Tip 2 diyabette inflamasyonun nedeni çözülüyor

24 Şubat 2011   |    4 Ocak 2020    |   Kategori: İç Hastalıkları Print

Kronik inflamasyon nedeni hücre mekanizmasının sırrı çözülüyor

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları, yakın zamanda yaptıkları bir çalışmada bazı T hücrelerinin tip 2 diyabetik hastalarda (T2D) proinflamatuvar yanıtı sürdürmek için monositlerin desteğini aldığını ortaya koydu. Çalışmada ilk kez hemostazsız T hücrelerinin T2D’de kronik inflamasyonu artırdığı da gösterildi.

Çalışmanın baş yazarı ve Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barbara Nikolajczyk, çalışmayı Journal of Immunology’de yayımladı. T2D, vücutta insülin olmaması durumunda kanda yüksek düzeyde glukoz salgılanan veya vücudun insülini etkili bir şekilde kullanamadığı bir kronik inflamasyon hastalığıdır. T2D’nin insidansı, ABD’de hem çocuklarda hem de erişkinlerde korkutucu düzeyde artmaktadır.

Daha önce farelerde yapılan çalışmalar, T hücrelerinin yüksek düzeyde yağ içeren beslenmeye karşı insülin direncinin gelişmesinde önemli bir rol oynadığını ve genellikle de T2D’ye neden olduğunu göstermişti. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar da, T hücrelerinin antiinflamatuvar yanıttan ziyade daha çok proinflamatuvar bir yanıt sergilediğini gösteriyor.

İnsanlar üzerinde çalışma yapan Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi ekibi,  T hücrelerinin nflamatuvar bir yanıt oluşturması için, monositlerle süreğen bir etkileşim içerisinde olmaları gerektiğini gözlemledi. Bu, monositlerin kronik inflamasyon ve T2D üzerinde dolaylı bir etkisinin olduğu anlamına da geliyordu. Proinflamatuvar ve antiinflamatuvar T hücreleri arasında hemostatik dengenin ayarı bilinmemekle birlikte, bu çalışma, kronik inflamasyonu ve T2D’yi durdurmak için dengenin yeniden oluşturulması gerektiğini göstermesi açısından, önemli bir çalışmadır. Dr. Nikolajczyk, yaptıkları gözlemler doğrultusunda, immün sistem hücreleri arasındaki dengenin değiştirilmesi ile T2D’ye bağlı inflamasyon ve belki de insülin direncinin tedavi edilebileceğine inandıklarını belirtti.

KAYNAK: M. Jagannathan-Bogdan, M. E. McDonnell, H. Shin, Q. Rehman, H. Hasturk, C. M. Apovian, B. S. Nikolajczyk. Elevated Proinflammatory Cytokine Production by a Skewed T Cell Compartment Requires Monocytes and Promotes Inflammation in Type 2 Diabetes. The Journal of Immunology, 2010; DOI: 10.4049/jimmunol.1002615, Boston University Medical Center (2010, December 21)

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla