MS tedavisi için yeni ilaç seçeneği CHMP’den olumlu görüş aldı

Kategori: Farmasötik / İlaçlar, Multipl Skleroz Print

Multipl Skleroz (MS) yeni alternatif tedavi yöntemi, Avrupa İlaç Kurumu’nun (EMA) Beşeri Tıbbi Ürünler Komitesi’nden (CHMP) etkinlik ve güvenilirlik konusunda olumlu görüş aldı. Merck ilaç tarafından yürütülen, yeni MS tedavisinin klinik çalışmalarda 2 yıl boyunca maksimum 20 günlük oral tedavi ile 4 yıl sürdürülebilen hastalık kontrolü sergileyen, araştırma aşamasındaki ilk ve tek tıbbi tedavi yöntemi olduğunu bildirdi.

Avrupa İlaç Ajansı’nın insan sağlığı için geliştirilen ilaçlardan sorumlu komitesi olan CHMP’nin olumlu görüş bildirmesi, bir ilacın Avrupa Birliği’nde ruhsatlanması için önem taşıyor. Merck Yönetim Kurulu Üyesi ve Healthcare CEO’su Belén Garijo, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “CHMP’nin bildirdiği olumlu görüş, Merck açısından olağanüstü bir gelişmedir. Dahası, multipl skleroz’la mücadele eden hastalar için önemli bir tedavi seçeneği potansiyeli taşıyan bu çalışmaya inancımızı da doğrulamaktadır. Şu anda Avrupa Komisyonu kararını ve MS tedavisinde bir fark yaratma fırsatı bekliyoruz.”

Multipl Skleroz (MS) hastalığı nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

CHMP’nin pozitif görüşü 10.000 hasta yılı verisine, klinik araştırmalara katılan 2700’den fazla hastanın sonuçlarına ve bazı hastalarda 10 yıla varan gözlem sonuçlarına dayanıyor. Avrupa Komisyonu’nun, CHMP görüşünden sonra yeni MS tedavisi için pazarlama ruhsatı başvurusu hakkında kesin kararını vermesi bekleniyor.

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla