TEİS: Raporlu ilaç ve tıbbi malzemeler bir defaya mahsus reçetesiz alınabilecek

Yazan Hatice Pala Kaya
8 Şubat 2023   |    15 Şubat 2023    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, deprem bölgesinde raporlu ilaç ve sürekli kullanılan tıbbi malzemelerin bir defaya mahsus olmak üzere reçetesiz alınabileceğini duyurdu. Bu kapsamda alınan ilaçlardan yine bir defaya mahsus olmak üzere katkı payı da alınmayacak. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası da (TEİS) yazılı bir açıklama yaparak, deprem bölgesinde vatandaşların ilaçlarının yıkık binalarda kalması, bazı binalara giriş izni verilmemesi gibi nedenlerle ilaçlara erişim sağlanamadığı için SGK’dan çözüm talep ettiğini duyurmuştu. TEİS, MEDULA sisteminin yeni kararlar doğrultusunda ayarlandığını da açıkladı.

Afet bölgesinde alınan önlemlere yönelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından alınan ilaç ve sağlığa erişimle ilgili kararlar duyuruldu. Buna göre, sağlık raporuna dayalı ilaç ve sürekli kullanılan tıbbi malzeme alanlar, bir defaya mahsus reçetesiz olarak kullandıkları ilaç ve malzemeyi alabilecekler. SGK ile anlaşmalı eczane ve merkezlerden alınan bu kapsamdaki ilaçlardan katılım payı alınmayacak. Yine afet bölgesinde SGK ile sözleşmeli sağlık hizmet sunucularına başvurularda katılım payı alınmayacak.

Türk Eczacıları Birliği, uçakla depremzedelere 50 ton ilaç ve tıbbi malzeme gönderecek

Afet bölgesinde 6 Şubat günü öncesindeki muayene katılım paylarının ödemesi ertelendi. Deprem öncesi (5 Şubat 2023) afet bölgesinde ikameti bulunan kişilerin ilaç ve tıbbi malzemelerinin bitiş tarihleri 6 Şubat 2023 olacak şekilde düzenlenerek bu ilaçları temin etmeleri sağlandı. Sağlık hizmet sunucularının yer değiştirme ihtiyacı olabileceği dikkate alınarak afet bölgesinde SGK ile sözleşmeli eczane ve merkezlerin zorunlu IP uygulaması kaldırıldı. Afet bölgesindeki tüm sağlık hizmet sunucularının Ocak-Şubat 2023 dönemlerine ait fatura/reçete teslim süresi ile son günü 31/03/2023 tarihinden öncesi olan itirazlar ile itiraz değerlendirme komisyonuna ilişkin sürelerin 31 Mart 2023 tarihi mesai saati bitimine kadar uzatıldı.

TEİS Başkanı Saydan: Raporlu ilaçlar tüm Türkiye’den alınabilecek

TEİS Başkanı Nurten Saydan da yazılı bir açıklamayla uygulamaya yönelik detayları değerlendirdi. Nurten Saydan, raporlu ilaç ve tıbbi cihazların başvuran vatandaşın Medula’daki ikametgahına bakılarak Türkiye’nin herhangi bir yerindeki eczaneden temin edilebileceğini belirtti.

Nurten Saydan şunları kaydetti: “Eğer depremzedenin reçetesi yoksa eczanelerimize gelerek son 3 ayda aldığı raporlu ilaçlarını 484-Doğal Afet (reçetesiz ilaç tedavisi) kodu seçerek bir sefere mahsus olmak üzere verebileceğiz. Elektronik veya kâğıt reçete yazan doktor DOĞAL AFET provizyon tipini seçerek reçete yazabilecek ve depremzedelerimiz ilaç alma zamanı gelmemiş olsa bile kronik hastalıklarının ilaçlarını alabilecektir. Böylece raporlu ilaçları deprem yıkıntılarında kalarak ezilen, kaybolan vatandaşlarımıza SGK tarafından ilaçları için kolaylık sağlanmış oldu.”

Konuya ilişkin SGK’nın MEDULA sistemi üzerinden yaptığı duyuru da şöyle:

SGK MEDULA DUYURUSU
Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Malatya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Kilis, Osmaniye illerinde kayıtlı vatandaşlarımızın eczanelere müracaatlarında;
Kronik hastalık raporu olan ve son 3 ay içerisinde raporla ilaç temin eden kişilerin bu ilaçlarını bir sefere mahsus olarak reçetesiz karşılanmasına yönelik sistemden 484-Doğal Afet (reçetesiz ilaç tedavisi) uyarı kodunun seçilerek işlem yapılması,
E-reçete ile yapılan başvurularda; hekim tarafından provizyon tipi DOĞAL AFET seçilmiş ise reçete kaydına devam edilmesi, DOĞAL AFET seçilmemiş ise eczane tarafından Uyarı kodu 485-Doğal Afet (reçeteli ilaç tedavisi) seçilerek işlem yapılması,
Kağıt reçete ile yapılan başvurularda Provizyon tipi olarak DOĞAL AFET bölümünün seçilerek işlem yapılması gerekmektedir.
Duyuru kapsamındaki işlemler Geçici Koruma Kanunu Kapsamında Olan Yabancılara ait reçete ve ilaçlar için de geçerli olacaktır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla