ABD’de koronadan ölenlerin sayısı 100 bini geçti, vaka sayısı 2 milyona yaklaştı

28 Mayıs 2020   |    6 Haziran 2020   |   Kategori: Medyada Sağlık Haberleri Print

ABD’de korona virüsü nedeniyle ölenlerin sayısı 100 bin kişiyi aştı. Dünya genelinde en yüksek vaka ve ölüm sayılarına sahip olan ABD’de, korona virüsü (Covid-19) salgınında durum kötüleşmeye devam ediyor. Ülkede son 24 saatte 20 bin 481 yeni vaka tespit edildi ve 839 kişi öldü. Toplam vaka sayısı 1 milyon 728 bin 964’e, ölü sayısı da 100 bin 686’ya çıktı. Covid-19 testi yapılan kişi sayısı 15 milyon 550 bini, iyileşen hasta sayısı da 480 bini geçti. Salgından en fazla etkilenen eyalet ise New York oldu. Eyalette bugüne kadar 373 bin 622 vaka görüldü ve 29 bin 451 kişi öldü. New York’u 157 binden fazla vakayla New Jersey ve 113 binin üzerinde vakayla Illinois takip ediyor.

New York Times gazetesine göre, hükümetin bilinen ilk vakayı onaylamasından sadece dört ay sonra, ABD’de koronavirüsü nedeniyle ölenlerin sayısı 100 bini aştı, böylece covid-19 ile mücadele de en başarısız ülkele oldu. Salgın, yaklaşık 675.000 Amerikalının öldüğü 1918 grip salgınından bu yana ülkenin en ölümcül halk sağlığı felaketi olma yolunda ilerliyor.

Ülke yıkıcı dönüm noktasına yaklaşırken, Başkan Trump NASA astronotlarının Amerika Birleşik Devletleri’nden yaklaşık on yıl içinde yörüngeye ilk kez girişini izlemek umuduyla Çarşamba günü Florida’ya uçtu. Ancak tehdit edici hava koşulları, uçuşun en erken Cumartesi gününe ertelenmesine neden oldu.

Salgından en çok etkilenen eyalet olan New York’taki günlük ölüm sayısı bu hafta Mart ayından bu yana görülmeyen seviyelere düştü. Ancak, Chicago ve Los Angeles da dahil olmak üzere birçok şehirde sürekli olarak yüksekliyor. Arkansas, Kuzey Carolina ve Wisconsin’de vakalar artıyor. ABD’nin en önemli bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Anthony S. Fauci de dahil olmak üzere çoğu istatistikçi ve halk sağlığı uzmanı, ölüm oranının muhtemelen resmi sayımlardan çok daha yüksek olduğunu söylüyor. Test edilmemiş insanlar evde ve bakım evlerinde ölüyorlar ve bu yılın başlarında bazı koronavirüs ölümleri muhtemelen yanlış tanımlandı.

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla