3 boyutlu implant tedavisi ile sabit dişlere kavuşmak mümkün

Kategori: Ağız ve Diş Sağlığı Print

dis-koku-implantDiş implantlarının, kaybedilen dişlerin yerine, çene kemiği içine yerleştirilen ve kemik ile kaynaşarak, doğal diş kökü görevi üstlenen parçalar olduğunu belirten Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Y. Doç Dr. Çağdaş Kışlaoğlu; implantların doku dostu olan titanyum metalinden üretildiğini ifade ediyor. İmplantın amacı eksik diş boşluğu olan bölgelerde bu eksikliği gidermektir. İmplant destekli dişleriniz doğal dişlerinizden ayırt edilemeyecek kadar doğal görünebilir. Teknoloji ile beraber implant tedavileri güvenli ve rahat bir hale gelmiştir, implant yaptıran bir bireyin dikkat etmesi gereken 3 önemli konu vardır ve bu konular implant yaptırılmadan önce iyi incelenmelidir.

1- İmplant tedavisi yapacak hekimin bu tedavi konusunda bilgisinin ve becerisinin olması gerekir. Hekim kendini bu alanda geliştirmiş olmalı. Düzgün yapılan bir implant bireyi rahat ettirebilir ancak iyi yapılmamış bir implant kişiye uzun seneler zorluk yaşatacaktır.

2- Diş hekiminizin kullandığı implantın markası ve menşeyi çok önemlidir. Bireyin implant yaptırmadan önce diş hekimine hangi firmanın implantını ve o firmanın hangi ürününü kullanacağını sorması ve internet ortamında o ürünü araştırması gerekir.

3- Hekimin implant yapılacak vakayı iyi planlaması gerekir. Özellikle ağızda hiç diş olmayan vakalarda planlama çok önemlidir. Günümüzde planlamada 3 boyutlu tomografilerden ve özel programlardan yararlanılır.

Bilgisayar destekli implant yöntemi ile hangi tür implantın, hangi noktaya, hangi açıyla ve hangi derinlikte yerleştirileceği, operasyon öncesinde bilgisayarda 3 boyutlu simülasyonlarla tasarlandığını belirten Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, dijital ortamda yerleştirildiğini kaydediyor.

Diş eksikliğinin 8 zararı

Daha implantlar yapılmadan bilgisayar ortamında dişlerin yüze göre tasarımı yapılmakta ve bu dişler CAD-CAM yani bilgisayar destekli tasarım bilgisayar destekli üretim teknikleri ile metal desteksiz porselenlerden üretilmekte. İmplantlar o şablona uygun olarak yapılıp dişler takılıyor. Bu duruma kişinin uygun olup olmadığını saptamak için hekimin detaylı bir inceleme yapması gerekiyor. Eğer kemik kalitesi uygun değil ise implantları uyguladıktan sonra bir süre bekleyip dişi yapmak gerekebilir.

Ağız içi laser lehimleme yöntemi

Bireyler tüm dişlerini kaybetmiş ve hareketli protezler kullanmak zorunda kalmış olabilir. Hareketli protez kullanan bireylerin yaşam kalitesi önemli oranda düşebilmektedir. Kişinin kendine olan güveni azalabilir ve her istediğini yiyemediği için hayattan aldığı keyif azalabilir. İmplantlar ağız içinde tel ile birbirilerine bağlandıkları için birbirlerinden güç alırlar ve üzerine yakın zamanda diş yapmak mümkün olabilir.

Kemik desteği iyi olmayan kişilerde implant yapılabilir mi?

Ağızda çeşitli nedenlerle dişlerini kayıp etmiş kişilerin zaten kemik desteği azalmış durumdadır. Diş çekimini takiben diş boşluğunun bir sene içinde doldurulması gereklidir. Çünkü dişler dinamik bir denge içerisindedir ve denge bozulduğu zaman sadece çekilen diş değil çevresindeki dişlerde de şekil ve yer değişir. Kemik yeterli olmadığı durumlarda ya kişinin kendi ağzının başka bölgelerinden kemik alınır ya da kemik tozları ile bölgedeki kemik yapılandırılabilir. İmplant tedavisi 18 yaşından itibaren kişinin büyüme gelişimi tamamlandıysa yapılabilir.

İmplantlar çene kemiğinizin erimesini engelliyor

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Y. Doç Dr. Çağdaş Kışlaoğlu

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla