Retina körlüğüne çare olabilecek yeni bir kimyasal madde bulundu

Yazan Mehmet Saltuerk
10 Ocak 2014   |    29 Ağustos 2022    |   Kategori: Güncel / Literatür, Üye Yazıları Print

Görme yeteneğini kaybetmiş kişilere şimdiye kadar kök hücre tedavisi ve retinaya chip yerleştirme gibiretina-1 kısmen başarılı olan metotlar uygulanıyordu. Yeni keşfedilen basit ama etkili bir kimyasal madde görme yeteneğini kaybetmiş kişilere büyük umut vaad ediyor. Retina körlüğüne çare olacağı tahmin edilen bu kimyasal madde, şimdilik farelerde denendi ve olumlu sonuçlar verdi. Retina körlüğü bulunan farelerin gözüne damlatılan Acrylamide-Azobenzol-Quaternär-Ammonium(AAQ) adındaki  bu kimyasal madde, retina hücrelerini birkaç gün içerisinde ışığa duyarlı hale getiriyor.

AAQ nasıl çalışıyor1a
salturk-retina-1Göze birkaç damla damlatılan AAQ, retinada bulunan iyon kanallarına yerleşerek onların açılmasına ve elektrik yüklerinin değişmesine sebep oluyor. Değişen elektrik yükü, sinir hücreleri üzerinde elektriksel impulslar oluşturarak retinaya gelen görüntünün beyne ulaşmasına ve orda görüntüye dönüşmesine olanak sağlıyor.

AAQ belirli bir süre etkili oluyor.
AAQ, göze damlatıldıktan belirli bir süre sonra etkisini kaybediyor, bu yüzden işlemin belirli aralıklarla tekrarlanması gerekiyor. Konu hakkında yapılan açıklamada, AAQ nin yeni bir versiyonu üzerinde çalışıldığı ve yeni versiyonunun hem çabuk hem de uzun süreli etkili olmasının hedeflendiği belirtildi.

Körlük tedavisinde yeni bilimsel gelişmeler ve umut veren yöntemler

Fareler ile yapılan araştırmalar bittikten sonra insanlarda klinik çalışmalar geçilecek. Bu tedavinin yaşlılığa bağlı makula (sarı nokta) dejenerasyonu* ile ileri derece retina hasarının tedavisinde iyi sonuçlar vereceği tahmin ediliyor.2a

salturk-1aMakula (sarı nokta)*: Retina tabakasının ortasında ve keskin görmeden sorumlu çok küçük bir alanıdır. Makula dejenerasyonu, sarı noktanın hasar görmesi veya ilerleyen yaşa bağlı olarak fonksiyon kaybıdır. Yüksek tansiyon, sigara ve genetik nedenler, makula dejenerasyonuna sebep olan diğer önemli risk faktörleridir.

Dipl. Biologe Mehmet Saltürk
Institute for Genetics University of Cologne
http://saltuerk.wordpress.com
Kaynak: Photochemical Restoration of Visual Responses in Blind Mice Neuron, Volume 75, Issue 2, 271-282, 26  July 2012 10.1016/j.neuron.2012.05.022
salturk-2a

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

3 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Haluk Hakan Cansoy
Haluk Hakan Cansoy
7 yıl önce

Bu damla Türkiyede satılıyormu

umut enes ezgingil
umut enes ezgingil
7 yıl önce

selamlar oglum şuanda 10 yaşında rop evre 5 sag gözü kuvvetli led ışıgını algılıyor sol gözüde retina dikkatli bakılırsa retina görülüyor faydası olurmu bilgi verirseniz çok sevinirim saygılar

Kaan Mert
Kaan Mert
7 yıl önce

Merhaba benim rahatsızlığım retina ve görme görme sinirlerimin inceliğinden kaynaklı görme kaybı ve göz titremesi (Nistagmus olduğunu sanmıyorum) peki bu madde benim için de bir umut ifade ediyor mu?

Araç çubuğuna atla