Pandemi Sürecinde Ruh Sağlığı: Koronavirüsle ilgili Algılar; Korkular ve Kaygılar

Tarih: 11 Mart 2021

Saat: 20:00

Süre: 50 dakikaMedikal Akademi Güncel Sağlık Söyleşilerimizin yeni bölümünde “Pandemi Sürecinde Ruh Sağlığı: Koronavirüsle ilgili Algılar; Korkular ve Kaygılar” konusunda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Psikiyatri Anabilim Dalı Ögretim Üyesi Prof. Dr. Selcuk Aslan ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Psikiyatri Anabilim Dalı Ögretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Karadağ, Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya‘nın sorularını yanıtladı. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Toplantımızda ele alınan bazı başlıklar:

 1. Küresel Covid-19 pandemisi hem dünyada hem ülkemizde fiziksel, duygusal, sosyal, ekonomik ve psikolojik olarak herkesi çok farklı şekillerde etkiledi. Toplum ya da birey bazında baktığımızda Türk toplumu ruh sağlığı açısından bu süreçten nasıl etkilendi? Salgının psikolojik etkilerini değerlendirir misiniz?
 2. Gazi Üniv. Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı ile Dünya Sağlık Örgütü arasında
  “Covid-19 Snapshot Monitoring (COSMO), Koronavirüs salgınına yönelik toplumda bilgi düzeyi, risk algısı, koruyucu tutum ve davranışların belirlenmesi ve alınan önlemlere karşı güvenin ölçümü (Türkiye)”nün değerlendirilmesi amacıyla ortak bir çalışma düzenlediniz. Bu çalışma kapsamında yaptığınız araştırma ile ilgili bilgi verir misiniz? Ne gibi sonuçlara ulaştınız?
 3. Cinsiyet ve yaş grupları açısından ele aldığınız zaman erkeklerde ve kadınlarda salgının yarattığı kaygı-stres ile başa çıkma seviyesi ve yöntemleri olarak farklılıklar görüldü mü? Daha çok hangi yaş grubunda kaygı seviyesi yüksek oldu?
 4. Bir tarafta ciddi bir panik havası, diğer tarafta da ciddi bir boş vermişlik var. Herkes farklı tepkiler veriyor. Benim başıma bir şey gelmez umursamazlığıyla hareket etmenin, işlevsel önlemler almamanın altında ne yatıyor? İnsanlar kriz zamanlarını nasıl algılıyor?
 5. Toplum olarak en fazla zorlandığımız konulardan biri sosyal izolasyon oldu. İnsanlar fiziksel mesafeyi korumaya çalışırken sarılamamak, dokunamamak gibi davranışlar, bir nevi temas eksikliği duygusal olarak boşluk yarattı mı, bu konudaki gözleminiz nedir? İnsanlarda yalnızlık duygusu arttı mı?
 6. Belirsizlik kadar bilgi kirliliği de insanlardaki kaygı düzeyini artırdı mı? Yaşanılan bu kriz ortamı ile ilgili sağlıklı ve doğru bilgiye doğru ve güvenilir kaynaktan ulaşabilmenin önemi nedir?
 7. Salgın sürecinde depresyonda mıyız, sağlıklı bir kaygı seviyesinde miyiz bunu nasıl ayırt edebiliriz? Kişiler kendilerindeki hangi bedensel ve ruhsal belirtilere kulak vermeli? Maskeli depresyonun görülme oranı arttı mı? Yeni normale uyum sağlamak insanları zorladı mı?
 8. Hastalığı geçirmiş ve tedavi olmuş insanlara karşı da bir ön yargı, damgalama oluştu mu? Bu damgalamanın önüne nasıl geçilebilir? Hastalanmanın oluşturduğu damgalanma duygusu ve izolasyon gibi durumlar uzun dönemde bu kişileri ruhsal açıdan nasıl etkileyebilir?
 9. Pandemiyle birlikte hayatımıza yeni bir kavram girdi; yalancı korona ya da koronafobi. Pek çok insan psikolojik olarak koronavirüs belirtileri yaşayabiliyor. Yüksek kaygı yalancı Covid-19 semptomları ortaya çıkarabilir mi? Koronafobi ile baş etme yöntemleri nelerdir?
 10. Virüsten korunmak için sık sık el yıkamaya, dezenfektan kullanmaya başladık. Hem tedbirlere uyup, hem de bu kaygıları takıntı haline getirmeden günlük yaşantımızı nasıl sürdürmeliyiz?
 11. Pandemi sürecinde aile içi ilişkilerde değişimler yaşandı mı? Pandeminin ailelerin iletişimi ve psikolojisi üzerindeki etkileri hakkında neler söyleyebilirsiniz?
 12. Çocuklar salgından nasıl etkileniyor? Korku yaymadan pandemi süreci ne şekilde öğretilebilir, farkındalıklarının artması için neler yapılabilir?
 13. Karantina önlemleri nedeniyle bu süreçte evlerine en fazla sıkışıp kalanlar yaşlılar oldu. Koronavirüs nedeniyle sosyal yaşamın kısıtlanması, yaşlıları ruhsal olarak nasıl etkiledi? Pandeminin ileri yaş grubu üzerindeki etkileri hakkında neler söylemek istersiniz?
 14. Covid-19 nedeniyle yakınlarını kaybeden kişiler alınan önlemlerden dolayı sevdikleriyle birlikte cenaze törenlerini yapamadılar, taziyeleri kabul edemediler. Bu yas sürecini yaşayamamak ya da ritüelleri yapamamak gelecekte travmatik etkilere yol açar mı?
 15. Sağlık çalışanlarının ruh sağlığı açısından pandemiyi değerlendirir misiniz? Ne zaman sona ereceği belli olmayan bu süreç, nasıl ruhsal yükler getirdi? Sağlık çalışanları tükenmişlik sendromu riskine karşı neler yapmalılar?
 16. Toplum olarak Kovid-19 stresini nasıl kazanıma dönüştürebiliriz, krizi fırsata dönüştürmek, bu süreçten kazanımla çıkmak mümkün mü? Pandemi kendimizi keşfetmemiz, yaratıcı yönlerimizi ortaya çıkarmamız için bir fırsat olabilir mi?
 17. Pandeminin başlangıcında sokağa çıkma kısıtlamalarına alışmakta zorlandık, şimdi ülke çapında yeni kontrollü normalleşme süreci başladı fakat bu uygulamanın kalkmasına alışmakta zorlanan, zihinsel olarak kendini bu sürece hazır hissedemeyen kişiler bulunuyor. Bu durum geçici midir, yüksek kaygı hisseden kişilere neler önerirsiniz?
 18. Kronik bir ruhsal hastalığı olanlar, depresyon veya kaygı bozukluğu olan kişiler arasında virüs bulaşır endişesiyle hastaneye gitmeyip, tedavilerini aksatanlar oldu mu? Bu dönemde hastalarınıza nasıl yardımcı oldunuz, tele-psikiyatri yöntemini kullandınız mı, dijital ortamlardan yararlandınız mı?
 19. Covid-19 pandemisinin uzun vadeli sonuçları da olabilir mi? Bu süreç hangi hastalıkların artışına zemin hazırlayabilir? Covid-19 sonrası psikiyatrik sorunların artması bekleniyor mu?
 20. Covid-19 ve ileride gerçekleşebilecek diğer salgınlara karşı ruhsal olarak kendimizi nasıl koruyabiliriz? Pandemi ile başa çıkmak için neler önerirsiniz? Ne zaman psikolojik destek alınması, profesyonel yardım düşünülmeli?
 21. Pandemiden nasıl bir ders çıkarmalıyız? Bu süreci nasıl yönetmemizi tavsiye edersiniz? Son değerlendirmelerinizi, vermek istediğiniz mesajları alabilir miyim?
 22. İzleyici soruları

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
1 Comment
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Sultan
1 yıl önce

Çocuklarımızda maske, mesafe ve temizlik bilincini oluşturmaya çalışırken ileride onların OKB li bireyler olma riski beni endişelendiriyor. Bu konuda nasıl bir denge sağlamalıyız?

Araç çubuğuna atla