Meme estetiği ameliyatları ile ilgili merak edilen tüm konuların cevapları

Yazan Op. Dr. Defne Erkara
Kategori: Estetik Print

meme estetiği ameliyatı son gelişmelerTüm dünyada en çok yapılan estetik operasyonların başında meme büyütme geliyor. Her ne kadar bu işlem en kolay ve en başarılı estetik operasyon olduğu düşünülse de çeşitli kuralları olduğunu belirten Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Defne Erkara meme estetiğinin 5N1K’sını açıklıyor. Göğüs kadınlığı simgeleyen en önemli öğelerden biri olarak görülüyor. Günümüzde artık dış görünüşün önemi her geçen gün artıyor. Kişiler dış görünüşleriyle insanlara etki etmek istiyorlar. Özellikle kadınlarınsa etki etmek istediği noktaların başında ise memeleri geliyor.

Güzel bir memeye sahip olmak her kadının düşüncesi olduğunu dile getiren Op. Dr. Defne Erkara bu operasyonlarla ilgili “Güzel göğüs sahibi olmak her kadının düşüdür. Fakat bazen doğuştan bazen de doğum vs. gibi sebeplerle göğüs güzelliği bozulabilir. Kilo alıp verme, tümör vs. de bu etkenler arasındadır. İyi haber şu ki meme büyütme ameliyatı ile her kadın güzel göğüslere sahip olabilir. Ancak bu operasyonları da işin uzmanlarına bırakmak gerekiyor” diyor.

Meme büyütme nedir?

Memesi doğuştan küçük olan veya sonradan küçülmüş olan kadınlara silikon protez koymak yoluyla memelerini büyütmektir. Halk arasında silikon taktırmak olarak da bilinir. Silikon haricinde yağ enjeksiyonu ile meme büyütmek de mümkündür. Dolgu malzemeleri ile meme büyütenler de vardır. Ayrıca masaj, spor, çeşitli besinler, yağlar vs ile de meme büyütüldüğü söylenmektedir. Ben sadece silikonla meme büyütme yapıyorum. Diğer yöntemlerin yararına ve kalıcılığına inanmıyorum.

Meme büyütme estetik ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

  • Memelerinin küçük olduğunu düşünen kadınlarda vücut hatlarındaki orantısızlığı düzeltmek
  • Gebelik sonrası meme hacmindeki kaybı düzeltmek (Bazen beraberinde meme kaldırma- toplama ameliyatı da yapılması gerekebilir)
  • Meme büyüklüğünde simetrinin sağlanması
  • Çeşitli durumlarda memeyi yeniden oluşturmak (Örneğin meme kanseri ameliyatı sonrası, doğuştan meme olmaması)
  • Tıbbi ya da kozmetik nedenlerle yerleştirilen meme implantlarının (protezlerinin) değiştirilmesi

İzsiz ve ameliyatsız meme estetiği mümkün mü?

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Cilt altı kesisi ile memenin altına giriyoruz. Kas altı, meme altı veya dual plan dediğimiz yöntemler vardır. Hastanın boyu, kilosu, omuz genişliği gibi faktörleri göz önüne alarak hangi yöntemi seçeceğimize karar veririz. Ayrıca kesi bölgesi önemli. 3 ayrı yer var: meme altı, koltuk altı ve meme başı. En çok meme altından kesi yapılır. Kesi yapılan bölgeden silikon yerleştirilir. Memelerin simetrik olması sağlanır. En son cilt kapatılarak ameliyat tamamlanır. Yeri geldikçe bu konuları daha detaylı anlatacağım.

Meme büyütme ameliyatı nerede yapılır?

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi ile yapıldığı için mutlaka tam teşekküllü bir hastanede yapılır. Ameliyathane şartlarının, genel hastane hijyeninin, hasta bakımının, hastane ekip ve ekipmanının çok iyi olması gerekir. Avrupa’da bazı yetkili kliniklerde ameliyat yapılabildiğini duyuyorum ama bizim ülkemizde zaten kanunen de ameliyathanesi olan bir hastanede yapılması gerekiyor.

Meme büyütme ameliyatı ne zaman yapılır?

18 yaşını doldurmuş, sağlıklı ve istekli her kadına yapılabilir. 18 yaşından önce yapılmaz. Gebelik ve süt verme döneminde meme büyütme yapılmaz. Süt verme işlemi bittikten sonra memeden hiç süt gelmediğine emin olununca yapılabilir. Mevsimsel farklılık yoktur. Her mevsim ameliyat yapılır. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi aşağıda mevcuttur.

Meme ameliyatları hakkında merak edilenler

Meme büyütme ameliyatını kim yapar?

“Silikonu hangi plastik cerraha taktırmalıyım?” sorusu, meme büyütme yaptırmaya karar vermiş kadınların hepsinde ortak sorun. Meme silikonu ile meme büyütme diğer plastik cerrahi ameliyatlar içinde çok daha kolay görünen bir ameliyat olabilir. Fakat iyi sonuçlar için tecrübe şarttır. Kimsenin meme yapısı, göğüs kafesi yapısı birbirine benzemez bunlar dikkate alınarak plan yapılmalıdır. Bu nedenle bu ameliyatı sık yapan estetik cerrahın bu konuda tecrübesi daha çok olacaktır.

Bir de güven noktası var ki bu belki de en önemlisi güvendiğiniz kişiye ameliyat olun. Gelin kadın plastik cerrah – erkek plastik cerrah meselesine, kanımca estetik konusunda bir kadını başka bir kadının daha iyi anlayabileceğine inananlardanım. Sonuçta namahrem sayılan bu bölgeler hakkında rahat konuşabilmek bu şekilde mümkün oluyor. Bir de yapılacak işlemin hastalık konusu olmadığını düşününce kadınların birbirlerine açılması daha kolay olur sanırım. Bir başka düşüncem de kadın plastik cerrahların kendi istediklerinden çok karşıdakinin istediklerini yapmayı uygun bulduklarını düşünüyorum. Bu da estetik bir girişimde başarılı bir sonuç için önemli bir nokta.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla