Meme şekillendirmede Kompozit Mamoplasti uygulaması

Kategori: Estetik Print

TDünyada en fazla talep gören ameliyatlardan olan ancak ağrısı, uygulama güçlüğü, doğal olmayan görünüme neden olabilmesi yüzünden korkulan meme büyütme operasyonlarında, Kompozit Mamoplasti farklı bir uygulama seçeneği. Kompozit mamoplasti uygulamasının Türkiye’de uygulayan isimlerden olan Prof. Dr. Akın Yücel, Plastik Cerrah Dr. Aysun Mamak hastaların ameliyattan sonra aynı gün taburcu olduğu ve ağrı çekmediğini belirti.

Dolgun ve dik memeler tüm kadınların hayali. Ancak birçok kadında göğüsler ya yapısal olarak küçük kalıyor ya da doğumlar, kilo alıp verme veya yaşın ilerlemesi ile gevşeyip sarkıyor. Bu nedenle meme büyütme ve dikleştirme ameliyatları tüm dünyada en çok talep edilen estetik ameliyatların başında geliyor. Bilinen yöntemlerden ağrısı ya da iddia edilen yan etkileri yüzünden çekinen herkese, “Kompozit Mamoplasti” adı verilen meme büyütme yöntemi adeta çare oluyor.

Kompozit mamoplasti’yi Türkiye’de başarıyla uygulayan önemli isimlerden olan Prof. Dr. Akın Yücel, ve Plastik cerrah Dr. Aysun MAMAK meme büyütmede çığır açan yöntemi detaylıca anlatıyorlar. Meme büyütme ameliyatlarının özellikle yeni nesil silikonların meme kanserine yol açmadığının ve mamografiye engel teşkil etmediğinin anlaşılması sonrasında arttığını belirten Yücel’e göre yeni protezler çok daha doğal ve estetik görünüm sağlıyor. Ancak yine de eski tekniklerle uygulanan protezler bölgesel olarak belli olması, ele gelmesi, memelerin ayrık görünmesi, kol hareketleri ile protezlerin oynaması ve ameliyat sonrası dönemin ağrılı geçerek, iyileşme sürecinin çok uzun olması yüzünden ideal tercih değil.

Meme büyütme operasyonunda hastaneye yatış yok

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel’e göre Kompozit Mamoplasti yöntemi, diğerlerine göre birçok sıkıntıyı azaltan bir uygulama. Eski tekniklerde protezler ya memenin içine ya da kasın altına yerleştirilmekteydi. Bu da doğal görünüm elde etmeyi güçleştirmekte ve cildin hemen altında olan protezlerin ele gelmesi suni bir his oluşturmaktaydı. Egzersiz ve kol hareketleri ile belli olabilen bu protezler zayıf kadınlara uygulandığındaysa ayrık ve doğal olmayan bir görüntü oluşturmakta idi. Hibrid bir teknik olan Kompozit mamoplasti’de ise meme daha doğal bir yerleşim olan kas zarının hemen altına yerleştiriliyor bu sayede hareketle ve egzersizle kendini belli etmiyor. Protezlerin damla şekilli olmaları nedeni ile en önemli avantaj olan sütyen üstü olarak da bilinen üst pol dolgunluğunun daha doğal gözükmesini sağlaması. Aynı zamanda ameliyat sırasında doğal görünümü desteklemek için özellikle kadınların şikayet ettiği bel yanları ve kalça ve basen bölgesindeki fazla yağlardan elde edilen yag hücreleri memenin sütyen üstü bölgesini şekillendirmek için kullanılıyor. Bu sayede memeye daha bütünsel yaklaşım sağlanmış oluyor ve doğal görünüme ulaşılıyor. Melez bir teknik olarak tanımlanan bu yöntemde, anatomik şekilli protezler, adale zarının altına yerleştirilerek meme büyütülüyor; yağ enjeksiyonları ile protezlerin üst ve iç kenarları örtülürken daha doğal bir görünüm elde ediliyor. Aynı yöntemle hastanın bel veya uyluk bölgesindeki fazla yağlar liposakşın yöntemiyle alınıp süzüldükten sonra deri altına tekrar uygulanıyor ki böylece memeler, silikon protezlerin yanı sıra hastanın kendi dokuları ile büyütülmüş oluyor. Kompozit mamoplasti yönteminin en önemli avantajı, zayıf yapılı hastalarda cildin kalınlaştırılarak protez kenarlarının görünürlüğünün azaltılabilmesi ve daha doğal görünmesi. Yağ emjeksiyonları aynı zamanda, içerdikleri kök hücreler sayesinde dekolte cildinin kalitesini de arttırmakta ve derideki yıpranmayı azaltmakta.

Prof. Dr. Akın Yücel bu uygulamada özellikle FDA onaylı ve ömür boyu garantili doğal anatomik protezlerin kullanılmasının önemini vurguluyor. Anatomik şekilli protezler doğal olmayan görünümü engellemesi, sarkmaları azaltan yöntemle uygulanması sebebiyle hareket kısıtlamasının da önüne geçiyor.Hastanede yatmaya ve ağrı şikayetlerine gerek bıraktırmayan operasyon sonrasında ise üç gün içinde normal hayata dönmesi mümkün oluyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Sevim
Sevim
9 yıl önce

Slm ben goguslerimi buyutmeyi dusunuyorum fakat kendimi hazir hisetmiyorum goyuslerim cok ufak ve sarkik hangi proteZ onerirsiniz

Araç çubuğuna atla