Covid 19 salgınına karşı aşı dayanışması ve COVAX

Tarih: 17 Şubat 2021

Saat: 14:00

Süre: 40 dakikaMedikal Akademi Güncel Sağlık Söyleşimizin bu haftaki buluşmasında ‘Covid 19 salgınına karşı aşı dayanışması ve COVAX’ konusunda Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve TTB Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, Sağlık Habercisi Ayşegül Aydoğan Atakan‘ın sorularını yanıtladı. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz. 

Toplantımızda ele alınan başlıklar:

  1. Uluslararası aşı dayanışma girişimi COVAX nedir? Hangi amaçla, ne zaman kuruldu? Bünyesinde hangi ülkeler var?
  2. COVAX ağına girmek için belli kriterler nelerdir?
  3. Türkiye COVAX’a üye mi? Neden Covid 19 aşıları için başvurmadık? Nüfusumuzun çoğunluğuna yetecek aşı için ayırılması gereken kaynak ne kadar?
  4. Başvurmak için hala şansımız var mı? Geç mi kaldık?
  5. Aşı eşitsizliği dünyayı nasıl etkiledi? Aşılanma haritası bize neler anlatıyor? Türkiye hangi ülkeler arasında?
  6. Daha fazla kişinin aşılanması için özellikle mutasyon sonrasındaki hızlı bulaşla başedebilmek amacıyla nüfusun çoğunluğuna tek doz aşı yapılması gerektiği görüşüne katılıyor musunuz?
  7. Aşı tedariğindeki sorunlar salgınla ilgili önümüzdeki aylara dair öngörüleri değiştirdi mi? Günlük yapılması gereken aşı miktarının uygulanamaması sonucunda beklenen olası problemler nelerdir?
  8. Salgınla ilgili Mart ayı içinde bir peak uyarısı var. Önümüzdeki günlerde okulların açılması kararı ve mevcut kısıtlamalar açısından yapılması gerekenler nelerdir?
  9. Türkiye’de salgının yönetimi amacıyla alınan önlemlerde işe yarayan veya işe yaramayan uygulamalar hangileri oldu? 28 günlük tam kapanma gerekli mi?
  10. İzleyici soruları

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla