Nakledilen kolları ile ilk kez operasyonu yapan doktoruyla tokalaştı

Kategori: Sağlık Gündemi Print

iki kol nakliAkdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1,5 ay önce çift kol nakli yapılan Mustafa Sağır, 8 yıl sonra ilk kez, ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Özlenen Özkan ile tokalaşarak, kendisine teşekkür etti. Adıyaman’da yaşayan ve 8 yıl önce tarlada bulduğu amonyum sülfat ile amonyum nitrat karışımının patlaması sonucu iki kolunu da kaybeden Mustafa Sağır’a (29), beyin ölümü gerçekleşen Emin Konar’ın (23) bağışlanan kolları, 2 Şubat’ta Akdeniz Üniversitesinde nakledildi. Prof. Dr. Ömer Özkan ile eşi Doç. Dr. Özlenen Özkan tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonun ardından Sağır, 1,5 ay içinde kollarıyla kaba hareketleri yapmaya başladı. Sağır, yıllar sonra ilk kez kollarıyla saçı ve yüzüne dokundu.

KOL NAKLİNİ YAPAN ÖZLENEN ÖZKAN İLE TOKALAŞTI     

Sağır, nakil öncesinde hayalini kurduğu tokalaşmayı ise 8 yılın ardından “özel birisiyle” yapmak istedi. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan, kendisine “Hocam 8 yıldır kimseyle tokalaşmadım. İlk sizinle tokalaşmak istiyorum” diyen Sağır’ın teklifini kabul etti. Hastane odasında Özkan ile tokalaşan Sağır, 8 yıldır engelli olduğu için kendisini toplumdan uzak hissettiğini söyledi.

Bayramlarda insanların tokalaştığını, kendisinin ise bunu yapamadığı için hep geride durduğunu anlatan Sağır, “En büyük isteklerimden birisiydi. Tokalaşmak çok güzel bir duyguymuş. 8 yıl sonra ilk kez tokalaştım. Özlenen hocamın elini sıktım. Bir gün inşallah eşimin, sevdiğimin de elinden tutarım. Umarım o duyguyu yaşarım” dedi.

ERDOĞAN İLE DAVUTOĞLU’NUN DA ELİNİ SIKMAK İSTİYOR     

Yeni kolları sayesinde tıraş olmak, yüzünü yıkamak gibi duyguları tek tek yaşayacağını dile getiren Sağır, “8 yıldır yapamadıklarımı yapmak istiyorum. Bende gönüllü organ bağışçısıyım. Birçok insan böbrek, karaciğer, kol, yüz bekliyor. Bu durumu yaşamayan bilemez. Herkes organlarını bağışlarsa dünyada kimse kendini çaresiz hissetmez” diye konuştu.

kol nakli“2 AY SONRA TABURCU OLACAK”   

Doç. Dr. Özlenen Özkan da Sağır’ın ameliyat ve sonrasındaki tedavi sürecine iyi adaptasyon sağladığını, beklenenden daha fazla ilerleme kaydettiklerini söyledi. Sağır’ın gayet iyi durumda bulunduğuna dikkati çeken Özkan, “Kollarını henüz hissetmeye başlamadı. 6 ay sonra tam anlamıyla hissedecek. Tokalaşmak, saçına dokunmak gibi kaba hareketleri yapabiliyor ama daha ince hareketleri yapmak 1 yılı bulur. Durumu iyi. Taburcu olacak seviyeye geldi. Ama Adıyaman’dan Antalya’ya kontrole gelip gitmesi zor olacağı için 2 ay sonra taburcu edeceğiz” bilgisini verdi.

Mesleğe başlarken en büyük hedefinin, insanların hayatına dokunabilmek ve yaşamlarını değiştirebilmek olduğunu vurgulayan Özkan, “Bunun en iyi örneği Mustafa. Ameliyat öncesi, sonrası ve geçirdiği süreçleri yakından bildiğim için onunla tokalaşmak çok güzel bir duygu oldu. Umarım güzel bir hayat kurar kendine” diye konuştu. (Hürriyet)

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla