Sağlık Bakanlığı’ndan 65-72 yaş arası emekli doktorlar için yeniden görev çağrısı ilanı

Yazan Hatice Pala Kaya
10 Mart 2022  |  Kategori: Sağlık Gündemi Print

Sağlık Bakanlığı, daha önce yaş haddinden dolayı kamudan ayrılan 65 yaş üstü hekimlere ve uzman hekimlere yeniden çalışma imkanı sağladı. Sağlık Bakanlığı’nın Resmi Gazetenin 7 Mart tarihli sayısında yayımlanan ilanında 65-72 yaş arasında olup, daha önce Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında çalışmış hekimler ve resen emekli edildikten sonra sözleşmeli aile hekimi olarak görevine devam edenlere yeniden atama için başvuru hakkı tanındı. Üst sınır, “72 yaşından gün almamak” olarak belirlendi. Son dönemde, kamuda çalışan hekimlerin istifaları, yurt dışına giden hekimlere yönelik haberler yoğunlaşmıştı.

İlanda, başvuruların 8 Mart gününden itibaren başlayacağı ve Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden e-Devlet kimlik doğrulama sistemi aracılığıyla girilip online form doldurarak yapılacağı bilgisi yer aldı.

Kura ile yerleştirme yapılacak

İlana göre, yerleştirme kura usulü olacak ancak hekim ve uzman hekimler, boş (münhal) kadrolara yönelik listeler içinden 10 tercih yapacaklar. Tercihler online form doldurulurken, yine online olarak yapılacak. Başvuru ve tercihler yapılıp kesinleştirildikten sonra değişiklik yapılamayacak. Adaylar tercihlerinden birine yerleşemezlerse, genel kura ile boş kadro alan yerlere yerleştirilecekler.

Vazgeçenler iptal ettirebilecek

Kura başvurusunda bulunma aşamasında da hekimler vazgeçebilecekler. 15-28 Mart günleri arasında yine online olarak kura başvurusu iptal edilebilecek. İptal ettirenler tekrar kura başvurusu yapamayacak.

Uygun görülmeyen başvurular yine Bakanlığın Personel Bilgi Sistemi üzerinden açıklanacak. İtirazlar da bu sistem üzerinden yapılabilecek. Devlet memurluğundan çekilenler ya da çekilmiş sayılanların yeniden atanmasında 657 Sayılı Kanunun 97. Maddesindeki süreler (farklı ayrılma nedenine bağlı olarak, 6 ay, 1 yıl, 3 yıl bekleme süresi) dikkate alınacak. Ancak bu durumda olanlardan kura son başvuru tarihi itibariyle sürenin dolmasına bir ay kalmış olanlar başvuru yapabilecek.

Kura sonucu yerleşenler, bir yıl tekrar kuraya başvuramayacak. Şartları uymayanların başvuruları kabul edilmeyecek, yanlışlıkla şartları uymadığı halde başvurusu kabul edilip yerleştirilenlerin atamaları yapılmayacak, atama yapıldıysa iptal edilecek. Adaylar 657 sayılı kanunun 48. Maddesindeki genel şartları taşıyor olacak. Başvurular 24 Mart günü ilan edilecek ve 31 Mart’ta noter tarafından bilgisayar ortamında kura çekilecek. Sonuçlar da https://yhgm.saglik.gov.tr adresinden duyurulacak.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla