bu hastalanmış ya da hasar görmüş hücrelerin yerine sağlıklı ve işlevsel hücreler oluşturmak için kullanılırlar. Henüz sınırlı sayıda hastaya uygulanmış olsa da, uygulama yapılan hastalarda başarılı tatmin edici sonuçlar mevcut ve kök hücrelerin klinik potansiyeli başka hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor. “ diye konuştu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla