Covid-19 Pandemisi ile mücadele stratejileri: Aşılar ve aşı karşıtlığı

Tarih: 27 Aralık 2020

Saat: 17:00

Süre: 60 dakikaMedikal Akademi Güncel Sağlık Söyleşimizin bu günkü buluşmasında ‘Covid-19 Pandemisi ile mücadele stratejileri: Aşılar ve aşı karşıtlığı’ konusunu konuştuk. Viroloji ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Selim BADUR, Medikal Akademi Yayın Yönetmeni Hüseyin Kandemir ve Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya’nın sorularını yanıtladı. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz. 

Toplantımızda ele alınan bazı başlıklar:

  • Covid-19 Pandemi sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?
  • Pandemi süreci dünyada neden bu kadar kötü yönetildi, nasıl olabilirdi?
  • Bu tür pandemilerle mücadelede en etkili stratejiler nasıl olmalıdır? Doğru strateji uygulansa pandemi süreci nasıl olurdu?
  • Aşı çalışmalarında neredeyiz? Dünya’da uygulama başladı, Türkiye’nin ne yapması gerekiyor? Faz-3 aşamasına gelen ve geçen aşılarla ilgili etkililik ve güvenlik konusunda son durum ne?
  • Aşı karşıtlığı giderek büyüyen bir sorun, kamuoyunda oluşan güvensizliğe karşı neler yapılabilir?
  • Viral enfeksiyonlar çağına mı giriyoruz? Gelecek yıllarda ne tür pandemilerle karşılaşma riski var? Hazırlıklı olmak için ne yapmak gerekir?
  • İzleyici soruları

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

 

Prof. Dr. Selim BADUR, kimdir?

Fransa Bilimler Akademisi Üyesi olan Prof. Dr. Selim Badur, 1977 yılında İstanbul Üniversitesi ve Universitè Catholique de Louvain Üniversitesi Eczacılık bölümlerinden mezun oldu. Doktorasını 1981 yılında İstanbul Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda tamamlayan Prof. Dr. Selim Badur, kariyerine 1981 yılında Pasteur Enstitüsü’nde Araştırmacı olarak başladı. 1989 yılına kadar Pasteur ve Alfred Fournier enstitülerinde Uzman Araştırmacı olarak görev yapan Prof. Dr. Selim Badur, 1994 ve 1995 yılları arasında Paris Sud Üniversitesi’nde Konuk Öğretim Üyesi olarak çalıştı. Prof. Dr. Badur, 1995 yılından bu yana İstanbul Tıp Fakültesi’nde Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda Profesör unvanıyla görev alıyordu.

Dünya Sağlık Örgütü Viral Hepatitis Prevention Board yönetim kurulu üyeliğinde bulunmuş (2002-2015); olan Prof. Dr. Selim Badur, ayrıca aynı kuruluşun, Global Hepatitis Network komisyonu (2004-2006) ve European Scientists Working on Influenza Group (ESWI) grubu üyeliğinde (2012-2015) görev almıştır. Prof. Dr. Selim Badur, 135 adet, SCI kapsamındaki dergilerde yer alan bilimsel makalenin, 400’den fazla Ulusal dergilerde yayınlanmış makalenin yazarlarındandır.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı Aşı Danışma Kurulu, Pandemi komisyonu ve Cinsel Temasla Bulaşan Hastalıklar grubu üyeliğinde bulunan Prof. Dr. Selim Badur, 2015 yılında Üniversitedeki görevinden ayrılarak GSK-Aşı kuruluşunda Gelişmekte olan ülkeler Aşı Bilimsel Danışmanı (Scientific Affairs and Public Health Director for Emerging Market) olarak çalışmaya başlamıştır.

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla