Prematüre Doğumlar: Prematüre bebeklerin takibi ve bakımı nasıl olmalı?

Tarih: 16 Şubat 2022

Saat: 20:00

Süre: 30 dakikaGüncel Sağlık söyleşimizin bu haftaki oturumunda ‘Prematüre Doğumlar: Prematüre bebeklerin takibi ve bakımı nasıl olmalı?’ konusunu Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Esin Koç, ile konuştuk. Oturumun moderatörlüğünü Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya yaptı. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki webinar ve canlı yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Prof. Dr. Esin Koç: Doğru müdahale ile prematüre bebekler yaşıtlarını yakalayabilir

Söyleşimizde konuşulan bazı konu başlıkları:

 1. Prematüre doğum nedir, bir bebek ne zaman prematüre olarak kabul edilir?
 2. Türkiye’de her yıl yaklaşık ne kadar prematüre bebek doğuyor, ülkemiz için ciddi bir sağlık sorunu mudur? Prematüre doğum oranları artıyor mu?
 3. Prematüre doğum öngörülebilir mi, bunu önceden anlamak mümkün mü? Erken doğum tehdidi durumunda doğum eylemi geciktirilebilir mi?
 4. Doğumun gerçekleştiği hastanede yenidoğan uzmanının ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinin, süreci multidisipliner olarak izleyecek bir merkezin olmasının önemi nedir? Bebeğin iyi bir yenidoğan ünitesinde doğması riskleri azaltır mı?
 5. Prematüre doğumun nedenleri nelerdir?
 6. Prematüre bebekler doğum ağırlıklarına ve haftalarına göre sınıflandırılır mı? En riskli hafta hangisidir? Son yıllarda yenidoğan alanındaki bilimsel ve teknolojik ilerlemeler çok düşük ağırlıklı bebeklerin sağ kalım oranlarında artış sağladı mı?
 7. Her prematüre bebekte mutlaka sağlık sorunu gelişir mi? Prematüre bebeklerde en sık ortaya çıkan sağlık sorunları nelerdir?
 8. Prematüre bebekler nasıl beslenir? Erken doğan bebeklere anne sütünü ne zaman vermek gerekir? Anne sütünün diğer besinlere göre avantajları nelerdir?
 9. Prematüre bebeklerin büyüme hızı yaşıtlarından düşük müdür? Gelişimsel olarak yaşıtlarını ne zaman yakalarlar?
 10. Prematüre bebekler ne zaman küvezden çıkar? Eve gitme zamanı nasıl belirlenir?
 11. Prematüre bebek bakında ebeveynler nelere dikkat etmeli?
 12. Prematüre bebeklerin evde bakımı nasıl olmalıdır?
 13. Prematüre doğum gerçekleştiren annelere hastaneden çıkmadan önce bir eğitim veriliyor mu? Veriliyorsa, bu eğitimin kapsamı nedir? Anne bebek uyum odaları hakkında bilgi verir misiniz?
 14. Koronavirüs salgını erken doğum oranlarında bir artışa neden oldu mu? Bazı annelerin bebeklerini koruma içgüdüsüyle aşı olmadığını biliyoruz. Gebeler aşılanmalı mı? Pandemi döneminde prematüre bebek sahibi olan aileler hangi genel korunma kurallarına dikkat etmelidir?
 15. Prematüre bebeklerde doğum anından itibaren uygulanacak takip, ileriki dönemlerde de devam etmeli midir? Kaç yaşına kadar gelişimleri izlenmelidir?
 16. Prematüre doğumların önlenmesi ve prematüre bebeklerin sağ kalım oranını artırmak için ne gibi önlemler alınabilir?
 17. Prematüre doğumlardan sonra anne ve babalara psikolojik destek verilmeli mi? Ailelere vermek istediğiniz mesajlar var mı, ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?
 18. İzleyici soruları…

Prematüre bebeklerin ayakta tedavisi, bakım takip ve beslenmesi…

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla