Polen alerjisinden nasıl korunulur

26 Mayıs 2015   |    28 Mayıs 2022    |   Kategori: Allerji / Astım Print

alerjik-rinit-polen-cicekPolenler, aynı tür bitkileri döllemek için havaya salınan ve rüzgarla etrafa yayılan, değişik ağırlık ve çaplardaki küçük parçacıklardır. Polen, nefes yoluyla solunum yollarımıza yerleşir. Buna ek olarak polen cilt, saç ve gözlere yerleşir. Bu, birçokları için bir sorun oluşturmaz. Alerjik olan bir kişide bağışıklık sistemi harekete geçer ve burunda ve/veya gözlerde iltihaplanma tepkisi görülür. Vücut, polendeki proteinlere tepki gösterir ve rahatsızlığa, hapşırmaya, burun akıntısına, gözlerde kaşıntıya neden olan, histamin ve diğer iltihap yaratan maddeler salgılamaya başlar.

Polen nerelerde bulunur?

Polen, yılın belli sürelerinde çok büyük bir miktarda havada bulunmaktadır. Polenin en yaygın kaynakları; bahar mevsiminde ağaçlar, yaz sonuna doğru çimenler ve pelinlerdir. Sahil ve yüksek dağ kısımlarında genelde daha az polen vardır. Çimen ve pelin polenleri ancak bir kaç yüz metreden oluşan mesafelere yayılırken, ağaç polenleri kilometrelerce uzaklıktaki mesafelere ulaşabilir.

Polen alerjisi ne tür belirtiler gösterir?

Polen alerjisinde burun akmaya ve kaşınmaya başlar, burunda tıkanmalar olur ve kişi hapşırır. Gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler olur. Polen sezonunda, bazılarında da astım görülür. Bu belirtiler hastanın çevresindeki kişiler tarafından çabucak gözlenebilirken, diğer tür rahatsızlıklar sadece hasta tarafından hissedilebilen belirtilerdir.

Polen alerjisi neden olur, ne iyi gelir? Belirtileri, testi ve tedavisi

Vücut bir bütün olarak tepki gösterir. Alerji olan kişi yorgunluk ve halsizlik hisseder, konsantre ve öğrenme kabiliyetinde azalma olur. Sonuç olarak, hastalık bir çok kişinin iş ve okul durumlarını olumsuz olarak etkiler.

Polen alerjisinden korunma yolları ve faydalı bilgiler:

 1. Polen sezonunda, kişi diğer allerjenlere ve tahrik edici şeylere karşı aşırı duyarlıdır. Temizliğinize, ağır kokulara, tütün dumanına ve benzerlerine dikkat edin.
 2. Polen sabah 5 ile 10.00 arası en yüksektir. Bu yüzden bu saatlerde dışarıda mümkün oldukça olmamaya özen gösterin.
 3. Özellikle sıcak ve kuru havalarda dışarıda olmamaya özen gösterin. Kuru ve rüzgarlı havalarda yüksek polen mevcuttur. Dışarıda olmak için en iyi zaman şiddetli yağan bir yağmur sonrasıdır.
 4. Fiziksel etkinliklerinizi polenin en az yoğunlukta olduğu zamanlarda yapmaya çalışın.
 5. Sabahtan akşamın erken vakitlerine kadar olan, polenin en yoğun olduğu zamanlarda, evinizi havalandırmaktan kaçının.
 6. Gün ortası çamaşırlarınızı dışarıda kurulamaktan kaçının. Polen çamaşırlara kolayca yapışır.
 7. Dışarıda giydiğiniz elbiseleri evin içinde giymeyin; üzerlerinde polen olabilir.
 8. Havalandırma filtrelerini sıkça temizleyin.
 9. Yatmadan önce saçlarınızı yıkayın.
 10. Güneş gözlükleri gözdeki rahatsızlıkları azaltabilir. Şiddetli alerji durumlarında polenin yüksek olduğu zamanlarda yüz maskesi takın.
 11. Tatilde polen ve küfün fazla olmadığı zaman ve yerleri seçin

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla