TTB: Bazı tıp öğrencileri karşı cinsten hastaya bakmak istemiyor

23 Aralık 2017   |    24 Aralık 2017   |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Bazı tıp ve hemşirelik öğrencilerinin karşı cinsten hastaya bakmak istemediğini söyleyen Türk Tabipleri Birliği Toplum ve Hekim Dergisi Editörü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, hemen her tıp fakültesinde öğrenciler arasında cinsiyet ayrımı yapıldığını ve bazı öğrencilerin derslerde maketlerin bile cinsiyetine dikkat ettiğini açıkladı. Kadınların erkeklerle, erkeklerin kadın sınıf arkadaşlarıyla eşleşmemeye dikkat ettiğini dile getiren Prof. Dr. Hamzaoğlu, “Hastasını olduğu gibi sınıf arkadaşını da cinsiyetsiz göremeyenlerin sayısı giderek artıyor. Bu çok vahim” dedi.

Öğrencilerin derslerde maketlerin bile cinsiyetine dikkat ettiklerini belirten Prof. Dr. Hamzaoğlu, şunları söyledi: “Üreme sağlığı, kadın doğum, üroloji gibi üreme organlarıyla ilgili beceri eğitimlerinde karşı cinsiyetteki maketlerle bile uygulama yapmak istemiyorlar. Hatta gözlerini kapatanlara bile rastlanıyor. Tansiyon ölçümü, nabız sayımı gibi işlemleri de birbiri üzerinde denerken ayrım yapıyorlar. Hastaların bile %99’u doktor ayrımı yapmazken, öğrencilerin böyle bir ayrım yapması gerçekten çok düşündürücü”

“AYRIMCILIK SIKINTI YARATIR”
Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Sinan Adıyaman, “Tıp eğitiminde böyle bir konunun gündeme gelmesi bile vahim ve ne yazık ki bu yaşananlar gerçek. Bu ayrımcılık tıp hekimlik uygulamasında sıkıntı yaratır. Kadın da erkek de karşı cinslerin üreme organını bilmeli. Hekim hocalarla bile karşı cins olduğu için el sıkışmayan öğrenciler var. Size emek veren insanlara bunu yapmak onur kırıcı” dedi.

“NE YAZIK Kİ DUYUYORUZ”
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Özden Şener ise, “Ne yazık ki bu tarz ayrımların yapıldığını duyuyoruz. Biz böyle bir durumla karşılaştığımızda öğrenciyi uyarıyoruz. Bu yüzden öğrenciler bu ayrımları kendi aralarında hocalar tarafından fark edilmeyecek şekilde yapıyorlar. Yalnızca cinsiyet de değil din, dil, siyasi görüş gibi konularda da ayrımcılık yapan öğrenci ve hekimler var. Öğrencilerin geldiği aile ortamının çok etkisi oluyor. Bu durum mesleği yapmaya engel olmamalı” ifadesini kullandı.

“EN BÜYÜK İLKELLİK”
İstanbul Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez, ise konu ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Eğer bir tıp fakültesi öğrencisi kız-erkek diye ayrım yapıyorsa hekim olmamalı. Tam anlamıyla dünyanın en büyük ilkelliği. Bu ayrımı yapan öğrenciler, tıptan ayrılıp astronomiyle ilgilensin, yıldızların cinsiyeti yok”Kaynak: Habertürk

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla