Türkiye toplumunun ortalama boy uzunluğu 3.5 santimetre arttı

Kategori: Çocuk Sağlığı, Sağlık Gündemi Print

“15 Nisan Büyüme ve Gelişmenin İzlenmesi Günü” dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Başkanı Prof. Dr. Feyza Darendeliler, Türk toplumunun ortalama boy uzunluğunun 3.5 santimetre arttığını söyledi. 15 Nisan, ülkemizde Büyüme ve Gelişmenin İzlenmesi Günü olarak kutlanıyor. Bu gün kapsamında Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Başkanı Prof. Dr. Feyza Darendeliler’in konuşmacı olduğu basın toplantısında “Büyüme” hakkında merak edilen pek çok konuda bilgi paylaşıldı ve sağlıklı büyüme konusu gündeme taşındı.

Prof. Dr. Feyza Darendeliler Türkiye’deki çocuklar için hazırlanan büyüme eğrileri olduğunu belirterek, “İlk olarak bu çalışma 1970 yılında yapıldı. O zaman belirlenen rakamlara göre Türk kadınının ortalama boyu 160 santimetre, Türk erkeğinin boyu da 173 santimetreydi. 1990’lı yıllarda yaptığımız çalışmalarda ise bu ortalama 3,5 santimetre artış gösterdi. Yani erişkin kadın ortalama boyu 163,5 santimetre, erişkin erkek ortalama boyu ise 176,5 santimetre oldu. Bu demektir ki uyku gibi, beslenme gibi çevresel koşulların düzelmesi ile toplumun boyu artıyor. Yani son 30 yılda Türk toplumunda insanların ortalama boyu 3,5 cm uzadı” dedi.

Çocuklarda boy kısalığı nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır?

“Büyüme için de spor çok önemli”

Büyüme hormonunun eksikliğinin çeşitli nedenleri olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Darendeliler, “Büyüme hormonu eksikliği doğumsal olabilir, genetik olabilir ya da sonradan gelişebilir. Sonradan gelişenlerinin de büyük bir kısmının nedeni bilinmiyor ama beyin tümörü, kafa travması gibi nedenlerle olabilir. Büyüme için spor çok önemli. Akciğerlerin gelişimi için önemli olduğu kadar kemikler için de çok önemli” dedi.

Toplantıda, çocuklarda büyüme gerilikleri, sağlıklı büyüme ve boy kısalığıyla ilgili ebeveynlerde farkındalık oluşturmayı amaçlayan “Büyümenin Koruyucuları” isimli kampanya hakkında da bilgi verildi. Hem aileleri bilinçlendirmek hem de çocukların dikkatini çekmek için hazırlanan kampanyanın Facebook ve Instagram hesaplarından yapılan paylaşımlarda büyüme ile ilgili pek çok bilgiye yer veriliyor; dikkat çekmek amacıyla anne, baba, doktor ve hemşireyi simgeleyen karakterler kullanılıyor.

“Büyümenin Koruyucuları” bilinçlendirme aktiviteleri kapsamında ebeveynlerin konuyla ilgili doğru ve bilimsel bilgiye ulaşmaları için çalışmalar yaptıklarını belirten Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Başkanı Prof. Dr. Feyza Darendeliler, “Bu kampanya ile çocuklarda sağlıklı büyüme, büyüme geriliklerinin anlaşılarak vaktinde müdahale edilmesi, boy kısalığı, büyüme hormonu eksikliği ve sadece kız çocuklarında görülen Turner Sendromu gibi konulara dikkat çekmeyi hedefliyoruz. Gerektiği taktirde doktorunuzun kontrolünde erken yaşlarda tedaviye başlanmasının tedavi başarısı açısından öneminin altını çizmeyi amaçlıyoruz” dedi.

‘Nadir bir hastalık’ Turner sendromu nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi…

Okul çağı çocuklarının ortalama olarak yılda 4-6 cm uzamaları gerektiğine dikkat çeken Darendeliler, çocuğun sınıfta arkadaşlarına göre küçük olması, pantolonunun kısalmaması veya ayakkabısının küçülmemesi gibi durumların büyüme geriliğinin önemli belirtileri olduğunun ve bu durumlar gözlendiğinde doktora danışılması gerektiğinin altını çizdi.
Büyümenin koruyucuları projesi Merck tarafından koşulsuz eğitim desteği ile desteklenmektedir.

Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Hakkında:
Pediatrik Endokrinoloji ve Diyabet biliminin yurt içinde gelişmesine ve ilerlemesine katkıda bulunmak amacıyla 1994 yılında kurulan dernek, bu konu ile uğraşan yurt dışı kurum ve kuruluşlarla bağlantı kurarak bilgi ve kaynak aktarımı sağlamayı hedeflemektedir. Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği farklı disiplinler ile işbirliği çerçevesinde bilgi aktarımı sağlamak, eğitim alan yan dal uzmanlık öğrencilerimizin bu alanda bilgi ve beceri kazanımlarını çeşitli eğitim etkinlikleri ile desteklemek, pediatrik endokrinoloji ve diyabet eğitiminin ulusal düzeyde uyumunu sağlamak ve denetlemek, toplum çalışmaları ile sık görülen hastalıkların yakalanması ve tedavisi için gerekli çalışmaları yapmak, pediatrik endokrinoloji ve diyabet alanında sorunları olan çocuklarımızın tıbbi ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında gerekli girişimleri yaparak çözüm bulmak ve toplumda bu hastalıklar ile ilgili farkındalığı geliştirmek amaçlarıyla faaliyetler göstermektedir.
Daha Fazla bilgi için: http://www.cocukendokrindiyabet.org/

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla