Sağlık çalışanlarının tıbbi hatalar konusunda hata türleri ve nedenleri…

Yazan Akademisyen Serap YILMAZ
Kategori: Üye Yazıları Print

tıbbi hataAmaç: Bu çalışmada sağlık çalışanlarının tıbbi hatalar konusunda hata türleri ve nedenleri ile ilgili deneyimlerinin belirlenmesidir.

Gereç ve Yöntem

Araştırma İstanbul Avrupa Yakasında bir özel hastanede görev yapan 100 sağlık personeline uygulanmıştır.Verilerinin toplanmasında literatür doğrultusunda hazırlanan ve dört bölümden oluşan bilgi formu kullanılmıştır.

Bulgular

Sağlık personelinin “ çalışma hayatı süresince hasta güvenliğini tehlikeye sokacak en az bir hatanız oldu mu” sorusuna verdikleri tıbbi hata yapma oranı % 42 olarak belirlenmiştir. Araştırmanın gerçekleştirildiği hastanede en çok görülen tıbbi hata türlerinin; hastanın tedaviyi reddetmesi/kaçması, kesici alet/iğne yaralanmaları, ameliyat sonrası oluşan komplikasyonlar, yatak yaraları, ilacın yan etkisi nedeniyle oluşan hatalar ve hastane enfeksiyonları olduğu tespit edilmiştir. Tıbbi hata nedenlerinin başında ise; Fiziksel yorgunluk, hastaların tedavisi ve bakımıyla ilgili bilgilerin eksik olması ya da hiç yapılmaması, hemşire sayısının azlığı, mesleğin isteksiz yapılması, tükenmişlik sendromu gelmektedir.

Sonuç

İstanbul’da Avrupa yakasında faaliyette bulunan bir çok hastane de değişik oran ve türlerde tıbbi hataların meydana geldiği anlaşılmıştır.

Anahtar Kelimeler: Tıbbi hata, hastane, hasta güvenliği, sağlık personeli

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla