Önemli bir görme sorunu olan yaşa bağlı makula dejenerasyonu için yeni tedavi

Kategori: Farmasötik / İlaçlar, Sağlık Gündemi Print

Neovasküler yaşa bağlı makula dejenerasyonu (nYBMD) tedavisi için geliştirilen yeni bir molekülün Faz III sonuçları açıklandı. Elde edilen bulgulara göre, yeni tedavi yöntemi anlamlı görme sonuçları sağlarken, enjeksiyon yükünü azaltma potansiyeline de sahip. Oftalmoloji alanınında da pek çok çalışma yürüten Novartis İlaç, 65 yaş üzerinde şiddetli görme kaybının ve körlüğün başlıca nedeni sayılan neovasküler yaşa bağlı makula dejenerasyonu (nYBMD) tedavisi için geliştirdiği yeni molekülünün Faz III sonuçlarını açıkladı. Sonuçlar, çoğunluğu 12 haftalık enjeksiyon aralığında tedavi edilen nYBMD’li hastalarda anlamlı görme kazanımları gösteriyor. Bu sonuçlara, dünya genelinde 400 merkezde nYBMD görülen 1,800’ün üzerinde hastanın katılımıyla yürütülen HAWK ve HARRIER adlı iki Faz III çalışmada birincil ve kritik ikincil sonlanım noktaları karşılaştırılarak ulaşıldı.

Neovasküler yaşa bağlı makula dejenerasyonu (nYBMD veya yaş tip YBMD) hakkında

nYBMD dünya genelinde 20 ila 25 milyon kişiyi etkilediği tahmin edilen, Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya ve Asya’da 65 yaş üzerindeki kişilerde şiddetli görme kaybı ve yasal körlüğün başlıca nedenidir. nYBMD retinanın keskin, merkezi görmeden sorumlu alanı olan makula altında anormal kan damarları oluşup büyüdüğünde meydana gelir. Bu kan damarları hassas olup, sıvı ve kan sızdırarak, normal retinal yapıyı bozar ve sonuç olarak ışığa duyarlı hücrelerde hasara neden olur.

nYBMD’nin erken semptomları bozulmuş görme veya metamorfopsi ve nesneleri net görme güçlüğünü içerir. Hızlı tanı ve müdahale çok önemlidir. Hastalık ilerledikçe hücre hasarı artarak, görme kalitesini daha da azaltır. Bu da tam santral görme kaybına yol açarak, hastayı okuyamaz, araba kullanamaz ya da tanıdık yüzleri seçemez hale getirir. Tedavi yokluğunda görme birkaç gün içerisinde bozulabilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla