Türk kadınının kalbi tekliyor! Avrupa’da kadınların en çok kalpten öldüğü ülkeyiz

Kategori: Kalp Hastalıkları, Kardiyoloji, Sağlık Gündemi Print

grafik-ok-yukari-istatistikKalp uzmanları uyardı! Türkiye, Avrupa genelinde kalp krizi nedeniyle en fazla kadının hayatını kaybettiği ülke durumunda! Türk kadınının kalbinin alarm veriyor. Yeni araştırmaların verilerine göre, Avrupa genelinde, koroner nedenlerle en fazla kadının hayatını kaybettiği ülke Türkiye ve her yıl ortalama 100 bin kişi ani kalp krizine karşı (Akut Koroner Sendrom) kalarak hayatını kaybediyor. Ani kalp krizi nedeniyle ölüm oranının Avrupa ortalamasına kıyasla daha yüksek olduğu Türkiye’de kalp krizi riskinin azaltılmasına yönelik çalışmalar yapan Türk Kardiyoloji Derneği, 29 Eylül Dünya Kalp Günü’nde bir basın toplantısı düzenleyerek Türkiye’deki kalp krizi riskini masaya yatırdı.

tkd-kalp-gunu

Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahmut Şahin, derneğin bir önceki dönemde başkanlığını yürüten Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, Türk Kardiyoloji Derneği Gelecek Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol, Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necla Özer, AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Dr. Pelin Eriştiren İncesu ve ünlü şef Arda Türkmen’in katıldığı basın toplantısında ani kalp krizine dair toplumu bilinçlendirmeye yönelik olarak AstraZeneca’nın desteğiyle hayata geçirilen “Artık Kalpler Susmasın” sosyal sorumluluk kampanyasının tanıtımı gerçekleştirildi.

Basın toplantısında açıklanan verilere göre Türkiye, Avrupa genelinde kalp krizi nedeniyle en fazla kadının hayatını kaybettiği ülke durumunda. Kalp krizi ve koroner hastalıkların genellikle erkeklerde görüldüğü gibi yanlış bir kanı olsa da, Türkiye’de tam tersi bir durum söz konusu. Genellikle şişman olan, az hareket eden ve kolesterolü yüksek olan Türk kadınlarında kalp krizi risk faktörleri daha yüksek seviyede.

Türk halkı genç yaşta kalp krizi geçiriyor! Kalpten ölüm oranı %40’a yükseldi

Bu genel risk faktörlerinin yanı sıra, gebelik sırasında görülen yüksek tansiyon, gebelikte aşırı kilo alımı, bu kiloların 1 yıl içinde verilememesi, erken doğum ve depresyon şeklinde kadınlara özgü risk faktörleri de koroner hastalık riskini artırıyor. Ancak bu risk faktörlerinin iyi teşhis edilememesi, kadınlarda görülen kalp krizine bağlı ölümleri artırıyor.

Önlem alınmazsa tarihte ilk kez, sonraki nesil bir öncekinden daha kısa yaşayabilir!
Toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye’deki koroner kalp rahatsızlığına bağlı ölümlerin en sık ölüm nedenleri arasında olduğunun altını çizen Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, şu bilgileri verdi: “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre “iskemik kalp hastalığı” 2030 yılına kadar dünyadaki en önemli mortalite sebebi olacak. Türkiye’de ani kalp krizi geçiren kişilerin bu kriz sebebiyle 1 yıl içinde ölüm oranı %32.

lale-tokgozoglu-tkd

Bu oran Avrupa ortalamasının bir hayli üstünde. Koroner kaynaklı ölümlerde Avrupa ülkeleri arasında erkeklerde ikinci, kadınlarda ise ilk sırada yer alıyoruz. Bu, ivedilikle çözmemiz gereken bir sorundur. Dünya sağlık örgütü’nün öngörülerine göre eğer önlem alınmazsa tarihte ilk kez bir sonraki nesil bir öncekinden daha kısa yaşama ihtimaline sahiptir. Sanayi devrimi ile dünyada sağlıksız yağ ve rafine şeker tüketimi artmış, lif alımı azalmış, sağlıksız pişirme teknikleri ve fast food türü besinlerin tüketimi artmıştır.

Bunun yanısıra modern yaşamın getirdiği hareketsizlik ve stres gibi faktörlerin de olumsuz etkileri eklenmiştir. Bilim, tıp ve teknolojideki gelişmelerle insan ömrünün giderek uzaması beklenirken sişmanlık, şeker hastalığı ve kalp damar hastalıklarındaki önlenemez artış elde edilen kazanımları yok edecektir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye, kalp hastalıklarında Dünya birincisi! Kalbi korumak için ne yapmalı?

Kalp sağlığı için ideal rutin: haftada 5 gün, yarım saat yürüyüş

Türkiye’de her yıl ani kalp krizine bağlı olarak 100 bin civarında ölüm meydana geldiğini belirten Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, bir kez kalp krizi geçiren hastanın yeniden kalp krizi geçirme riskinin sürdüğünü vurguladı. Söz konusu durumdaki hastaların riski azaltmaları için kan sulandırıcı ilaçları düzenli olarak kullanmaları gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, birçok hastanın bu tedaviyi yarıda kestiğini belirterek ve hareketsizliğin olumsuz etkilerini vurguladı: “Hareketsizlik çağımızın önde gelen sorunlarından biri olup, özellikle kadınlarda olmak üzere, her iki cinsiyette başlı başına bir risk faktörüdür.

İdeali kişinin haftada 5 gün yarım saat yürüyüş veya tempolu başka bir hareketi uygulamasıdır. Modern şehir yaşamında bu zor görülse de, hiç değilse günlük hayatta da mümkün olduğunca taşıt kullanmak yerine yürümek, asansör yerine merdiven kullanmak, birçok şehirde olan yürüyüş parkurlarında yürümek önerilir. Gençleri bilgisayar başından kaldırıp spor alışkanlığı kazandırmak çok önemlidir.”

Artık Kalpler Susmasın!

Türk Kardiyoloji Derneği’nin liderliğinde ve AstraZeneca’nın desteğiyle başlatılan “Artık Kalpler Susmasın” sosyal sorumluluk kampanyası ani kalp krizine (Akut Koroner Sendrom) karşı toplum bilincini artırmayı hedefliyor. Proje kapsamında sosyal medyada yeni bir sağlık hareketi başlatılıyor ve herkes sevdiklerinin kalp sağlığını korumasına yardımcı olmak için, onlara kalp dostu görevler vermeye çağrılıyor.

Her 3 kadından biri kalp hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor!

#artikkalplersusmasin hashtag’i ile Instagram ve Facebook’ta paylaşılan videolar arasından Türk Kardiyoloji Derneği üyelerinden oluşan jüri tarafından seçilecek en yaratıcı 5 videonun sahibi, ünlü şef Arda Türkmen ile kalp dostu bir yemek yeme şansı yakalayacak. Ayrıntılı bilgi Türk Kardiyoloji Derneği’nin www.tkd.org.tr web sitesinde katılımcılar ile paylaşılmakta.

Türkiye’de her yıl ani kalp krizi nedeniyle100 bin kişi hayatını kaybediyor

AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Dr. Pelin Eriştiren İncesu, Artık Kalpler Susmasın projesi hakkında şunları söyledi: “AstraZeneca olarak, Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığımız ilk günden bu yana toplum sağlığının geliştirilmesine destek vermeyi kurumsal sorumluluklarımız ve önceliklerimiz arasında görüyoruz. Ülke çapında yürütülen çalışmalara rağmen Türkiye’de ani kalp krizine bağlı ölüm oranı Avrupa’dan yüksek.

astrazeneca-pelin-eristiren-incesu

Türkiye’de her yıl ani kalp krizine bağlı olarak 100 bin civarında ölüm meydana gelirken, böyle bir projenin parçası olmanın bizler için anlamı çok büyük. Bu projeyle sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, sigarasız bir hayat, daha önce kalp krizi geçirmiş kişilerin kriz sonrasında tedavilerine devam etmelerinin önemi ve bu davranışların kalp sağlığına katkıları konusunda daha bilinçli bir toplum için bizler de destek olabilmeyi umuyoruz.”

Arda Türkmen: Ufak değişikliklerle kalbimizi korumamız mümkün

Kampanyanın yüzü Arda Türkmen, şunları söyledi: “Alışkanlıklarımızı biraz değiştirerek, kalp sağlığımızı koruyabileceğimizi hepimiz biliyoruz. Bunun için tek ihtiyacımız olan şey biraz gayret ve motivasyon. Mesleği gereği sürekli mutfakta yer alan biri olarak, bu değişimin mutfaktan başlayacağına inanıyorum.

Ayrıca profesyonel olarak bisiklete biniyor ve yarışlara katılıyorum. Bu anlamlı projenin de herkesin hayatına olumlu bir değişim getirmesini diliyorum. Biz de bu değişimi gerçekleştirmek için, sosyal medyada yeni bir sağlık hareketi başlatıyoruz. Bizzat çekeceğim videolar ve sosyal medya hesaplarımdan yapacağım çağrılarla kalplerin artık susmaması için elimden geleni yapacağım.”

Avrupa’da en genç kalp krizleri Türkiye’de yaşanıyor! 10 yıl fark var

Referanslar:
1. Onat A. TEKHARF 22 YIL: Halkımızın Sağlığına Işık, Tıbba Çığır Açabilecek Katkı. Istanbul: Logos; 2013, s. 19-27.
2. Tokgozoglu L, et al. Turk Kardiyol Dern Ars 2010;38(3):164-72.

Dünya Kalp Günü Hakkında

Dünya Kalp Günü, Dünya Kalp Federasyonu tarafından düzenlenen bir gündür. Birincisi 24 Eylül 2000 tarihinde kutlanan Dünya Kalp Günü, insanları her yıl tüm dünyada 17.1 milyon kişinin yaşamını kaybetmesine neden olan kalp hastalıkları ve inmenin başlıca ölüm nedeni olduğuna ilişkin bilgilendirmek için düzenleniyor. Dünya Kalp Federasyonu üyeleri, tütün kullanımı, sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite yoksunluğu gibi başlıca risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile kalp hastalığı ve inmeye bağlı erken ölümlerin en az %80’inin önlenebileceğini tüm dünyaya duyuruyor.

Türk Kardiyoloji Derneği Hakkında

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) 3000’e yakın üyesiyle 53 yıldır mesleki ve toplumsal eğitim ve araştırmaları destekleyerek Türk halkının kalp ve damar sağlığını korumak için çalışmakta; ürettiği bilgi ve bulguları yurt içinde ve dünyada bilim insanlarının değerlendirme ve yararlanımına sunmaktadır.

Kalp krizi neden olur? Korunma ve kriz anında yapılması gerekenler?

Kurduğu Araştırma Destek Fonu ile kalp ve damar sağlığı konularında her yıl çok sayıda araştırmaya destek veren, özgün araştırma projesi yarışmaları düzenleyen TKD, ayrıca Genç Araştırmacı Teşvik Ödülleri ile araştırmacıları teşvik etmektedir. TKD ayrıca, nesnel ölçütlerini ortaya koyup duyurduğu Burs Yönetmeliğine göre, her yıl başarılı ve ihtiyacı olan Tıp öğrencilerine, ihtiyaç sahibi başarılı kardeş ve akraba uzmanlık öğrencilerine ve “konuk gözlemci uzman” statüsünde kardeş ve akraba ülkelerden genç uzmanlara karşılıksız eğitim bursu vermektedir.

Şimdiye dek yurt içi burslaran yararlanan öğrenciler arasından uzmanlık eğitimlerini de tamamlayan birçok hekim, kardiyolog olarak TKD’nin asil üyeleri arasına katılmıştır. Kardeş ve akraba ülkelerden genç uzmanlarsa Türkiye’de öğrendiklerini kendi ülkelerindeki meslektaşlarına öğretmeyi ve hastalarına uygulamayı büyük bir enerjiyle sürdürmektedir. https://tkd.org.tr/

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla