Türk İlaç Sektörü %15 büyüyerek 16 milyar TL hacmine ulaştı

Kategori: Sağlık Gündemi, Sektör Print

CPhI-istanbulCPhI 2016’da açıklanan ‘Sektör Keşfi: Türkiye İlaç Sektörü 2016 Raporu’, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile 12 yılda müthiş bir dönüşüm sürecine giren ilaç sektörünün, küresel ilaç sektöründe esen rüzgarlarla birleşerek yıllar sonra ilk kez yüzde çift haneli büyüme rakamlarına eriştiğini ortaya koydu. Yüzde 15,6 büyüyen sektör değer bazında 15.87 milyar liraya ulaştı. Hacim ölçeğinde ise 1.87 milyar liralık kutu satışıyla yüzde 6,8 büyüme kaydetti.Dünya ilaç devlerinin ortak buluşma noktası CPhI Istanbul 2016 İlaç Fuarı, 1-3 Haziran tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde 25’den fazla ülkeden 200’ü aşkın katılımcı firma ile 40’dan fazla ülkeden 4 bin 500’ü aşkın ziyaretçiyi ağırladı.

haluk-balci-ubm“Sektör Keşfi: Türkiye İlaç Sektörü 2016 Raporu’na göre yerelleşmenin sektör için yeni bir serüven olduğunu belirten UBM EMEA (Istanbul) Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkan Haluk Balcı, “İlaç endüstrisi için 2016 yılında yaşanan en büyük gelişme, hükümetin cari açığa en yüksek katkılardan birini yapan ilaç sektöründe ithalatı azaltıp, yerli üretimi arttırmak için başlattığı girişim oldu. Kuşkusuz yerelleşmedeki gelişmeler, Türk ilaç sektörünün önümüzdeki yıllardaki kaderini belirleyecek.

Avrasya’nın en büyük ilaç fuarı olan CPhI Istanbul, üç yılda bölgede ilaç sektörünün dev oyuncularını bir araya getiren ortak buluşma noktası konumuna geldi. Bu yıl CPhI Istanbul’da 25’den fazla ülkeden 200’ü aşkın katılımcı firma ile 40’dan fazla ülkeden 4 bin 500’ü aşkın ziyaretçiyi ağırladık. Türkiye, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Kafkasya bölgesindeki ilaç sektörüne erişmek için çok önemli fırsatlar sunuyor. Bu yıl da hem yerel hem uluslararası tüm katılımcılarımız ve ziyaretçilerimize yeni pazarların ve işbirliklerinin kapılarını ardına kadar açmayı başardık” dedi.

CPhI Istanbul 2016 katılımcısı ilaç sektörünün önemli isimleri de Türk ilaç sektörüne dair dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu.

Philipp-Haas-deva

DEVA: Türkiye bölgesel ilaç üretim üssü olacak potansiyele sahip…

DEVA Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Philipp Haas, şu bilgileri paylaştı: “Türkiye, bölgedeki lojistik ve ekonomik özellikleri nedeniyle bölgesel lider kimliğini her geçen gün daha da güçlendiriyor. Son derece stratejik bir sektör olan ilaç sektörü için de ülkemizin bölgesel bir üs haline gelebilecek potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz. Nitekim bugün baktığımızda ülkemizin bu anlamda bir cazibe merkezi olduğunu görüyoruz. Bunun için atılması gereken adımlar var. Yerli üretim ve Ar-Ge yatırımlarının desteklenmesi, ihracatın teşvik edilmesi bu noktada çok önemlidir”

Nobel İlaç: Kamunun Ar-Ge’ye yönelik desteği arttırma hedefleri geleceğe yönelik ümidimizi pekiştiriyor…

hasan-ulusoy-nobelTürkiye’nin Ar-Ge’ye bakışındaki olumlu değişimini memnuniyetle izlediğini belirten Nobel İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ulusoy, “Gayrı safi milli gelirden Ar-Ge çalışmalarına yüzde bir pay ayırmak yakın geçmişte hayal gibi gelirdi. Hükümetimizin bu payı on yıl içinde yüzde ikiye çıkarma hedefi de geleceğe dönük ümidimi pekiştiriyor. Ancak bugün, yeterli bulmadığımız bu kaynağın da tüketilemediğini biliyor musunuz? Çünkü ülke olarak yeterince ve ‘tatminkâr’ proje üretebilmekte sıkıntı yaşıyoruz. Bütçe olmazsa olmaz ama bu işin sonuçta bir ‘iklim’, bir ‘ortam’ işi olduğu unutulmamalı. Kamu tarafında bu konudaki çabayı da takdirle izliyorum” dedi.

Koçak Farma: “Geleceğin ilaçları hücre ve gen tedavisine yönelik, biyoteknoloji ürünü akıllı moleküller olacak…

hakan-kocakİlaç sektöründe teknolojinin çok hızla geliştiğine dikkat çeken Koçak Farma CEO ve Genel Müdürü Uzm. Dr. Hakan KOÇAK, şu değerlendirmelerde bulundu: “Geleceğin ilaçları hücre ve gen tedavisine yönelik, biyoteknoloji ürünü akıllı moleküller olacaktır. Biyoteknoloji ürünü ilaçlar yenilikçi yapıları ve tedavi üstünlükleri nedeniyle Pazar payını gittikçe artırmaktadır. Dünya biyoteknolojik ilaç pazarı 2012 yılında 170 milyar USD değere ve toplam ilaç pazarının %18’ine ulaşmıştır. İlaç sektörünün geleceğini oluşturan katma değeri ve ihracat olanakları yüksek biyoteknolojik ilaca Türkiye’nin kayıtsız kalması düşünülemez”

Avrasya’nın en büyük ilaç fuarı CPhI İstanbul, üçüncü kez İstanbul Kongre Merkezi’nde yapıldı…

Avrasya’nın en büyük İlaç Konferans ve Fuarı olma ayrıcalığına sahip CPhI Istanbul 2016, fuar esnasında düzenlediği konferanslar ile de sektördeki yatırım ve iş fırsatları, yasal mevzuat ve politikalar, üretim, AR-GE, yeni teknolojiler, tedarik zinciri gibi ana konu başlıklarını masaya yatırırken, yeni pazarları ve bölgenin iş potansiyelini mercek altına aldı. Konferans programında Girişimcilik, Yenilikçilik ve Ar-Ge Faaliyetlerine Dayandırmak Suretiyle Türkiye’yi Küresel İlaç Üretim Merkezi Olarak Konumlandırmak; Değişen Pazar Dinamiklerinin Değerlendirilmesi; Etkin Büyüme ve Yatırım Stratejileri Kullanarak MENA Bölgesinde Güçlenmek; Büyük İlaç Sanayinin Sıcak İlgi Alanı Olarak Ortadoğu ve Kuzey Afrika konuları ilgi çeken başlıklar olarak öne çıktı.

Hedef Ülkelerde Yatırım ve İş Fırsatları’ toplantıları alıcılarla üreticileri buluşturdu…
Türkiye’de ilk kez düzenlenen ‘Hedef Ülkelerde Yatırım ve İş Fırsatları’ toplantıları ile CPhI Istanbul 2016, katılımcılarına ve ziyaretçilerine, pazar istihbaratı başta olmak üzere stratejik danışmanlık hizmeti sağladı. Fuar, üç gün süreyle Ürdün, İran, Mısır, Türkiye ve Cezayir gibi gibi ülkelerden alım heyetleri ile Türk ilaç firmalarını buluşturarak ticari görüşmelere sahne oldu. Ayrıca hem Lübnan hem de İran Sağlık Bakanlığı’ndan temsilciler de fuar sırasında Türk katılımcılar ile biraraya geldiler.

İlaç Sektörünün öncü kadınları “CPhI İstanbul 2016 İş Kadınları Kahvaltısı”nda güçbirliği yaptı…

Kadın yönetici istihdamı açısından liderliği göğüsleyen ilaç ve sağlık sektörünün kadın liderleri, hemcinslerini sektörde desteklemek amacı ile İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen CPhI Istanbul 2016 İlaç Fuarı’nda bir araya geldi. Etkinlikte Amrop International Yönetici Ortağı Prof. Dr. Yeşim Toduk’un moderatörlüğünde, Eczacıbaşı Sağlık Grubu Başkanı Elif Çelik, Merck Group Global Ticari Operasyonlar Başkanı Elçin Elgün, Sanofi Pasteur AMESA Bölge Başkanı Emay Aly, Abdi İbrahim İş Geliştirme Direktörü Elif Elkin başarı öyküleri ile deneyimlerini paylaştı. Konuşmacılar, ilaç sektöründe özellikle liderlik seviyesinde Avrupa’ya oranla çok fazla kadın olduğuna dikkat çekti. İlaç ve sağlık sektöründe Türkiye’de kadınların önünün açık olduğu belirtilirken, kadınlara yükselmek için risk almaları ve öne çıkmaktan çekinmemeleri tavsiyelerinde bulunuldu.

CPhI Istanbul 2016, ilaç ve sağlık sektörünün önde gelen CEO’larını bir araya getirdi.

Volitan Consulting Türkiye CEO’su Turkay Ufuk Esen’in moderatörlüğünde gerçekleşen etkinliğe, Boehringer Ingelheim Ortadoğu, Türkiye ve Afrika 3. Parti Üretim ve Dış Tedarik Zinciri Bölümü Başkanı Mohammed Fayez Monir, Daiichi Sankyo Türkiye Genel Müdürü Dr. İlker Özbay ve Fortune Turkey Yayın Direktörü Cüneyt Toros konuşmacı olarak katıldı. İlaç sektöründeki fırsatlar ve zorluklara dair konuların tartışıldığı ve çözümler arandığı panelde, Türkiye’de ilaç sektörünün mevcut durumu ve geleceği, gelişmekte olan ülkelerin dünya ilaç sektöründeki durumu, sektörün ihracat potansiyeli, sektörün sürdürülebilirliği, fiyatlandırma tarafında yapılması gerekenler ile yakın coğrafyada ilaç sektörü için ortaya çıkabilecek fırsatlar ele alındı.

Sektöre dair önemli firma ve kurumlar CPhI Istanbul’a destekçi oldu…

CPhI Istanbul 2016, UBM EMEA (Istanbul) tarafından T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB’in destekleri, İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası’nın (İEİS) resmi ortaklığı ve DEVA Holding’in elmas sponsorluğunda düzenlendi. Fuar, DEVA Holding’in elmas, Nobel İlaç’in platin ve Helba İlaç ile BD Medical Pharma ve CCCMPHIE’nin altın sponsorlukları ile gerçekleşti. Koçak Farma, Pharmactive, Vem İlaç ve Infa Group gümüş, Analitik Kimya, Mustafa Nevzat, Şanlı İlaç, BD Medical Pharma, Infoset, Harman Finochem, Nosch Labs PVT, Pharma Action, Softi Gel Procaps, Symbiotica, Promo Pharma da diğer sponsorlukları üstlendi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla