Tip 1 diyabetli çocuklarda kalp hastalığı erken evrede saptanabilir

Kategori: Çocuk Sağlığı, Diyabet, Pediatri Print

 

mutlu-cocuklar-cimenlikte-bize-bakiyorYeni geliştirilen yöntemle diyabetli çocuklar erken evrede korunabilecek
Tip 1 diyabet hastalarında kardiyovasküler hastalık riski, diyabetik olmayanlara kıyasla, %200-400 daha yüksektir. Wisconsin Tıp Fakültesi Wisconsin Çocuk Hastanesi araştırmacıları, tip 1 diyabetli çocuklarda kardiyovasküler hastalığın erken belirtilerinin ergenlik çağı öncesinde nasıl tespit edilebileceğini saptadılar. Diabetes Care’de yayımlananan çalışmanın baş araştırmacısı, Max McGee Jüvenil Diyabet Araştırma Merkezi uzmanlarında Prof. Dr. Ramin Alemzadeh, çalışma sonunda tip 1 diyabet hastalarının kan damarlarında FMD yüzdesindeki değişimin daha düşük olduğunu saptadıklarını açıkladı.

Araştırmacılar çalışma kapsamında ergenlik çağına girmemiş ve tip 1 diyabeti olan 21 çocuğu inceledi (ortalama yaş 8.5). 15 sağlıklı kardeşten oluşan bir kontrol grubu da oluşturuldu. Araştırmacılar, üst kol arterindeki ana kan damarının sağlıklı olup olmadığını belirlemeye yarayan akım aracılı dilatasyon (FMD) ölçümü yaptı. FMD yüzdesi, kan damarlarının sertleşmesini ölçmeye yarar.

Diyabetli çoçukların bakımı ve beslenme önerileri

Sertleşen kan damarı da, kardiyovasküler hastalığın erken bir belirtecidir. Yüksek kan basıncı, ailede yüksek kolesterol veya erken kardiyovasküler hastalık öyküsü olan çocuklar çalışmadan dışlandı. Katılımcılardan kan örnekleri alındı ve kolesterol ve glukoz düzeylerine bakıldı.

Çalışma sonunda tip 1 diyabet hastalarının kan damarlarında FMD yüzdesindeki değişimin daha düşük olduğu saptandı. Bu da, kan damarlarının daha az esnek olduğunu, diğer bir deyişle, serum kolesterol düzeylerinden bağımsız olarak, kan damarlarında bir sertleşme ile sonuçlanan daha yüksek glukoz dolaşımı anlamına geliyordu. Diyabetli hastalarda ileride görülebilecek kardiyovasküler riskin habercisi olan vasküler inflamasyon da mevcuttu.

Bu çalışmada görülen vasküler değişikliklerin ergenlik ve erişkinlik dönemindeki ilerleyişini değerlendirmek için uzun süreli çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucuna varıldı.

KAYNAK: Impaired Endothelial Function in Preadolescent Children With Type 1 Diabetes. G. S. Babar, H. Zidan, M. Widlansky, G. Hoffmann, M. Daoud, R. Alemzadeh. Diabetes Care, 2011; DOI: 10.2337

Diyabet hastaları için bilimsel beslenme önerileri ve uyarılar

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla