Multiple Skleroz (MS) Hastalığına Güncel Bakış: Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Tarih: 03 Mart 2021

Saat: 20:00

Süre: 40 dakikaGüncel Sağlık Söyleşilerimizin yeni bölümünde “Multiple Skleroz (MS) Hastalığına Güncel Bakış: Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri” konusunda Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rana Karabudak, Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya‘nın sorularını yanıtladı. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Toplantımızda ele alınan bazı başlıklar:

 1. Pek çok kişi MS’i tedavi edilemeyen, sakatlık yapıcı bir hastalık olarak biliyor ve hastalıkla ilgili en kötü senaryoyu düşünebiliyor. Toplumda bilgi kirliliğinin oldukça fazla olduğu Multiple Skleroz (MS) nasıl bir hastalıktır, bu hastalıkta temel sorun nedir, açıklar mısınız?
 2. Hastalığın nedeni tam olarak biliniyor mu? Genetik ve çevresel etkenlerin hastalığın ortaya çıkışındaki rolü nedir?
 3. Türkiye’deki ve dünyadaki MS’li hasta sayısı hakkında bilgi verir misiniz? Hastalık kaç kişiyi etkiliyor ve daha çok hangi yaş grubundaki bireylerde ortaya çıkıyor? Türkiye MS hastalığı açısından hangi risk grubunda yer alıyor?
 4. MS erişkin yaş grubunda daha sık görülmekle birlikte, çocuklarda da görülüyor mu? Özellikle çocukluk dönemindeki obezite, MS riskini artırır mı?(Çocukların beslenmesinde bu açıdan nelere dikkat etmek gerekiyor? Fazla tuz alımı ile MS arasında bağlantı var mı, tuz MS’i tetikler mi?)
 5. MS’in görülme sıklığı bakımından kadın-erkek farkı var mıdır? Bunun altında yatan nedenler nelerdir?
 6. Son yıllarda D vitamini ile MS riski arasındaki ilişkiyi gösteren kanıtlar artıyor. Türk toplumu Akdeniz ülkesi ama D vitamini düşük bir toplum. D vitamini seviyesi düşük kişilerin MS’e yakalanma riski artıyor mu? Bu kişilerde MS atakları daha sık görülebilir mi?
 7. MS, spesifik belirtiler verir mi? Ne gibi belirti ve bulgular görülebilir? Belirtiler hastadan hastaya, hastalığın düzeyine göre veya her atakta farklılık gösterir mi?
 8. MS’in klinik gidiş olarak kendi içinde farklı tipleri var mıdır? Hastalığın ilerlemesi ne şekilde olmaktadır?
 9. Oluşan ataklar sonucunda vücutta sekeller ortaya çıkabiliyor mu? Bu sekeller hastaların günlük yaşamını etkileyip, hayat kalitesini bozar mı?
 10. MS’te kesin tanı nasıl konur? Tanı aşamasında deneyimli bir nöroloji uzmanının önemi nedir, hastaların ikinci bir görüş almasını tavsiye eder misiniz?
 11. Beyinde beyaz lekelenmeler, plaklar her zaman MS anlamına mı gelir? Tanı koydurucu veya tanıyı dışlayıcı özel bir test veya yöntem var mıdır? Hangi durumlarda belden sıvı alınması gerekir?
 12. MS başka hastalıklarla karıştırılabilir mi? MS’te geç tanı alanların yanı sıra yanlış tanı alan hastalar da var mı? Tanıyı kesinleştirmede MS ile karışabilecek hangi hastalıkları dışlamak gerekiyor?
 13. MS’in tedavi seçenekleri hakkında bilgi verir misiniz? Etkili tedavi yöntemleri, yeni gelişmeler var mı? Ortalama yaşam süresi açısından MS’li bireyler ile sağlıklı kişiler arasında fark bulunuyor mu?
 14. MS hastalığının tedavisi için alternatif yöntemleri deneyen hastalar da olabiliyor. Alternatif tıbbın MS hastalığında yeri var mı? Ne gibi olumsuz sonuçları olabilir?
 15. Covid-19 pandemisi MS hastalarını nasıl etkiledi? Pandemi bu hastalar için ekstra bir risk oluşturuyor mu? MS tedavisinde kullanılan ilaçlar Covid-19 enfeksiyonu riskini artırıyor mu? MS hastaları COVID-19 aşısı olabilir mi?
 16. MS hastalığı ile ilgili doğru bilinen yanlışlar nelerdir? MS hastalarının evlenmesinde ve çocuk sahibi olmasında sakınca var mıdır? Günlük aktivitelerini, sosyal ve mesleki işlerini devam ettirebilirler mi?
 17. Spor yapmak, hareketli olmak MS açısından önem taşıyor mu? MS’li bireyler hangi spor türlerini yapmaktan kaçınmalı?
 18. MS için özel bir diyet gerekir mi, hastaların beslenmelerinde nelere dikkat etmeleri gerekir?
 19. Stres ve MS ilişkisi hakkında neler söylemek istersiniz? Bu hastalıkta stresi iyi yönetmek ne derece önemli?
 20. MS’in daha iyi seyretmesi için hastalar günlük yaşamında nelere dikkat etmeli? MS’li hastalara, hasta yakınlarına, topluma ne mesaj vermek istersiniz?
 21. İzleyici soruları

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla