Kötü kolesterol 300 milyar dolarlık kocaman bir yalan mı?

Kategori: Arşiv Print


14 Şubat 2013
Dünyaca ünlü kolesterol uzmanı Philippe Even, “kötü kolesterol”ün ilaç endüstrisinin ürettiği bir yalan olduğunu iddia etti. İlaç şirketlerinin son 15 yılda “kolesterol yalan”ı ile 300 milyar dolar kazandığı belirtildi. “Kolesterol sanıldığı gibi öldürücü değil, damarları tıkamıyor, Kötü kolesterol ilaç endüstrisinin ürettiği bir yalan”. Bu ifadeler Fransa ve dünyanın en ünlü kolesterol uzmanlarından biri olarak gösterilen Profesör Philippe Even’e ait. Even’in, 21 Şubat’ta Fransa’da piyasaya çıkacak “Kolesterol Hakkında Gerçek” adlı kitabı daha şimdiden büyük tartışma ve şaşkınlık yaratmış durumda. Zira Even, kitabında, kolesterolün kesinlikle sanıldığı gibi insan sağlığı için zararlı olmadığını, damarları tıkamadığını, kalıtsal ve aşırı olanları dışındakilerin ölüme yol açmadığını tam tersine vücüt için kesinlikle gerekli olduğunu savunuyor.

KÖTÜ KOLESTEROL’ KAVRAMI YOK
Fransız profesör kötü kolesterol diye bir kavramın olmadığını da söylüyor. Profesör Even’e göre, kötü kolesterol ilaç endüstrisinin yarattığı bir yalandan başka bir şey değil. Profesör Even kolesterol düşürücü olarak kullanılan ve statin olarak tanınan hapların da vücüt için yaşamsal öneme sahip olan kolesterol üretimini engellediğini ve bu nedenle yüksek dozda alınması halinde bünye için olumsuz sonuçlara yol açacağını belirtiyor.

İLAÇ ŞİRKETLERİ İÇİN ÇALIŞIYORLAR

Dev ilaç firmaları ve laboratuarları kolesterol konusunda yalan söylemekle suçlayan Profesör Even, kolesterol düşürücü ilaçlar sayesinde ilaç endüstrisinin son 15 yılda 300 milyar dolar kazandığını söylüyor. Fransız uzman, kolesterolün zararları üzerine bilimsel makalelere imza atan bilim insanlarının da “ilaç endüstrisi hesabına çalıştıklarını” iddia ediyor.

BU ADAM YA ÇILGIN YA DA…
Profesör Even’in ifadelerini bu haftaki sayısında kapağına taşıyan Fransız Le Nouvel Observateur dergisi, konu hakkında “Bu adam ya bir çılgın ya da tüm ilaç tarihinin en büyük teşhis hatasıyla karşı karşıyayız” yorumunda bulundu. Geçmişte Fransa’nın en ünlü tıp fakültesi olarak bilinen Necker’de yıllar boyu dekanlık yapmış olan Profesör Even, şu anda Necker Tıp Enstitüsü’nü yönetiyor.

KOLESTEROL ŞÜPHECİLERİ
Kolesterolün sağlığa zararlı olmadığı tezi sadece Profesör Even’e tarafından değil dünya genelinde ilaç endüstrisinden bağımsız çalışan çok sayıda bilim insanı tarafından savunuluyor. Bu bilim insanları 2002 yılında “Kolesterol Şüphecileri” (Thincs) adı altında dünya genelinde bir şebeke oluşturmuştu.

Kaynak: Ntvmsnbc


Kolesterolle ilgili seçilmiş bilimsel araştırmalar

‘Bağımsız hekimler’ ve Türk Kardiyoloji Derneği arasında süren kolesterol tartışmasında verileri yayınlıyoruz. ‘Bağımsız hekimler’: “TKD düzenlediği basın toplantısında sürekli ‘kanıta dayalı tıp’ kavramına vurgu yaptı. Biz de bu görüşe katılıyoruz. İşte kanıtlarımız!”

Devamı

Yaşlılarda kolesterol yükseldikçe mortalite azalır

Sürmekte olan kolesterol ilaçları tartışmasında ‘Bağımsız hekimler’ cephesinde konuşan Uzman Biyolog Mevlüt Durmuş, “Kolesterolün zararlı olduğu yönündeki yaygın bilgi bir masaldır. Bu teoride kullanılan yöntem tümüyle yanlıştır ve mantıksal değildir” dedi.

Devamı

Prof. Dr. Küçükusta: Kolesterol ilaçları etkili değil!

Kolesterol ilaçları tartışmasını değerlendiren Prof. Dr. Rasim Küçükusta, “Bizler bağımsız bilim insanlarıyız. Amacımız doğru bildiklerimizi halka aktarmak. Statinlerin kanda kolesterolü düşürdüğüne şüphe yok ama bu düşüş kalp krizlerini ve felçleri önlemede işe yaramıyor” dedi.

Devamı

Prof. Dr. Karatay: Damarları tıkayan kolesterol değildir!

Türk Kardiyoloji Derneği’ni (TKD) doğmacılıkla suçlayan Prof. Dr. Karatay, “TKD, bir basın toplantısı düzenleyerek ilaç firmalarının gözünden kolesterolü değerlendirdi. İlaç endüstrisinin finanse ettiği araştırmalara şüpheyle yaklaştığımız için aforoz edilmek istendik” dedi.

Devamı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
M.Zafer Su
M.Zafer Su
7 yıl önce

kötü kollestrol tetikleyci unsur nikotindir. nikotin yapışkanlığı sağlayan madde olup kötü kollestroldeki unsurları nikotin maddesi ile birleşiminde damar çeperlerinde zift denilen birikimin temizlenebilmesi için gereken önlemlerin alınmamasında damarların daralması bunu tetikleyen tıkanma ve basınç olayında damar çeperlerinin dayanuıksızlığı sonocu kan akışımının bozukluğunu tetikleyci unsurdur. Tek tedavisi sigara içiminin bırakılmasıdır.

Araç çubuğuna atla