Küresel Sepsis Birliği’nden acil eylem çağrısı: Hastalık hızla yaygınlaşıyor!

Kategori: Sağlık Gündemi Print

kan_bagisiTürkiye de dâhil olmak üzere yetmişten fazla ülkeden sepsis konusundaki öncü hekimler, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde önlenebilir ölümlerin en önde gelen nedeni olan sepsisin giderek artan tekrarlama sıklığına karşı acil olarak adım atılması için ortak bir eylem çağrısında bulundu. Eylem çağrısının muhatabı, Dünya Sağlık Örgütü’nün karar alma merci olan Dünya Sağlık Meclisi (WHA) 2016 WHA yıllık toplantısında acil eylem çağrısı, yaptı. 8-9 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek olan ve www.worldsepsiscongress.org adresinden canlı yayınlanacak olan 1. Dünya Sepsis Kongresi’de konu detayları ile alınacak.

13 Eylül’deki Dünya Sepsis Günü’nden hemen önce düzenlenecek olan online konferansa dünyanın dört bir yanından 8000’in üzerinde kuruluş ve hekim katılacak. Sepsis geçirip sağ kalanlar ile hayatını kaybedenlerin yakınları, hikayelerini dünyanın farklı noktalarından paylaşacak.

Sepsis, kalp krizi ve kanserden daha çok ölüme yol açıyor

Genellikle ‘kan zehirlenmesi’ olarak adlandırılan sepsis, vücudun enfeksiyona verdiği çok kuvvetli ve hayatı tehdit edici yanıtın neden olduğu bir komplikasyon. Doku hasarı, organ yetmezliği ve ölüme sebebiyet veren sepsis ilk etapta sıklıkla başka tıbbi durumlarla karıştırılıyor ve belirtileri göz ardı ediliyor.

Sepsis Dünyadaki en yaygın ölümcül hastalıklardan birisi

Küresel Sepsis Birliği Başkanı Dr. Konrad Reinhart, “Sepsis dünyadaki en yaygın ölümcül hastalıklardan biridir. Ayrıca hem gelişmiş ülkelerde hem de kaynakların kısıtlı olduğu bölgelerde eşit şiddette etki gösteren birkaç tıbbi durumdan biridir.

Dünyanın gelişmiş yerlerinde sepsis son on yılda yıllık olarak yüzde 5-13 oranında ciddi bir artış gösteriyor ve artık bağırsak kanseriyle meme kanserinin toplamından daha fazla can alıyor. Sepsis kısa sürede fark edilir ve tedavisi yapılırsa hastaların hayatı kurtuluyor. Ne var ki sağlık personelinin bu konuda daha iyi bir eğitime ihtiyacı var, çünkü onlar sepsisin önlenmesi, tanısı ve tedavisinde en önemli halkayı oluşturuyorlar.” dedi.

Septik şok veya sepsis (kan zehirlenmesi) nedir, belirtileri nelerdir?

Kimler sepsis riski taşıyor

Modern tıpta kaydedilen aşı, antibiyotik ve akut bakım gibi gelişmelere rağmen sepsis, hastanelerdeki yüzde 30 ila 60 ölüm oranıyla enfeksiyon kaynaklı ölümlerin en temel sebebi olmaya devam ediyor. Gelişmekte olan ülkelerde sepsis, bir yılda gerçekleşen ölümlerin yüzde 60 ila 80’inin sebebi. Her yıl 6 milyondan fazla yenidoğan ve çocuğa ilaveten gebelik ve doğum esnasında sepsis bulaştıran 100 binden fazla kadın da bu hastalıktan etkileniyor.

Türk Yoğun Bakım Derneği’ nden yapılan açıklamada ise sepsis açısından en büyük risk altında olanların; 60 yaşın üzerindeki bireyler, kronik hastalığı bulunan ve/veya kemoterapi alan kişiler, yenidoğan bebekler ve anneleri ile grip ve zatürre gibi yaygın hastalıklara karşı aşılanmamış kişiler olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Sepsis hızla gelir ve daima bir enfeksiyondan kaynaklanır. Halk; SARS, H1N1, Ebola, sıtma gibi enfeksiyonlara bağlı ölümlerin tamamının sepsis nedeniyle gerçekleştiğinin büyük ölçüde farkında değil.” ifadesi yer aldı.

Dünyada her yıl 5 milyon çocuk 5 yaşına gelmeden Sepsis nedeniyle ölüyor!

Sepsis hastalığı neden artıyor?

Sepsis nedeniyle hastaneye yatış verilerinin mevcut bulunduğu tüm ülkelerde olgu sayısı sürekli olarak artıyor. ABD Hastalık Kontrol Merkezi (CDC), sepsis nedeniyle hastaneye başvurma sayısının 2000 yılındaki 621 bin seviyesinden 2008 yılında 1.141 bine çıktığını tahmin ediyor. Bu artışın sebepleri çeşitli olmakla birlikte nüfusun giderek yaşlanması, tüm yaş gruplarında yüksek riskli tıbbi müdahalelere giderek daha çok gerçekleştirilmesi ve ilaçlara dirençli, daha şiddetli bakterilerle virüslerin ortaya çıkması ön plana çıkıyor. Gelişmekte olan ülkelerde malnütrisyon, yoksulluk, sağlık hizmetlerine erişememe ve aşılarla ilgili yanlış bilgiler yüksek ölüm oranlarının görülmesine katkıda bulunan faktörler.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla