Kolon Kanserinin Nedenleri, Erken Teşhisin Önemi ve Tedavi Seçenekleri

Tarih: 24 Şubat 2021

Saat: 20:00

Süre: 40 dakikaGüncel Sağlık Söyleşilerimizin yeni bölümünde “Kolon Kanserinin Nedenleri, Erken Teşhisin Önemi ve Tedavi Seçenekleri” konusunda Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği Başkanı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Kuzu, Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya‘nın sorularını yanıtladı. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Toplantımızda ele alınan bazı başlıklar:

 1. Kolon kanseri ülkemizde hem erkekler hem de kadınlarda sık görülen kanserler arasında yer alıyor ve önemli yaşam kaybı nedenlerinden birisi. Öncelikle kalın bağırsak ya da kolon kanseri nedir, nasıl ortaya çıkar, gelişim sürecini açıklar mısınız? Bu hastalık nereden köken alır?
 2. Dünyada ve Türkiye’de her yıl kaç kişi kolon kanseri tanısı alıyor? Tanı konulan hasta sayısında artış var mı? En sık görülen kanserler arasında kaçıncı sırada yer alıyor? Her yıl kolorektal kanserler nedeniyle kaç kişi yaşamını yitiriyor?
 3. Toplumda ‘genç yaşta kanser görülmez’ gibi bir düşünce var. Kolon kanseri genç yaşlarda görülebilir mi? En sık hangi yaş grubunda ortaya çıkıyor?
 4. Kolon kanseri için risk faktörleri hakkında bilgi verir misiniz? Genetik yatkınlık ve yaşam biçimi kolon kanserinin oluşumunda rol oynar mı?
 5. Kolon kanserinin inflamatuar bağırsak hastalıkları ile ilişkisi var mıdır? Özellikle kalın bağırsağın yaygın olarak ülseratif kolit ile tutulduğu durumlarda, kolon kanseri gelişme riski için neler söyleyebilirsiniz?
 6. Kolon kanserinin belirtileri nelerdir, erken evrede bulgu verir mi? Hastalar genellikle hangi şikayetlerle doktora başvururlar? Dışkılama sırasında meydana gelen kanamanın hemoroid ile karıştırılması ve önemsenmemesi gibi bir durum, kolon kanserini maskeleyebilir mi?
 7. Kolonun tutulduğu bölgeye göre hastaların şikayetleri değişir mi? Sağ kolon ve sol kolon arasındaki yakınmaları değerlendirir misiniz?
 8. Kolon kanseri nasıl teşhis edilir? Kolon kanserinin erken teşhisi için belirli protokoller var mı? Hangi tanı yöntemleri kullanılır? Kolonoskopi kesin tanı koymada yeterli midir?
 9. Utanma duygusu doktora başvuruyu ne oranda etkiliyor, tanıda gecikmelere neden oluyor mu? Bu durum hayati risk yaratır mı? Kolonda görülen kanserin, erken evrede teşhis edilirse tamamen tedavi edilmesi mümkün müdür? Erken dönemde tanı konulan kanserlerde iyileşme oranı nedir?
 10. Tarama yöntemleri deyince aklımıza hemen kolonoskopi geliyor fakat halk arasında kolonoskopi genellikle korkutucu, ağrılı bir işlem olarak algılanıyor. Kolonoskopinin ana amacı nedir, zor bir işlem midir?
 11. Kolorektal kanserlerde tarama ve takip hangi yaşlarda başlamalıdır? Risk altındaki bireylerde daha erken yaşlarda tarama yapılması gerekir mi? Özellikle ailesinde kolon kanseri hikayesi bulunan bireyler ne zaman kolonoskopi yaptırmaya başlamalıdır?
 12. Eğer barsaklarda hiç polip yoksa, kolonoskopiyi kaç yılda bir yaptırmak gerekir? Kansere dönüşme riski olan polip tespit edilmiş ve kişinin polipi çıkartılmışsa, ne kadar aralıklarla kolonoskopi ile değerlendirilmelidir?
 13. Hasta kolon kanseri tanısı aldıktan sonra nasıl bir tedavi yaklaşımı belirliyorsunuz? Yapılması öngörülen tedavi neye göre değişiklik gösterir? (Tümörün bağırsağın neresinde yerleştiği veya yaygınlığı gibi)
 14. Kolorektal kanserin evrelemesi nasıl yapılır? ‘Erken evre’ ve ‘geç evre’ denilince ne anlamalıyız?
 15. Tedavide gelişmeler var mı? İleri evre kolon kanserli hastalar için kullanıma giren yeni tedavi yöntemleri bulunuyor mu? Hedefe yönelik akıllı molekül olarak bilinen yeni nesil biyolojik ilaçların tedaviye eklenmesi yaşam süresi üzerinde nasıl bir etki gösterdi?
 16. Kolon kanserine çare olabilir düşüncesiyle bazen bitkisel ürün kullanımına yönelebiliyor hastalar. Kemoterapi esnasında bitkisel ürün kullanımının ne gibi sonuçları olabilir?
 17. Mart Ayı “Kolon Kanseri” farkındalık ayı. Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği olarak sizler Mart ayında kolon kanseri konusunda ne gibi farkındalık çalışmaları yapmayı planlıyorsunuz? Kolon kanserinden korunmada nelere dikkat etmek gerekir, önerilerinizi alabilir miyiz?
 18. İzleyici soruları

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla