Lazerle diş beyazlatma hakkında merak edilen her şey!

Kategori: Ağız ve Diş Sağlığı Print

dis-curumesini-yavaslatan-bakteri-bulunduYapılan araştırmalar Türkiye’deki çiftlerin düğün öncesi en fazla yaptırdığı estetiğin diş beyazlatma tekniği olduğunu gösteriyor. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aslıhan Üşümez, evlilik hazırlığında olan çiftlerin sıklıkla tercih ettiği pratik diş beyazlatma tekniği olan lazer uygulaması hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Günümüzde düğün hazırlığı yapan tüm çiftlerin ortak talebi, bembeyaz ve ışıltılı dişlere kavuşmaktır. Bu nedenle çiftler, özellikle düğün öncesi etkileyici bir gülüş için daha bakımlı ve parlak dişlere sahip olmanın yollarını ararlar. Fakat hem dış faktörler hem de yanlış ağız bakımı, dişlerin beyazlıklarını kaybetmesine neden olabiliyor. Bu durum da kişilerin özel günlerinden önce dişleriyle ilgili estetik taleplerini arttırabiliyor.

Yiyecek-içecekler ve kullanılan antibiyotikler diş rengini etkileyebiliyor

Halk arasında inci benzetmesi alan dişler, dış faktörlerden etkilenebilen, bu nedenle de inci kadar özen gerektiren hassas dokulardır. Geçen yılların beraberinde getirdiği yaşlanma etkilerinin yanı sıra soslu, salçalı yiyecekler ve bilhassa ülkemizde bağımlılık sınırında olan kahve, çay ve kola tüketimi, ayrıca sigara kullanımı dişleri kötü yönde etkiliyor. Bunların yanı sıra genetik özellikler ve çocukken alınan antibiyotikler de diş lekelenmeleri yaşanmasına neden olabiliyor. Sararmış ya da lekeli dişlere sahip olmaktan huzursuzluk duyan kişiler ise daha beyaz dişler için çeşitli yöntemler arıyor. Bu kişilere, tercihlerine göre farklı beyazlatma teknikleri uygulanabilirken, son dönemde en fazla pratik yöntem olan lazerle diş ağartma tekniği öneriliyor.

Lazerle ağartma ile iki-üç ton beyazlama sağlanabiliyor

Lazerle diş ağartma uygulaması, (bleaching) diş yapısında bulunan organik ve inorganik maddelerin beyazlatma jelleri desteğiyle çözünmesi işlemidir. Bu uygulama, diş fırçalama ve ağız bakım suyu kullanımı ile önüne geçilemeyen renklenmelerin çözüme kavuşturulabilmesi için tercih ediliyor. Diş ağartma işlemi, ağartıcı ajanlar olarak adlandırılan çeşitli jellerin kullanımıyla yapılan bir uygulamadır. İşlem, dişlere tatbik edilen jelin, lazer ile ısıtılması ve aktive edilmesiyle yapılır. İşlem sırasında lazer kullanımı ile jelin etkisini arttırmak hedeflenir. Böylece dişlerde iki-üç tona kadar bir beyazlama elde edilebilir.

Daha kısa sürede sonuç için “lazerli ağartma yöntemi”

Günümüzde birçok ağartma yöntemi kullanılsa da en fazla iki çeşidi tercih ediliyor. Bu yöntemlerden birincisi, kişinin evde kendi kendine uygulayabildiği home bleaching’tir. Bu yöntemde kişi, uzman hekim tarafından hazırlanan aparey içerisine düşük bir yüzdeye sahip ağartıcı karbamid peroksit koyar. Daha sonra, hekimin önereceği 1-4 hafta arası bir süre boyunca da tatbik eder. Eğer kişinin bekleyecek vakti varsa bu yöntemi uygulayabilir. Diğer bir ağartma yöntemi ise, alanında uzman hekimler tarafından yapılan ve daha yüksek oranlara sahip karbamid peroksit kullanılan office bleaching’tir. Bu yöntem, lazer kullanıldığı için daha etkili olup, daha kısa bir sürede sonuç verir. Office bleaching uygulanırken, hastanın diş yüzeyine renkli bir yapıda olan ağartıcı jel sürülür. İşlem sırasında zarar görmemesi için de diş etlerine koruyucu tatbik edilir. Ardından lazer ışınları ağartıcı jele uygulanır ve böylece jel aktive edilir. Bu uygulama ile dişlerde iki-üç tona kadar ağartma elde edilebilir.

Lazerli ağartma en konforlu yöntem

Uygulanan ağartıcı aslında, dişte 45 dakika kadar bekletildiğinde kendi kendine aktive olabilir. Fakat 45 dakika boyunca kimyasal içeren ağartıcı jeli ağızda bekletmek, hasta için çok zorlayıcı bir durumdur. Tüm hekimler, uygulamaların ve tedavilerin mümkün olduğunca kısa sürmesini ister. Uygulama süresini en aza indirmesi ve işlemi hem hasta hem de hekim için kolaylaştırması nedeniyle de lazerle ağartma en konforlu yöntem olarak görülür.

Yetişkinlerin yüzde 80’i daha beyaz dişlere sahip olmak istiyor

Günümüzde neredeyse herkes daha beyaz dişler hayal ediyor. Hatta 18-48 yaş arasındaki bireylerde yapılan bir anketin sonuçlarına göre, yetişkinlerin yüzde 80’inin daha beyaz dişlere sahip olmak istedikleri tespit edilmiştir. Düğün, nişan gibi önemli günler için hazırlık yapan kişiler, mezuniyet gecelerini planlayan öğrenciler ve bunların dışında genel diş görünümünden memnun olmayan bireyler bu uygulamalara rağbet gösteriyor.

Tüketilen besinler, kazanılan beyazlığın ömrünü etkileyebiliyor

Lazerle diş ağartmanın dayanma süresi kişiden kişiye değişebiliyor. Fakat genel bir orandan bahsedilmesi gerekirse, 2 ile 3 yıl arasında bir rakam verilebilir. Ancak uygulama sonrası çay, kahve, kola gibi kafeinli ve asitli içeceklerin yanı sıra soslu ve salçalı yiyeceklerin tüketim miktarı, elde edilen beyazlığın süresini etkileyebilir. Böyle besinlerin tüketim sınırlamasına dikkat edilir ve ağız bakımı gerektiği gibi yapılırsa, beyazlık süresinin uzayacağı söylenebilir.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aslıhan Üşümez

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla