Türkiye’de okul çağındaki her üç çocuktan biri sağlıklı göremiyor!

Kategori: Çocuk Sağlığı, Göz Sağlığı Print

cocuk-göz-sagligi Çocuklardaki göz sağlığı problemleri ile ilgili çarpıcı bir istatistik bilgi veren Op. Dr. Elvan Yalçın, Türkiye’de okul çağındaki her üç çocuktan birinin uzağı ya da yakını görme problemi yaşadığını belirtiyor. Oranın yüksekliğine dikkat çeken Op. Dr. Yalçın, önlem alınmadığı takdirde göz bozukluklarının çocuklarda baş ve göz ağrısının yanı sıra konsantrasyon bozukluğu ve derslerde başarısızlığa neden olabileceğini de ekliyor.

Uzatılan tatil sürecinin bitmesiyle birlikte başlayan yeni eğitim ve öğretim yılında uzmanlar çocuklarda göz muayenesinin önemine dikkat çekiyor. Ülkemizde genellikle çocukların ilgili öğretmenlerin dikkati ve tavsiyesiyle göz doktoruna getirildiğini vurgulayan Op. Dr. Elvan Yalçın “Öğretmenlerin bu konudaki hassasiyetleri kesinlikle takdiri hak ediyor, ancak çocukların tüm hayatını etkileyebilecek böyle bir konuda ailelerin dikkati elden bırakmamaları gerekiyor” diyor. Türkiye’de her üç çocuktan birinin uzağı ya da yakını görme problemi yaşadığını ve bu oranın çok yüksek olduğunu belirten Op. Dr. Yalçın “Bu konuda ailelerden öğretmenlere, aile hekimlerinden çocuk doktorlarına kadar hepimize eşit miktarda sorumluluk düştüğünü unutmamak gerekir” diyor.

Tiroid hastalıkları göz sağlığını da tehdit ediyor!

Başarısızlığın altında göz problemi olabilir!

Göz problemlerinin okul başarısını etkileyebileceğini belirten Op. Dr. Elvan Yalçın “Aileler genellikle çocuklarının okuldaki başarısızlıklarını öğrenme yeteneklerinin düşük olmasına bağlayabiliyor. Oysa sorun bir göz rahatsızlığından kaynaklanıyor olabilir” diyor. Özellikle okul dönemlerinde nükseden baş ve göz ağrıları, uzun okuma yapamamak, okurken çabuk yorulmak, satır atlamak, tahtayı iyi görememek çocuğun derslerinden geri kalmasına neden olmasının yanı sıra derse olan ilgisinin ve konsantrasyonunun azalmasını da hızlandıracağını belirtiyor.

Göz sağlığı için bu yaş aralıklarına dikkat!

Çocuklara uygulanacak basit bir göz muayenesi ile mevcut görme azlığı probleminin ve tetikleyebileceği durumların erken tespit edilebileceğini söyleyen Op. Dr. Elvan Yalçın 0-16 yaş grubundaki çocukların göz sağlığını korumak için yapılacak göz muayenelerinin yaş aralıklarına da dikkat çekiyor. Op. Dr. Yalçın ailelerin özellikle doğumdan hemen sonra, ilk bir yaş, iletişimin kurulabildiği ve görmenin alınabildiği 2-4 yaş içerisinde, okula başlamadan önce ve okul süresince çocuklarının düzenli göz muayenesini aksatmaması gerektiğini vurguluyor.

Televizyonu yakından izlemesi iyi görmediği için olabilir!

Ailelerin dikkat edecekleri basit ayrıntılarla çocuklarındaki göz probleminin farkına varabileceğini söyleyen Op. Dr. Elvan Yalçın “Aileler çocukları genellikle ‘Televizyonu yakından izleme, gözlerin bozulur’ diye uyarıyor, oysa çocuklar gözlerindeki problemden dolayı televizyonu yakından izliyor olabilir” diyor. Op. Dr. Elvan Yalçın çocuklardaki göz bozuklukları için takip edilmesi gereken belirtileri şu şekilde sıralıyor:

Sağlıklı gözler, sağlıklı beslenmeden geçiyor

  • Göz kayması, gözde sulanma, gözleri sık sık ovalamak
  • Başı bir yana eğerek bakmak
  • Bir gözü kapayarak ya da gözlerini kısarak bakmak
  • Çok yakından okumak ya da okuduğu satırı atlamak

Aktivitelerde gösterilen düşük performans, baş ağrısı ve dalgınlık

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla