Küresel medikal enflasyon oranı %8 ile genel enflasyonun üzerinde yer aldı

22 Ocak 2020  |   Kategori: Sektör Print

Aon’un 2020 Medikal Enflasyon Trendleri Raporu’na göre, dünyada medikal enflasyon oranı genel enflasyonun üzerinde seyrediyor. Dünyada sağlık sigortası maliyetlerinin artmaya devam edeceğini belirten Aon Türkiye Sağlık, Emeklilik Çözümleri ve Yan Haklardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sinem Yalçın, işverenlerin medikal planlarını dünyanın yaşadığı risklere uyumlu hale getirmek durumunda kalacaklarını ifade ediyor. Risk, emeklilik ve sağlık konularında profesyonel hizmetler sunan Aon’un Küresel Medikal Trendler Raporu açıklandı. 2019 yılına ait sonuçlar ve 2020 için öngörülerin yer aldığı raporda, Aon ofislerinin yer aldığı 105 ülkedeki sağlık sigortası poliçeleri ve medikal trendler incelendi.

Medikal enflasyon oranı genel enflasyonun üzerinde

Rapora göre 2020 yılı için tüm dünyada medikal enflasyon oranı yüzde 8 olarak ölçülüyor. Rapor bulgularına dair görüşlerini paylaşan Sinem Yalçın, 2019’daki yüzde 7,8’lik medikal enflasyon oranına kıyasla yaşanan bu az miktardaki yükselişin tüm dünyada genel enflasyon oranında artış yaşanacağı beklentisinden kaynaklandığını ifade ediyor. Aon’un Küresel Medikal Trendler Raporu 2020 yılı için genel enflasyonun yüzde 3,1 olduğunu, 2020 için ortalama net medikal enflasyon oranının ise yüzde 4,9 olduğunu ortaya koyuyor.

Aon Türkiye Sağlık, Emeklilik Çözümleri ve Yan Haklardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sinem Yalçın “Bu veriler ışığında 2019 yılında olduğu gibi medikal enflasyon oranının genel enflasyonun üzerinde seyretmeyi sürdürdüğünü söyleyebiliriz” diyor.

Yatarak tedavi en yüksek sağlık sigortası maliyetlerinde ilk sırada

Aon’un Küresel Medikal Trendler Raporu’na göre, işveren destekli medikal planların yaygınlığı araştırmaya katılan tüm ülkelerde artış gösteriyor. Söz konusu medikal plan poliçelerinin kapsamı da genişlemeyi sürdürüyor. Dünyada sağlık sigortalarının kapsamının da incelendiği raporda, poliçelerin %90’ nında yatarak tedavinin, %85’inde ayakta tedavinin, %61’inde göz muayenesi ve tedavisinin, %66’sında diş muayenesi ve tedavisinin, %70’inde ilaç alımının ve %68’inde koruyucu sağlık hizmetlerinin kapsama alındığı görülüyor. Dünyada sağlık sigortası maliyetlerini artıran ilk beş etmenin başında %89’luk oranla yatarak tedavi geliyor.

Bunu %78 ile klinik/laboratuvar tetkikleri ve %75’lik oranla ilaç maliyetleri ve doktor muayene hizmetleri takip ediyor. Sıralamanın en sonunda ise %46 ile doğum ve gebelik hizmetleri yer alıyor. Tüm dünyada sağlık sigortası maliyetlerini artıran tıbbi durumlar arasında ise %68 ile kardiyovasküler hastalıklar başı çekiyor. Bu oranı %66 ile kanser/tümör gelişimi, %55 ile yüksek kan basıncı/yüksek tansiyon, %54 ile diyabet ve %41 ile akciğer ve solunum sistemi bozuklukları takip ediyor.

İşverenler medikal planlarını zorluklara karşı uyumlu hale getirmeli

Tüm Dünya genelinde enflasyon oranlarının en düşük seviyede raporlandığı bir yıl olan 2019’dan sonra, 2020 medikal enflasyon oranlarının yükselmeye başladığı görülüyor. Bu eğilimde kısa vadede bir değişim beklenmiyor. Küresel nüfusun yaşlanması, sağlık durumunun genel olarak kötüleşmesi, kötü yaşam tarzı, gelişmekte olan ülkelerdeki zararlı alışkanlıklar, yükselen maliyetler ve kronik hastalıklar ışığında tüm dünyada medikal plan maliyetlerinin artması bekleniyor.

İşverenlerin yakın gelecekte hem ek maliyetlerle hem de sağlık sorunlarına bağlı olarak çalışan verimliliğinde ciddi düşüşlerle yüz yüze geleceği ifade ediliyor. Aon Türkiye Sağlık, Emeklilik Çözümleri ve Yan Haklardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sinem Yalçın, “Tüm dünyada işverenlerin, plan tasarımları, finansal stratejiler ve medikal planların sunum mekanizmalarını bu zorluklara uyumlu hale getirme yolunu seçebileceğini düşünüyoruz. Elbette uzun vadeli yapısal çözüm sağlıklı bir işgücünün etkin olarak desteklenmesidir” diyor.

Avrupa’da en büyük risk faktörü yüksek tansiyon

Dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük sağlık riski ise araştırmaya katılan ülkelerin yüzde 83’ünün de belirttiği gibi yüksek tansiyon. Yüksek tansiyon riskini yüzde 52’ile hareketsizlik, yüzde 46 ile yüksek kolesterol, yüzde 44 ile kötü beslenme ve yüzde 38 ile zayıf stres yönetimi takip ediyor. Türkiye’nin de içinde yer aldığı Avrupa’da ise risk faktörlerine sigara kullanımı ve stres bozuklukları da ekleniyor. Buna göre Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı en büyük risk faktörü yüzde 86 ile yine yüksek tansiyon olurken, hareketsizlik ve zayıf stres yönetimi yüzde 59 ile ikinci sırada yer alıyor. Sigara kullanımının yüzde 52’lik bir tehdit oluşturduğu Avrupa sağlığını yüzde 45’lik bir oranla etkileyen yaşlanma riski de beşinci sırada yer alıyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla