Zika virüsü nedir ve nasıl bulaşır? Etkileri ve mutlaka bilinmesi gerekenler

Kategori: Enfeksiyonlar Print

zika-virüsü-dnaAteş, deri döküntüsü, eklem-kas ağrısı, göz iltihaplanması ve baş ağrısı gibi belirtiler gösteren Zika virüsü, tehdit etmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün şubat ayında, acil statüde değerlendirmeye aldığı Zika virüsü hakkında bilgi veren  Dr. Koray Akay, dikkat edilmesi gerekenler hakkında uyardı. İlk olarak 1947 yılında Uganda’da görülmesinin ardından 2007’de Afrika ve Güneydoğu Asya 2015 yılında da Güney ve Orta Amerika, Bahamalar ve Virgin Adaları’nda görülen Zika virüsü, sivrisinekler yoluyla taşınıyor. Zika virüsü taşıyan sivrisinekler tarafından ısırılan her beş kişiden birisinde hastalık görüldüğünü söyleyen Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, bazı kişilerin hastalık belirtisi göstermediği gibi hafif veya ağır şiddette hastalık yaşandığını belirtti.

Ateş, deri döküntüsü, eklem-kas ağrısı, göz iltihaplanması ve baş ağrısı gibi belirtiler gösteren Zika virüsünün henüz aşısı ve belli bir tedavisi bulunmuyor. Yatak istirahati ve sıvı desteğine ek olarak ağrı giderici/ateş düşürücü olarak asetaminofen veya parasetamol kullanılan hasta, sonrasında bağışıklık kazanıyor.

Zika hastalığın bulaşma yolları nelerdir?

  • Bu hastalığı taşıyan sivrisineklerin ısırması ile
  • Bu virüsü taşıyan insanlardan (taşıyıcı olan)
  • Hamile kadınlarda doğum sırasında bebeklerine geçer. Hamilelik döneminde veya taşıyıcı konumdayken hamile kalanların çocuklarında doğumsal anomaliler özellikle mikrosefali (beynin gelişmemesi) görülebilir. Ancak doğum sonrası hastalığa yakalanan anneler çocuklarını emzirebilir.
  • Cinsel yolla bulaşır. Virüs erkeklerde semende uzun süre canlılığını korur ve virüs taşıyan erkekler hastalığı bulaştırır.
  • Kan nakli ile bulaştığı Brezilya ve Amerika’da rapor edildi.

Zika virüsünden korunma yolları

  • Öncelikli olarak zorunlu değilse, bu hastalığın görüldüğü yerlere seyahat edilmemeli.
  • Bu hastalığın bulunduğu yerlerde uzun kollu giysileri tercih etmeli, kısa pantolon giyilmemeli,
  • Dışarı çıkılacağı zaman sivrisinek kovucu sprey veya losyonlar kullanılmalı. Ancak bu tür maddeler iki aydan küçük çocuklara ve giysi içine kullanılmamalı.
  • Kapı ve pencerelere sivrisineklerin girmesini engelleyecek şekilde takviye yapılmalı.

Zika Virüsü en çok anne adaylarını tehdit ediyor!

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla