TKD’den sert tepki: Kolesterol ilaçları etkili ve güvenlidir

1 Aralık 2011   |    27 Mart 2023    |   Kategori: Kardiyoloji Print

TKD: Kolesterol ilaçları aleyhine yapılan yorumlar halk sağlığını tehdit ediyor
Kolesterol ilaçlarının yararsız olduğu ve kullanılmaması gerektiği yönündeki açıklamaları asılsız olarak değerlendiren Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Oktay Ergene, “Bilimsellikten uzak olan bu açıklamalar, kamuoyunda büyük tedirginliğe yol açtı. Kolesterol tedavisini yarım bırakan hastalar oldu” dedi

Türk Kardiyoloji Derneği, yoğun katılımla düzenlediği bir basın toplantısı ile son günlerde Türkiye’nin gündemine oturan  ‘Kolesterol ilaçları gerekli mi?’ yönündeki tartışmalara son noktayı koydu. Statin olarak adlandırılan kolesterol ilaçlarının yararsız oldukları ve yan etkileri nedeniyle kullanılmaması yönünde yapılan açıklamaların bilimsellikten uzak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Oktay Ergene, “Bu asılsız açıklamalar kamuoyunda büyük tedirginliğe neden oldu. Pek çok hasta, kullanmakta olduğu ilacı kullanıp kullanmayacağı konusunda kafasının karışık olduğunu anlatıyor. Yine birçok hastanın da ilaçlarını ve kolesterol tedavilerini yarım bıraktıklarını biliyoruz” diye konuştu.

Statin tedavisinden her üç hastadan birisi yarar görüyor
Yapılan sorumsuz açıklamalarla, kan kolesterol seviyeleri ve koroner kalp hastalığı arasındaki kuvvetli ilişkinin görmezden gelindiğini belirten Prof. Dr. Ergene, “Tüm kardiyoloji camiasının çok iyi bildiği Framingham çalışmasının 26 yıllık takipli verilerine göre kolesterol değerleri 150-200 mg/dl arasında ise mutlak koroner kalp hastalığı riski %20’dir. Yani beş kişiden biri koroner kalp hastalığına yakalanmaktadır. Eğer kolesterol seviyesi 225 mg/dl ise mutlak koroner kalp hastalığı riski %40’a çıkmaktadır. Kolesterol seviyesi 300 mg/dl ve daha fazla ise, mutlak koroner kalp hastalığı riski %90’dır.  Kötü kolesterol ile 1990’lı yılların başından bu yana yapılan tüm çalışmalar, kolesterol düşürücü ilaçlardan olan statinler ile kan kolesterolünün düşürüldüğü ve kalp hastalığı riskinin %30 oranında azaldığını göstermiştir. Yani statin tedavisi ile nisbi olarak her üç hastadan biri yarar görüyor” dedi.

Statinler en az yan etkiye sahip olan ilaçlardan birisidir
Son 20 yılın en önemli  keşiflerinden olan statinlerin koroner kalp hastalığında oynadıkları çok önemli rolün gölgelenemeyeceğini dile getiren Prof. Dr. Ergene, statinlerin bugüne kadar koroner kalp hastalığında ölümü, kalp krizini ve felci engellediği bilinen en etkili tedavilerden bir tanesi olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Ergene sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk Kardiyoloji Derneği’nin yaptığı TEKHARF çalışmasına göre Türkiye’de 50-59 yaş aralığında koroner kalp hastalığı görülme olasılığı  %13’tür. Son nüfus sayımına göre Türkiye’de bu aralıkta yaklaşık 6,5 milyon insan yaşamaktadır. Bu duruma göre 50-59 yaş aralığında 850 bin kişide koroner kalp hastalığı mevcuttur. Bu da iyi bir kolesterol düşürücü tedavi ile 250 bin kişiyi ölüm, kalp krizi ve felçten koruyabiliriz anlamına geliyor. Bilindiği gibi ilaç olarak kullanılan kimyasal veya organik maddelerin tümünün az veya çok yan etkileri mevcuttur. İşin ilginç yanı kolesterol düşürmede kullandığımız statinler, bugüne kadar bulunan ilaçlar arasında yan etkileri en az olanlardan biridir.”

Statinlerle ilgili olarak bu güne kadar çok sayıda geniş kapsamlı randomize çalışmalar yapıldığını söyleyen TKD Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Aksoy ise, “Bu gruptaki ilaçların etkinliği ve güvenirliliği konusunda kuşkuya yer kalmamıştır. Yan etki açısından aspirinden bile daha güvenli olan bir ilaç grubu söz konusu. Bu gerçeğe rağmen statinleri yararsız yada yan etkileri olan ilaçlar olarak göstermeye çalışmak abesle iştigaldir. Türk Kardiyoloji Derneği olarak önceliğimiz kişilerin hasta olmamalarını sağlamaktır. Kalp damar hastalıklarının önlenmesinde yaşam tarzımız çok önemli bir rol oynuyor, doğru tercih yaptığımız takdirde kalp – damar hastalıklarını %80 oranında önleyebiliriz. İlaçlar, hastalarımızın sağlıklı yaşam tarzı uygulamalarını hayata geçirmekte başarısız kaldığı durumlarda başvurduğumuz yöntemlerden sadece birisidir. Sağlık konusunda hastaların doğru bilgilere sahip olması sağlıklı bir toplum için büyük önem taşıyor. Derneğimiz de yıllardır bu yönde kampanyalar gerçekleştiriyor” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla