İnsülin tedavisini kolaylaştıracak yeni enjeksiyon

Kategori: Sektör Print

Pentapoint TeknolojisiTıbbi cihaz ve reaktif üretiminde dünyanın önde gelen medikal teknoloji şirketlerinden biri olan BD (Becton, Dickinson and Company), bugün, yeni 5 kesitli kalem iğnesi teknolojisinin tanıtımını gerçekleştirdi. Yeni Pentapoint 5 kesit teknolojisi, BD Medikal Diyabet Bölümü’nün inovatif çalışmaları sonucu geliştirildi. Pentapoint teknolojisi insülin kullanan diyabetli hastanın enjeksiyon konforunu arttırmaya ve insülin enjeksiyonunu iyileştirmeye yönelik atılan önemli bir teknolojik adım. Bu yeni teknoloji sayesinde insülin kalem iğnelerinin ucu 5 farklı açı ile kesilerek 3 kesitli iğnelere kıyasla iğnenin uç kısmı çok daha inceltilebiliyor ve enjeksiyon ağrısı minimuma indirilebiliyor.

Araştırmalar, diyabet hastalarının üçte biri ile beşte biri kadarının kendilerine insülin enjeksiyonu yapmakta tereddüt ettiklerini ya da enjeksiyon yapmak istemediklerini göstermiştir. Özellikle enjeksiyon sırasında ve sonrasında ağrı ya da rahatsızlık duyduklarını bildiren hastaların ise, insülin enjeksiyonlarını daha sık atladıkları tespit edilmiştir (Ref 2-3).

Klinik çalışmalar, 5 kesitli kalem iğnesinin, halen kullanılmakta olan 3 kesitli kalem iğnelerine kıyasla iğneyi deriye batırmak için gereken gücü ortalama %23 oranında düşürdüğünü böylece iğnenin deriye daha kolay girdiğini göstermiştir. Karşılaştırma çalışmalarının sonuçları ise 5 kesit teknolojisinin hastaya daha rahat, daha konforlu ve daha ağrısız bir insülin enjeksiyonu sunduğunu kanıtlamıştır. Pentapoint teknolojisinin diyabetli hastaların insülin tedavisine uyum sağlamasına yardımcı olurken, aynı zamanda daha konforlu bir enjeksiyon ve kullanım kolaylığı sağladığı görülmüştür (Ref 1).

BD Medikal-Diyabet Bölümü Avrupa Başkanı Matthias Borst, “BD Diyabet Bölümü, insülin molekülünün üretilmeye başlandığı tarih itibariyle, insüline özel ilk cam şırıngayı üretmiş ve 1924 yılından beri- 90 yıldır insülin enjeksiyon cihazları pazarında inovatif çalışmalarını devam ettiren lider kuruluştur. Sürekli yeniliği ve gelişimi hedefleyen bölümümüz, hasta ve sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleştirdiği eğitimleri ve fark yaratan yüksek kaliteli ürünleri ile kendini diyabetle birlikte yaşayan milyonlarca kişinin enjeksiyon deneyimini iyileştirmeye adamıştır.

Geliştirdiğimiz yeni Pentapoint™ teknolojimizin daha konforlu bir enjeksiyon deneyimi sağlayacağına, diyabetli hastalarda enjeksiyona karşı direncin, korkunun ve anksiyetenin en aza indirilmesine yardımcı olacağına ve bu hastaların önerilen tedavi rejimlerine daha kolay uyum sağlamalarını temin edeceğine inanıyoruz,” diye belirtti.

Pentapoint teknolojisi ile üretilen 4mm uzunluğundaki kalem iğnesinin tüm vücut tiplerindeki hastalarda, uzun iğneler kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda insülin enjeksiyonu için önerilen deri altı yağ tabakasına insülinin daha etkili bir şekilde enjekte edilmesini sağlayarak eşdeğer kan şekeri kontrolü sağlar ve kas içi enjeksiyon riskini azaltır. Kas içi enjeksiyon insülin emilimini hızlandırarak, hipoglisemi (kan şekerinin anormal derecede düşmesi) riskini artırabilir. Deri altı yağ tabakasına yapılan enjeksiyon, insülinin uygun bir hızda emilmesine izin vererek, daha iyi bir kan şekeri kontrolü sağlar (Ref 4-5-6-7-8-9).

Referanslar:
1 Hirsch L, et al. The impact of a modified needle tip geometry on penetration force as well as acceptability, preference and perceived pain in subjects with diabetes. J Diab Sci Tech 2012.
2 Zambanini A, Newson RB, Maisey M, Feher MD. Injection related anxiety in insulin-treated diabetes. Diabetes Res Clin Pract 1999;46:239-246.
3 Klobassa N, Moreland P. Psychological insulin resistance stems from fear. MayoClinic.com Living with Diabetes Blog, January 20, 2010. Available at: . Accessed March 18, 2010.
4 Hirsch L, Klaff L, Bailey T, Gibney M, Albanese J, Qu S, Kassler-Taub K.  Comparative glycemic control, safety and patient ratings for a new 4 mm\32G insulin pen needle in adults with diabetes  Curr Med ResOpin 2010;26:1531–1541
5 Frid A. Fat thickness and insulin administration, what do we know? Infusystems Int. 2006;5(3):17-19.
6 Gibney MA, Arce CH, Byron KJ, Hirsch LJ.  Skin and subcutaneous adipose layer thickness in adults with diabetes at sites used for insulin injections: implications for needle length recommendations.  Curr Med Res Opin. 2010 Jun;26(6):1519-30.
7 Polak M, Beregszaszi M, Belarbi N, et al. Subcutaneous or intramuscular injections of insulin in children: are we injecting where we think we are? Diabetes Care 1996;19(12):1434-1436.
8 Birkebaek NH, Solvig J, Hansen B, Jorgensen C, Smedegaard J, Christiansen JS. A 4-mm needle reduces the risk of intramuscular injections without increasing backflow to skin surface in lean diabetic children and adults. Diabet Care 2008;31(9):e65.
9 Hofman PL, Lawton SA, Peart JM, et al. An angled insertion technique using 6-mm needles markedly reduces the risk of intramuscular injections in children and adolescents. Diabet Med 2007;24:1400-1405.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla