İskenderun ve Antakya’daki Devlet Hastaneleri de depremde yıkıldı

6 Şubat 2023   |    13 Şubat 2023    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan derem 5 bölge ve 10 ilde yıkıma neden oldu. AFAD’ın verilerine göre, bugün saat 04.17’de Maraş’ta meydana gelen depremde şimdiye kadar, 1762 kişi hayatını kaybetti, 12 bin 68 kişi yaralandı. Depremin vurduğu kentlerden biri de Hatay’da oldu. Deprem sonucunda İskenderun ve Antakya’daki devlet hastaneleri yıkıldı. Deprem nedeniyle 7 gün milli yas ilan edildi. Hatay Valisi Rahmi Doğan, İskenderun ve Antakya’daki devlet hastanelerinin depremde zarar gördüğünü söyledi. İskenderun Devlet Hastanesi’nin yoğun bakım binasının çöktüğü öğrenildi. 

İskenderun ve Antakya’da devlet hastanelerinin yıkıldığını belirten Doğan, şunları kaydetti: Antakya ve Kırıkhan’da yıkık binalar var. İskenderun’daki ve Antakya’daki devlet hastaneleri yıkıldı. Polisevi de yıkıldı. Vatandaşların oturduğu binalarda yıkıntılar var. Şu anda jandarmanın bahçesine bir karargah kurduk, bütün birimleri buraya topladık. Elimizdeki imkanlarla oralara müdahale etmeye çalışıyoruz. Havaalanı pistinde biraz sıkıntı var, uçakların inmesinde problem yaşanıyor. Mevcut imkanlarımızla faaliyetleri koordine ediyoruz. Hayatını kaybedenler var, çok sayıda da yaralımız var.

İskenderun Devlet Hastanesi’nin yoğun bakım binası çöktü

Hatay’ın İskenderun ilçesi Devlet Hastanesi’nin Yoğun Bakım ünitesenin bulunduğu 6 katlı A Blok depremde yıkıldı. Binada arama kurtarma çalışması yapılırken, binanın Acil Servisi’nde ise yaralı depremzedelede hizmet veriliyor. Serviste yatan hastalar da bahçeye tahliye edildi. Yogun Bakım Ünitesi’nde kaç hastanın ve personelin bulunduğu henüz açıklanmadı. Hastanelerdeki hasara ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay şu ifadelere yer verdi: “İskenderun Hastanesi eski bir binaydı, yeni binalarımızda hamdolsun hiçbir şey yok, hepsi sağlam ve hizmet veriyor.

İskenderun’daki hastanemizde bir yıkım söz konusu, burası eski bir binaydı. Burada çalışan ve hastalarımızla alakalı şu anda çalışmalar devam ediyor. Adıyaman’da yine Gölbaşı’nda hastanemizde ağır hasar var. Orada da zaten hastaların tamamı taburcu edilmiş durumda, orada herhangi bir sıkıntımız olmayacak inşallah.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla