Şarlatan Terörü: Aşı karşıtlarından Prof. Dr. Esin Şenol’a ölüm tehdidi

2 Ağustos 2022   |    10 Ağustos 2022    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Aşı karşıtlarının sık sık hedef aldığı Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol ölümle tehdit edildi. Prof. Dr. Şenol’un ofisinin önüne iki adet dana dili bırakıldı. Daha önce birçok kez aşı karşıtları tarafından tehdit edilen Prof. Dr. Şenol olaydan sonra koruma talep etti. Uzun süredir aşı karşıtlarının hedefinde olan Prof. Dr. Şenol ölüm tehditleri aldığını ve failin kendini Op. Dr. Mustafa Yücel olarak tanıtan sahte doktor olduğunu duyurdu. Türk Tabipleri Birliği (TTB), gelişmelerin ardından bugün ortak bir basın toplantısı yaparak Prof. Dr. Şenol’a destek açıklamasında bulundu, saldırıların yoğunlaştığına dikkat çekti: “Saldırılara karşı birlikte mücadele edeceğiz.”

Korona virüsü pandemisi döneminde halkı sık sık bilimsel verilerle bilgilendirip uyaran Prof. Dr. Esin Şenol, bir kez daha aşı karşıtlarının hedefinde; bu kez olay ölüm tehdidi ve fiili saldırıya dönüştü.

Ölüm tehdidinden sonra açıklama yapan Prof. Dr. Şenol, olayı şöyle anlattı: “29 Temmuz 2022 tarihinde akşam üzeri ofisimin bulunduğu binaya girdiğimde, yanda bulunan otopark görevlisi tarafından, ‘Hocam Avcı adlı bir hastanız size selam söyledi, beyaz bir Clio araba’ notunu iletti. Ardından ofisimdeki sekreterim ve bina görevlisi, benim bulunduğum katın merdivenlerine bırakılmış iki adet dana dili bulduklarını, fotoğraflayıp sonra attıklarını bildirdi. Binanın altında bulunan kafe görevlileri de bir hastamın bana iki adet limonata yollattığını, kendi bırakmak istememe nedeni olarak ‘Esin hoca böyle şeyleri sevmez’ dediğini iletti.”

‘Planlı bir cinayet girişimi‘

Olayın ‘planlı bir cinayet girişimi’ olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şenol, şöyle devam etti: “İlgili şahsın sosyal medya aracılığıyla da paylaştığı cinayete hazırlık vurguları ve çeşitli tetikçiler eliyle planlandığı izlenimini güçlendiren girişimin, o gün oraya geç bir saatte uğramam nedeniyle bertaraf edilmiş olduğumu anlıyorum. Bu kan dondurucu planlı cinayet girişimi, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı gibi konuyla ilişkili takipleri olması gereken bakanlık ve mercilerin ben ve birkaç bilim insanına yapılan tüm şiddet dolu tacizlere seyirci kalırken ve yargı suç kabul edip izlemezken olmaktadır.”

‘Tüyler ürpertici paylaşımları var‘

Uzun süredir tehdit aldığını ve bu olaydan sonra koruma talep ettiğini belirten Prof. Dr. Şenol, şöyle devam etti: “Daha önce defalarca basın paylaştı, bizler anlattık ama seyredildi. Kişi hakkında emniyet birimleri gerekli işlemleri başlatarak harekete geçmiştir. İlişkili bulunduğu tüm grupların araştırılmasını konunun organize olabileceğini bildirdik. Ben koruma talebinde bulundum. Bunun yakın bir fiziksel tehdit olduğunu algıladım. Uzun süredir aşı karşıtı, hesaplardan tehdit alıyor ve suç duyurularında bulunuyorum. Ancak bizim yaptığımız suç duyuruları ‘ifade özgürlüğü’ ya da ‘adres bulunamadı’ şeklinde karşılık buluyor. Karakola suç duyurusunda bulunmaya gittim. Bina ve otoparktaki kameralar izlenerek ilgili kişinin sosyal medyada Op. Dr. Mustafa Yücel olarak ve sahte doktor olarak bilinen, Büyük Uyanış Derneği üyesi kişi olduğu saptandı. Sosyal medya hesabı emniyet tarafından takibe alındı. Ekte tüyler ürpertici paylaşımları var.”

Türk Tabipleri Birliği’nden Prof. Dr. Şenol’a destek açıklaması

Türk Tabipleri Birliği, bugün bir basın toplantısı düzenleyerek Prof. Dr. Davutoğlu Şenol’a destek açıklaması yayımladı. Açıklamada, “Bilimsel gerçekleri ve toplum sağlığını savunmaktan asla vazgeçmeyen Pandemi Çalışma Grubumuzun üyesi Prof. Dr. Esin Şenol’a dönük saldırılara karşı birlikte mücadele edeceğimizi vurguluyor; bilim insanlarının yanında olduğumuzu tekrar ifade ediyoruz” denildi.

TTB paylaşımında, daha önce yayımlanan ve 39 uzmanlık derneğiyle 51 tabip odasının imza attığı “Saldırılara karşı bilimin ve bilim insanlarının yanındayız” başlıklı açıklamaya yer verildi. Ortak açıklama şöyle: “Bilimsel hiçbir temeli olmayan, bilimsel verileri çarpıtarak bilgi kirliliğine yol açan aşı karşıtlığı ideolojisinin taraftarları, pandeminin başından itibaren özellikle Prof. Dr. Esin Şenol, Prof. Dr. Bengi Başer ve Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ı hedef alarak, uzun zamandır sürdürdükleri taciz ve tehdit içerikli saldırılarını son dönemde yoğunlaştırmıştır. Herkes bilmelidir ki toplum sağlığı için gecesini gündüzüne katan bilim insanları asla yalnız değildir.

Aşı karşıtlığı üzerinden bilimsel bilgiyi yok sayan, bilgi kirliliği yaratarak toplumda aşı tereddüdüne neden olan ve halk sağlığını tehdit eden bu yaklaşım, son olarak aşı etkinliğine dair yürütülmüş bir çalışmada da görülebileceği üzere1 bir ülkede sadece Aralık 2020-Eylül 2021 arasında 18 yaşının üstünde 27 milyon insanın hastalıktan, 1,6 milyon insanın hastaneye yatıştan ve 235 bin insanın COVID-19 ilişkili ölümden aşı ile korunabildiği gerçeğini reddederek hakikati bulanıklaştırmaktadır. Türk Tabipleri Birliği olarak bilim insanlarına yapılan bu saldırıları kınıyor, bilimin ve bilim insanlarının yanında olduğumuzu çok güçlü bir şekilde ifade ediyoruz.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla