ABD’de homeopatik ilaçlar artık ‘işe yaramaz’ uyarı etiketi taşımak zorunda

12 Aralık 2016   |    30 Ağustos 2022    |   Kategori: Eczacılık, Farmasötik / İlaçlar Print

ilac-vitamin-eczaneSon yıllarda tüketimi ve reklamları hızla artan homeopatik ilaçlar için ilk kısıtlama kararı verildi. ABD’de reçetesiz satılan homeopatik ürünler ve ilaçlar, artık modern tıp ve bilimsel açıdan tedavi edici kanıta sahip olmadıklarına dair uyarı taşımak zorunda kalacak. Bu ilaçların artık ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından da takibi söz konusu olacak. Bu ajans bu ilaçların üzerinde yazan aldatıcı sağlık reklamları etiketlemeye yasak getirebilecek. FTC geçtiğimiz dönemde homeopatik ilaçların diğer sağlık ürünlerinin tabi tutulduğu etkinlik testlerinden ayrı tutulamayacağını belirten beyan yayınlamıştı.

Homeopati son yıllarda dünya genelinde giderek popüler hale gelen bir kavramdı ve şarlatanlar tarafından ciddi bir kazanç kapısı olarak görülüyordu. Reklamlarda ve paketlerde tüketicileri yanlış yönlendirmemek için tüketiciler bu ilaçların 1700’lerdeki teorilere dayandığını, ve kanıtlardan yoksun olduğunu belirtmek zorunda kaldılar. Yani artık FTC bu tip ilaçları dikkatle inceleyecek ve değerlendirecek. Kurallara uymayanlar hakkında ise ciddi yaptırımlar uygulanacak.


Homeopati nedir? Tavşanın suyunun suyu

Dr. Işıl Arıca’nın muhteşem yazısı

Diyelim ki uykusuzluk çekiyorsunuz….

Bir adet kahve çekirdeği alın, iyice havanda ezip toz haline getirin. Sonra bu tozu – evet tek bir kahve çekirdeğinin tozunu- yanınıza alarak bir deniz kenarına ya da büyükçe bir göle gidin. Yaşadığınız yere göre Ege kıyısı, Boğaz, Akdeniz veya Van gölü veya herhangi bir deniz olabilir. Ezdiğiniz bir adet kahve çekirdeği tozunu tercihan dalgalı bir günde suya boca edin. Suyla iyice karışması için biraz bekleyin….

Artık denizden bir çorba kaşığı su içip, hızlıca yatağınıza gidebilir ve bu güçlü (!) karışımın etkisiyle mışıl mışıl uyuyabilirsiniz.

tavsan-hayvan

Bu yazdıklarım size tuhaf gelmiş olabilir, ama homeopatiye inanan ve onun etkili olduğunu düşünen pekçok insana garip gelmiyor. Homeopati, son yıllarda doğallık akımları ve alternatif tıbba olan ilginin artması ile gün geçtikçe daha popüler olmaya başladı. Yakın zamana kadar Türkiye’de pek bilinmezken, son birkaç aydır çeşitli radyo ve televizyon programları, haber siteleri ve bloglarda Homeopati ile ilgilenen, Homeopatik tedavi uyguladığını iddia eden kişiler ardarda boy göstermeye başladılar.

Bu kişilerin yaptıkları açıklamaların ve verdikleri demeçlerin ortak bir yanı var: Hepsi, modern tıbbın nasıl bazı hastalıklar konusunda karşısında çaresiz olduğundan ve homeopatinin nasıl mucizevi bir şekilde iyileştirilemeyen hastalıklara karşı etkili olduğundan bahsediyorlar. Çoğu, homeopatik ilaçların hiçbir yan etkisinin olmadığının altını çiziyor. Ama hemen hiçbiri Homeopati’nin gerçekte ne olduğunu anlatmıyor.

Homeopati ile uğraşanlar, genelde homeopatinin ana prensiplerini anlatmamayı tercih ettiği için , çevremdeki insanlara, arkadaş ve akrabalarıma “Homeopati nedir?” diye sorduğumda sıklıkla iki cevap alıyorum: Yazının devamına şu linkten ulaşabilirsiniz:

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla