Otistik çocukların görme yetisi zamanla azalıyor

Kategori: Psikiyatri / Nöroloji Print

Bristol Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, yatak odasında ayakkabılarını bulma veya hayvanat bahçesinde en sevdiğin hayvanı görebilme gibi beceriler otistik çocuklarda zamanla azalıyor. Otistik çocukların görme yetisinin yüksek olduğunu gösteren önceki çalışmaların aksine, bu araştırma otistik çocukların nesnelerin yerini başarılı bir şekilde bulamadıklarını ve bu özelliğin erişkinlik döneminde kişiye bağımsızlık kazandıran bir nitelik olduğunu ortaya koydu.

Daha önce yapılan çalışmalarda bilgisayarlar kullanılmıştı, fakat bu çalışma gerçek zamanlı bir ortamda yapıldı. Aynı yaşlarda 20 otistik ve 20 sağlıklı çocuğun katıldığı çalışmada, çocuklardan birden fazla ışıklandırılmış yerlerde saklı olan hedefleri bulmaları için yerde bulunan düğmelere basmaları istendi. Bu hedefler özellikle odanın bir tarafında yoğunlaştırılmıştı.

Çağdaş otizm teorisi, otistik çocukların bir sistem içerisinde yer alan nizama çok dikkat ettiklerini (örn. asal sayılar, bilgisayar programları ve tren tarifeleri, vs.) belirtiyor. Şaşırtıcı şekilde yapılan bu çalışmada ise çocuklarda sistematik davranışlara rastlanmadı. Otistik çocuklar sistem içerisindeki nizamı daha yavaş fark etti (örn. ışığın odanın hangi tarafında yandığı). Bununla birlikte, çalışma sonuçları otistik çocukların daha geniş bir alanda nesneleri arama becerilerinin de yetersiz olduğunu gösterdi. Bu durum, gerçek yaşamda otistik çocukların bağımsız olarak hareket etmelerini engellemesi açısından büyük önem taşıyor.

Çalışmanın sonuçları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Iain Gilchrist, bu araştırmanın yalnızca Bristol’da yapıldığını ve çalışmanın MRC, BBSRC and ESRC tarafından desteklendiğini belirtti. Çalışmanın bir diğer araştırmacısı Dr. Josie Briscoe ise, günlük yapılan işlerde etkin ve sistematik olmanın bizleri bağımsız erişkinler yaptığını ve bu çalışmanın otistik çocukların bağımsızlıklarını kazanmaları için sahip oldukları becerileri ortaya çıkarmak adına önemli bir adım olduğunu ifade etti.

KAYNAK: Elizabeth Pellicano, Alastair D. Smith, Filipe Cristino, Bruce M. Hood, Josie Briscoe, and Iain D. Gilchrist. Children with autism are neither systematic nor optimal foragers. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2010; DOI: 10.1073/pnas.1014076108

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla